Yurtdışında Dil Öğrenmekle İlgili Bilmeniz Gereken Noktalar

Uzun-İnce Bir Yoldasınız!
dil öğrenme, yurtdışında dil

Yurtdışında Dil öğrenmek (ya da dili geliştirmek) bir çoklarının sandığı gibi bir kaç ayda gerçekleşemiyor. Uzun bir süre, sabır ve kararlılık gerektiriyor.Yurdışında yabancı dil öğrenirken ilk aylar çok neşeli ve eğlencelidir. Ancak zaman ilerledikçe ve öğrendiğiniz dilin inceliklerine girdikçe dehşete düşebilir on binlerce kelime, on binlerce kural ve deyimi ezberlemek zorunda kaldığınızı ve üstüne üstlük bunları pratik yapmanın aylar hatta yıllar gerektirdiğini gördükçe pes edebilirsiniz. Yurtdışında Dil eğitimi sürecinde sabırlı olmak başarının en önemli anahtarlarından biridir.

Az Ders-Uzun Kalış
Yurtdışında dil eğitiminde, daha fazla günlük ders alıp daha kısa süre kalacağınıza, daha az günlük ders alıp, o ülkede daha uzun süre kalmanız gerekir. Edinburgh Dükü'nün eğitim sistemini uygulayan İngiliz dil okulları da bu konuda hem fikirdir ve kanıtlanmış eğitim deneyleri, öğrencinin günde en fazla 3-4 saat ders almasını uygun görür.

Müfredatı benimseyin ve moralinizi bozmayın!
Yurtdışında dil eğitimi, şimdiye kadar alışkın olduğunuz eğitim şeklinden çok farklıdır. Bu çok farklı eğitim sistemi sonucunda Türkiye'den giden öğrenciler gittikleri okulun bu işi bilmediği, böyle bir eğitimle yabancı dil öğrenilemeyeceği düşüncesine kapılıp, gittikleri okuldan memnuniyetsizlik duymaktadır. Hatta bazı Türk öğrenciler, bu şekilde eğitimin sadece para kaybı olduğunu düşünerek eğitimlerinitamamlamadan Türkiye'ye dönmektedir. Bu farklı ve size çok yabancı hatta garip gelecek eğitim sistemine hazır olun, beklediğinizi bulamayınca moralinizi bozmayın. Onların sistemini, kendi alışkın olduğunuz sistemle kıyaslamayın. Unutmayın, kendi sisteminizde başarılı olmuş olsaydınız, yurtdışına dil eğitimine gitmezdiniz.

Türklerden ve Türkçeden uzak durun!
Gerçek başarı için bunların hepsini bir kenara bırakmalısınız, günün her anında yabancı dilde düşünmeli ve konuşmalısınız. Bunun için Türklerle dolayısıyla Türkçeyle olan diyaloğunuzu, yurtdışında dil eğitimi aldığınız sürece askıya almalısınız.

Konaklamada dikkatli seçim yapın!
En iyi konaklama şekli, öğrenmeye çalıştığınız dili ana dili gibi konuşan biriyle birlikte bir eve çıkmaktır. Bu şekilde günün 24 saati pratik yaparsınız ve hızla o dili öğrenirsiniz. Bunun bir başka alternatifi de, o ülkede bir aile yanında konaklamaktır. Eğer iyi bir aile yanında konaklarsanız, bu size o ülkenin dilini, doğal ortamında o ülkenin kültürünü de yaşayarak öğrenme şansı verir. Öğrenci yurdunu tercih etmeden önce iyice düşünün çünkü öğrenci yurtlarında kalanlar genelde sizin gibi o dili iyi konuşamayan yabancı öğrencilerdir.

Publara ve eğlence yerlerine gidin!
Buralarda sizin yaşlarda çok sayıda kişiyle tanışır, arkadaşlık kurar ve bolca pratik yaparsınız.

Ödevlerinizi aksatmayın!
Okulda verilen ödevleri aksatmayın, bugünün işini yarına bırakmak yerine, yarının işini bugünden yapmayı alışkanlık edinin.

Çizgi Film izleyin!
Çizgi filmler, çocukların kolay anlayabileceği kelimeler kullanır ve bu kelimeleri çocukların kolay hatırlayabileceği olaylar ve durumlarla birlikte verir. Bu şekilde, konuşulan bir kelime bir olayla desteklendiğinden kolaylıkla çocuğun hafızasına kazınır. Unutmayın, küçük çocuklarda aynen sizin gibi o dili öğrenmeye çalışmaktadır.

Hata yapmaktan korkmayın!
Bir çoklarınız konuşurken hata yapmaktan ve gülünç duruma düşmekten korkar. Doğrusu, kimse sizi hata yaptığınız için kınamayacaktır, eğitiminizin ayrılmaz bir parçası olan hata yapmaktan korkmayın, hatta bilerek hata yapın ki, karşınızdaki insanın sizin zaten doğru bildiğiniz bir cümleyi nasıl düzelttiğini öğrenin.

Düşünmeden hızlı konuşun!
Size söylenenleri kafanızda Türkçe'ye çevirmeyin, konuşulanları o dilde anlamaya çalışın ve yanlış da olsa hemen hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışın. Bu sizin hızlı düşünme ve hızlı cevap verme yeteneğinizi geliştirecektir.

Bir şeyler okuyun!
Hayatta en çok neden zevk alıyorsanız, onunla ilgili bir web sayfasını ziyaret edin veya onunla ilgili bir kitap veya gazete alın ve okuyun. Böylece dil öğrenmeyi zevkli hale getirir, öğrenirken sıkılmazsınız.

Sözlüklere fazla bakmayın!
Duyduğunuz yabancı bir kelimenin anlamını öğrenmek için Türkçe karşılığını veren sözlüklere bakmayın. Duyduğunuz kelimeyi o şekilde kabul edin ve ne anlama geldiğini yine o kelimeyle birlikte anlamaya çalışın. Sözlük kullanmak sizin için kaçınılmaz ise kelimeleri yine o dilde detaylı ve örneklerle açıklayan sözlükleri kullanın. Örneğin, İngilizce – Türkçe sözlük yerine, İngilizce-İngilizce sözlük kullanın.

Okuldan ve öğretmenden çok şey beklemeyin!
Kendi dil öğrenme sürecinizden yine kendiniz sorumlusunuz. Dil öğrenmede öğretmenlerin katkıları elbetteki yadsınamaz ama birincil sorumluluk size aittir. İstediğiniz hedefe ulaşmak için üzerinize düşen sorumluluklarınızı yerine getirin.Yurtdışında iş olanaklarını araştırın.Bir ülkede bir kaç ay kalmanıza rağmen, o ülkenin dilini öğrenmede yeterince ilerleyememiş iseniz ise, bunun suçunu sağda solda aramak yerine kendinizde aramalısınız.

Meraklı olun!
Bir şeyleri sormaktan çekinmeyin. Çocuklar gibi meraklı olun, herşeyi sorun.

Yaşlılar en önemli hedefinizdir!
Gelişmiş ülkelerde yaşlılar yalnız yaşadıklarından olsa gerek, konuşacak birini ararlar. Hayat deneyimi bol olan bu insanlar, sizin yabancı dil eğitiminizde en önemli paya sahip olacaklardır.