Uyku Alışkanlıklarınıza Göre Hastalığınızı Tahmin Ediyoruz

Önden belirtelim; bu uyku alışkanlıklarına sahip olmanız, mutlaka hasta olduğunuz anlamına gelmiyor. Ama yine de bir doktora görünseniz iyi edersiniz!

20150806170621-woman-sleeping-habbits-clock-sleepjpeg-728x728
…çünkü az sonra sıralayacağımız tüm davranışlar, aslında hakikaten de bazı hastalıkların habercisi.
1. ”Uykum çok ağırdır benim ayol… Saati kurmasam 15 saat deliksiz uyurum vallahi!”

1
Uyuyan Güzel değilseniz, uykunuz hakikaten ağırmış… Ama bir ihtimal daha var, biraz sıkıntılı: Sizin bir Malefiz’iniz mi var, adı da Hipotiroidizm mi yoksa?

Kendini belli etmediği için de erken teşhisi zor olan bu rahatsızlık genelde 60 yaş üstü kadınlarda görülüyor. Hipotiroidizm’in belirtileri kilo almak ve kronik yorgunluk olarak gösteriliyor. Ve işte bir de çok çok ağır uyku var.
2. ”Ay kaçta yatarsam yatayıp saat 7 oldu mu şıp diye kalkarım ben. Alarm bir kere dıt etsin yeter ;)”

Bu cümleleri öyle göz kırpmalı gülücüklerle kurmayın artık; belli ki her sabah okula, işe, vesaireye yetişmek sizi bitirmiş! Üzülerek belirtiyoruz, galiba nur topu gibi bir Sirkadiyen Ritim Bozukluğu rahatsızlığınız var…

Gece çok geç de yatsanız, ertesi sabah işiniz bile olmasa erkenden uyanıyor ve bir daha da uykuya dalamıyorsanız, vücudunuz günlük gerekli uyku ihtiyacını karşılayamıyor demektir. Neyseki bu rahatsızlığın pratik çözümleri mevcut: Melatonin ilacı almak ve uyuduğunuz odadaki yapay ışıkların tamamından kurtulmak.

Doktorunuzun tavsiyesiyle ilacınızı alın, cep telefonunuzun ışığını iyice kısın, odanıza giren koridor ışığını kapatın, TV, bilgisayar vs. açık uyuyorsanız ekranın parlaklığını iyice azaltın. Bakın nasıl bebekler gibi uyuyorsunuz :)
3. Televizyon, bilgisayar demişken, uyumadan bir bölüm dizi açmışken…

Geceleri uykuya dalmak için 30 defa izlediğiniz bir How I Met Your Mother bölümü açmak bir alışkanlık haline mi geldi? TV’de gerçek hayatta hiçbir işinize yaramayacak bir antilop belgeseli karşısına geçmeden uyuyamıyor musunuz?

Muhtemelen yüksek derecede stresli bir insansınız: Endişe ve düşünceler sizi uykuya dalmaktan alıkoyuyor, siz de çareyi kendinizi onlardan alıkoymakta, dizilere bakmakta buluyorsunuz. İşin kötüsü bu rutininizin sizi sakinleştirmediği, aksine strese sebep olan hormonlarınızı tetiklediği de araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Bu alışkanlığınızı birkaç geceliğine bırakmanızı, karanlık ve sessiz bir odada uyumaya alışmanızı öneriyoruz. Tabii bizimki sadece bir öneri, bir doktora danışsanız iyi edersiniz!
4. Zaten zar zor uyudunuz… Bir de gece uykunuz kaçmaz mı!

Kaçar… Ve bu durumu resimdeki Katy Perry kadar memnuniyetle karşılayan pek az kişi var.

Eğer gece bir anda uykunuzdan uyanıyorsanız ve uykuya tekrar dalamıyorsanız Huzursuz Bacak Sendromu’ndan çekiyor olabilirsiniz. Bu rahatsızlık beyin kimyasallarınızdaki bir takım anormaliklere bağlıdır, doktorunuzun yazacağı bir reçeteyle rahatlıkla çözülebilir.

Ne zaman uyandığınızı farketmeden kendinizi buzdolabından atıştırmalık çıkarırken, tuvaletiniz gelmemesine rağmen tuvalete giderken, kumanda elinizde TV’yi tekrar açarken buluyorsanız ise durum biraz daha sıkıntılı: REM Uykusu Davranış Bozukluğu veya Uyurgezerlik’ten çekiyorsunuz galiba!

Uyurgezerliği hepimiz biliyoruz zaten… Sokağa çıkmadığınız, evin içinde kaldığınız sürece eşinizi çocuğunuzu korkutmaktan başka pek bir zararı yok. Ama REM Uykusu Davranış Bozukluğu epey ciddi: Çünkü bu hastalık rüyanızdaki davranışları gerçek hayata taşıyor, fiziksel davranışlara dönüştürüyor. Yani bu hastalık, rüyanızda birine tokat atıyorsanız birlikte uyuduğunuz insanı da tokatlamanız anlamına geliyor. Ya da rüyanızda tuvalete gittiğinizde, gerçek hayatta makyaj iskemlenize klozetmiş gibi davrandırıyor :(
Çözüm acilen psikolog…
5. Çok mu deli yatarsınız?

O kadar deli yatmayın, hem yanınızdakine zarar; hem kendinize zarar.

Uykuda sürekli oradan oraya dönmek, her daim hareket halinde olmak aynı ilk maddemizde olduğu gibi tiroid bezlerinizle alakalı olabilir. Ancak ilk maddemizin aksine, bu kez probleminiz galiba Aşırı Faaliyet Gösteren Tiroid Bezi.

Bu problem stresli bir günün gecesinde başınıza gelmiş ve sık sık yaşanmıyorsa pek problem yok. Ama her gece böyleyseniz doktorunuzdan bir randevu alsanız iyi edersiniz. Bu arada aşırı faaliyet gösteren tiroidin bir göstergesi de hızlı kilo kaybı, aklınızda bulunsun.

6. Son olarak; her sabah yepyeni yorgunluk…

Sağlıklı bir uyku için elinizden geleni yaptınız. Gece normal bir vakitte yattınız, yapay ışıkları kapattınız, sessizliği sağladınız, odanızı da daha akşamüstü havalandırmıştınız üstelik; oksijen kaynıyor etraf!

Yine de sabah çok çok yorgun uyandıysanız…

Uyurken aldığınız nefesin kalitesini düşüren illete, Uyku Apnesi’ne yakalanmış olabilirsiniz. Bir başka ihtimal ise sadece uyurken değil, hayatınızın her anında nefesinizin kalitesini düşüren Sigara. Son olasılık ise ne yazık ki Depresyon :(