Yahudi Soykırımı İle İlgili Yapılmış En İyi 10 Film

2. Dünya Savaşı insanlık tarihinin en kanlı dönemine sahne olmuştur ve bu dönemde en çok kayıp verenler Yahudiler olmuştur. Bu kanlı savaşın ardından Yahudi soykırımı ile ilgili birçok film ve belgesel yapılmıştır.

Biz sizler için yapılmış en iyi 10 filmi derledik.

 

10. Avrupa Avrupa (Europa Europa): 

Europa Europa (1991) US release poster (Orion Pictures)Solomon Perel, İkinci Dünya Savaşı'nın kanlı atmosferinde, hayatta kalabilmek uğruna gerçek kimliğini saklayarak Hitler gençliğinin arasına karışır. Yahudi olduğunu gizlemesi ve umulmadık bir şekilde orduda gösterdiği başarı, birden bire savaş kahramanı olarak görülmesine neden olsa da, içinde yaşadığı trajedi, tüm hayatını etkileyecektir.Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, parçalanan hayatlar ve savaşın böldüğü aileler üzerine yapılmış etkili çalışmalardan biri.

 

9. Karanlıkta Kalanlar (In Darkness)190423Kimsenin kimseye güvenemediği, fakirlerin kendilerinden daha fakirlerden çalarak yaşam mücadelesi verdiği Nazi işgali altındaki Polonya kenti Lvov'da, lağım işçiliği ve küçük çapta hırsızlıklar ile ailesine bakmaya çalışan Leopold Socha'nın hikayesi.

 

8. Elveda Çocuklar (Au Revoir Les Enfants)Goodbye,_children_film2. Dünya savaşı zamanlarında Fransa'da şehrin dışında rahipler tarafından yürütülen bir yatılı okulda iki çocuk arkadaş olurlar. Bu iki çocuktan birisi Fransız Julien diğeri ise Almanlardan okul görevlileri tarafından saklanan Yahudi Jean'dır. İlk zamanlarda aralarında bir düşmanlık olsada bir süre sonra duygusal bir bağ ile bir sırrı paylaşırlar.

 

7. Nüremberg Duruşması (Judgment At Nuremberg)Nuremberg_Duruşması_1961_S.Kramer_film_afişStanley Kramer'in yönettiği 1961 ABD yapımı film, gerçek olaylara dayanmaktadır. Film sonraki yıllarda bazı özel televizyon kanallarında Nüremberg Mahkemesi adıyla da yayına verilmiştir.

6. Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)Life_Is_Beautiful_film2. Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor. Film 1998 Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazandı. 1999'da 7 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında bu ödülü kazandı.

 

5. Shoah51WH2WFXV5LYahudi soykırımıyla ilgili röportajlardan ve tanıklıklardan oluşan Shoah, Polonya’da felaketten kurtulanları, felakete seyirci kalanları ve soykırımın faillerini sorgulayarak görsel bir şiir kuruyor. Herhangi bir arşiv görüntüsünün yer almadığı bu dokuz saatlik film, 1974-1981 arasında çekilmiş 350 saatlik ham görüntüden kurgulandı.