Yalnız Başınıza Vakit Geçirmeniz İçin 9 Sebep

Hayatımız boyunca, aile ve arkadaşlarımızla o kadar fazla zaman geçiririz ki bazen kendimizi unutabiliriz. Halbuki yalnız zaman geçirmek de oldukça önemlidir. İşte arada bir de olsa dış dünyaya kapıyı kapatıp kendi kendinize vakit geçirmeniz için 9 önemli sebep…

 

1. Yalnız kalmak zihninizi boşaltır 2Her gün medya, arkadaşlar, iş arkadaşları ve ailemiz tarafından aşırı bilgi yükleniyoruz. Üstelik bu bitmek bilmeyen bilgi akışının hayatımızı negatif yönde nasıl etkilediğinin farkına bile varmıyoruz. Bu yüzden, arada sırada kimsenin bizi rahatsız etmeyeceği bir yer ve zamanda zihnimizdekileri gözden geçirmek ve elemek rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

 

2. Yaratıcı olmak huzur ve sessizlik gerektirir3Yalnız kaldığımızda ve özellikle bir şey üzerinde yoğunlaşmadığımızda, hayal gücü özgürlüğüne kavuşur. Bu da başka türlü yakalanması zor olan muhteşem fikirler geliştirmemizi sağlayabilir.

 

3. Yalnız olmak, özgüveni geliştirmeye yardımcı olur4İçgüdülerinizi dinlemek ve kendi deneyimlerinize dayanarak durumların eksi ve artı yönlerini gözden geçirmek, bir başkasının fikrine öncelik vererek davranmaktan çok daha önemlidir. Ve bunu gerçekleştirmenin tek yolu da zaman zaman diğer insanları görmezden gelmek ve kendi düşüncelerinizi dinlemekten geçer.

 

4. Daha bağımsız olunur5Yalnız olduğumuzda, hayal kurmak ve bu hayallere dayanan hedeflere ulaşmak için çabalamak kolaylaşır. Bu, başkalarından bağımsız kişisel gelişim için oldukça önemlidir.

 

5. Dünyaya bakış açısını netleştirir6Dış dünyanın sebep olduğu duygu ve endişelerden kendini izole etmek, problemlere farklı bir bakış açısı sağlamak ya da doğru kararlar vermek için uygun ortamı sağlar.

 

6. Yalnız geçirilen tek bir gece stres ve kaygıları azaltmaya yardımcı olacaktır7

Uzun ve yoğun bir günün ardından, kendi kendinize kalmak düşüncelerinizi toparlamanız için en doğru imkandır.

 

7. Öncelikleri belirlemenin en iyi yolu, başkalarıyla olan sürekli iletişim içinde ufak molalar vermektir8Bizim için gerçekten neyin önemli olduğunu anlamanın en iyi yolu yalnız vakit geçirmektir. Kulaklarınızda başkalarının rekabet öncelikleri olmadan, gerçek tutkularınızı idrak edersiniz.

 

8. Yalnız olmak üretkenliğinizi artırmak için en iyi yoldur9Yalnız kaldığımızda, hayallerimiz ve tutkularımız üzerine yoğunlaşmamız kolaylaşır. Bu heyecan, hedef ve öncelikleri desteklemek üzere belirli eylemler içine bizi iten motivasyonu sağlar. Bizi istekli hale getirir ve bize büyük planı destekleyen şeyler yapmak için enerji verir.

 

9. Yalnız vakit geçirmek, ikili ilişkileri güçlendirir10İster inanın ister inanmayın, size en yakın insanlar bile sürekli ilginize ihtiyaç duymazlar. Kendimizi anlamak ve takdir etmek için zaman ayırdığımızda, başkalarını anlamak ve takdir etmek kapasitemiz de gelişir.