Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Pilates’e Başlamak İsteyeceksiniz

Gün geçmiyor ki, Pilates’in yararlarını anlatan, “Hangi ünlü nerede Pilates yapmış, nasıl baş aşağı durmuş, hangi taytı giymiş?” gibi gazete ve dergi yazıları çıkmasın.love_pilates-600x400

Pilates yapmayanlar ikiye ayrılıyor. İlk grup Pilates’e fazlasıyla aşina olanlar; hatta biraz irrite olmaya başlamış, “Herkes yapıyorsa ben yapmam” deyip, sadece kulaktan dolma bilgilerle Pilates bildiğini iddia edenler. İkinci grup ise, Pilates’i denemiş ama çok yavaş bulmuş; “Ben bununla zayıflayamam” ya da “Bu benim vücuduma bir değişiklik yapmaz” diyenler. Beni kesinlikle uzman yapmayan ama konudaki bilgimin artmasına yardımcı olmuş on küsür senedir yaptığım Pilates hakkında şunu diyebilirim ki: Pilates yapanlar, “Vazgeçmeyin”, yapmayanlar ise, “Hemen başlayın”. Kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan birini yapmış olacaksınız!

Pilates Nedir?joseph-pilates-class2cf98c_instant

Pilates, Joseph Pilates tarafından, I. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir rehabilitasyon yöntemidir.

“Pilates vücut eğitimi, vücut istikrarınızı geliştirir, duruşunuzu düzeltir, gücünüzü arttırır, zihninizi ve ruhunuzu canlandırır. ” Joseph Pilates

Pilates methodunun temelinde doğru nefes vardır.

screen-shot-2014-04-28-at-8-38-32-am-300x224

Spor salonunda, vücut bilinci olmadan yapacağınız hareketlerle, kuvvetli kaslarınızı daha çok kuvvetlendirebilirsiniz ancak zayıf kasları çalıştıramazsınız. Pilates’in amacı zayıf kasları da güçlendirerek tüm vücut bilincini ve dengesini arttırmaktır. Bu sebeple Pilates’in sonuçlarını görmeniz daha uzun zaman alacaktır, ancak devam ettiğiniz surece etkisi daha uzun sureli olacaktır.

1. Postür/Duruş Hizalama
Pilates sırasında yaptığınız her hareket iskeletinizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu hizayı koruyan kasları da güçlendirir.
Doğru postür, rahat hareket etmenize ve kolay nefes almanıza yardımcı olduğu gibi, kan dolaşım hastalıkları, sırt ve boyun ağrıları, disk bozuklukları gibi bir çok rahatsızlığın da oluşmasını engelleyecektir.1 2. Kasları Belirginleştirme
Pilates sırasında kaslarınız hem statik hem de dinamik olarak çalışır. Ayrıca Pilates, yapısı gereği vücudunuzdaki tüm kasları hedefler ve hiç bir kas grubunun unutulmamasını sağlar. Bunun en iyi sonucu ise günlük hayatınızda size yardımcı olacak işlevsel bir güç geliştirmesidir.

2

3. Güç Merkezini Kuvvetlendirme
Pilates’in 6 temel prensibinden bir tanesi de güç merkezini kuvvetlendirmedir. Bu prensibe göre, güç içeriden dışarıya doğru yönlendirilmeli ve her hareket güç merkezinden başlayarak uzuvlara ulaşmalıdır. Bu şekilde hareket etmek, en derindeki kaslarınızı bile çalıştıracak; güçlü bir karın, bel ve pelvik tabana sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

3

4. Akıl-Vücut İlişkisi Farkındalığı
Nefes ve konsantrasyon, Pilates’in iki ana prensibidir. Bunlar geliştiğinde zihinsel gücünüz artacak ve akıl-vücut ilişkiniz güçlenecektir.

4

5. Konsantrasyon Geliştirme
Alışılmış ağırlık egzersiz serilerinin aksine, Pilates seansları daha uzun süreli ve akıcıdır. Bu sayede kaslarınız sürekli çalışır halde olurken, hem dayanıklılığınız hem de konsantrasyonunuz artar.

5

6. Stres Azaltma
Nefesinizi kontrol altına alıp, konsantrasyonunuzu arttırdığınızda, kan dolaşımınız düzenlenip, duruşunuz düzeldiğinde, hareket alanınız genişleyip, kontrolünüz çoğaldığında, direk olarak hayatınızdaki stres seviyesi de düşecektir.

6

7. Esnekliği Arttırma
Pilates sırasında yapılan dinamik hareketler sayesinde, hem kaslarınız gerilip uzayacak, hem de eklemlerinizin hareket alanı genişleyecektir. Bu sayede artan esnekliğiniz, kas ağrılarını engelleyecek, kan dolaşımını arttıracak ve sakatlık riskini de azaltacaktır.

7

8. Sakatlıkları Engelleme
Pilates duruşunuzu düzeltip, kaslarınızın yanında eklemlerinizi de güçlendirir ve esnekliğinizi arttırır. Güçlenen fiziksel altyapınız sayesinde sakatlanma riskiniz de azalır.

8

9. Denge ve Koordinasyon
Pilates’in başka bir yararı ise yaptığınız egzersizlerin denge ve koordinasyonunuzun arttırmasıdır. Denge artışı, günlük hayatınızda daha rahat hareket etmenizi sağlayacak, düşme riskinizi azaltacak ve daha atik olmanıza yardımcı olacaktır .

9

10. Kilo Kaybını Destekleme
Pilates sayesinde vücudunuzda daha çok kas oluşur, var olanlar da güçlenir. Bu sayede kalori yakma oranınız artar.
Pilates sayesinde artan esnekliğiniz ve gücünüzle, postürünüz düzelip daha dik durabileceğiniz için daha uzun “gözükürsünüz”.
Sadece Pilates yapmak, yine sadece bir çok şeyi yapmak gibi, direk kilo kaybına yol açmaz. Pilates’i, doğru beslenme ve kardiyo egzersizleriyle beraber günlük yaşantınızın bir parçası haline getirmeyi unutmamalısınız.
Pilates profesyonel sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen bir spordur. Sporculara sağladığı bir çok faydanın arasında:

10
Dayanıklılık artışı
Pilates’in eseri esnek ve ince uzun kaslar sayesinde daha hızlı koşabilme
Güçlenen kasların daha çabuk iyileşmesi
Güçlenen kaslar sayesinde sakatlık riskinin azalması