Tarihin En İkonik 10 Gelinliği

Evlendiği gün neredeyse her kadının hayatının en unutulmaz ve mutlu günlerinden biridir. Tabii ki düğünün en heyecan verici ve önemli kısımlarından biri de gelinlik seçimidir. Gelinlik gelinin zevkini, seçeneklerini ve tarzını ilk bakışta ortaya koymalıdır.

Galler Prensesi Diana1Prens Charles ve Leydi Diana’nın 29 Temmuz 1981 tarihindeki düğünü tüm dünyada “asrın düğünü” olarak adlandırıldı. Bu özel gün için Diana, Elizabeth Emanuel’in tasarladığı bir gelinlik giymeyi tercih etti. Gelinlik için toplam 40 metre fildişi rengi ipek kumaş ve antik dantel kullanıldı. 8 metre uzunluğundaki kuyruk binlerce küçük inci ile süslenmişti ve anında tarihin en güzel gelinlikleri arasında yerini aldı.

Kate Middleton2Listemizin ikinci sırasında yine bir kraliyet gelinliği var. Son yılların en heyecanla beklenen ve ses getiren düğünlerinden biri olan Kate Middleton ve Prens Williams’ın düğünü oldu. Prenses Middleton Alexander McQueen tarafından tasarlanan bir gelinlik giydi. Ünlü tasarımcının yarattığı gelinlik adeta masal diyarlarından çıkmış gibiydi. İnanılmaz zarifliği, tacı ve göz kamaştırıcı kuyruğuyla bu gelinlik o günden beri şüphesiz ki bir çok genç kadının rüyalarını süslemiştir.

Grace Kelly3Conde Nast Brides adlı derginin yaptığı bir anketin sonuçlarına göre Grace Kelly’nin gelinliği tüm zamanların en şık ve tarz gelinliği seçilmiş. Güzelliği ve zerafetiyle akıllara kazınmış olan Grace Kelly ve Monaco prensinin düğünü yarım asırdan öncesine dayansa da Kelly’nin o gün giydiği gelinlik günümüzde hala birçok tasarımcıya ilham olmaya devam ediyor. Bu gelinlik de Diana’nınki gibi fildişi rengi ipek kumaş, danteller ve küçük inci tanelerinden oluşuyordu.

Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker)4Büyük ihtimalle izleyenleriniz Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Sex and the City karakteri Carrie Bradshaw’un göz kamaştırıcı gelinliğini hala unutmamışsınızdır. Abartılı olması karakterin kişiliğini mükemmel bir şekilde yansıttığından dolayı hiç göze batmayan bu harika gelinliği Vivenne Westwood tasarlamış.

Jackie Kennedy5Senatör John F. Kennedy ve Jackie’nin düğünü 1953 yılında Rhode Island’da gerçekeşti. Geleceğin “first lady”si hafif açık omuz detayına ve upuzun bir duvağa sahip olan gelinliğiyle göz kamaştırıyordu. Bu ünlü çiftin düğününde gelinin giydiği gelinliğin de tarihe damgasını vuran gelinliklerden biri olması tabii ki kaçınılmazdı.

Angeline Jolie6Hollywood’un en güzel çiftlerinden Angelina Jolie ve Brad Pitt 23 Ağustos 2014’te Fransa’nın güneyinde gizli bir tören ile dünya evine girdiler. Düğünleri büyük ihtimalle geçtiğimiz on yılın en heyecanla beklenen düğünlerinden biriydi. Jolie’nin gelinliği çiftin altı çocuğunun yaratıcılıkları ile süslenmişti. Jolie Atelier Versace’ye ipek kumaştan bir gelinlik sipariş etti ve üzerinde çocuklarının çizimlerinin bulunmasını talep etti. Fotoğraflarda moda tarihinin en ikonik ve elegan gelinliklerinden birini görüyorsunuz. (Bu arada çiftin boşanma haberleri ile sarsıldık geçtiğimiz haftalarda ama bu Jolie’nin gelinliğinin muhteşem olduğu gerçeğini hiç bir zaman değiştirmeyecek.)

Marilyn Monroe7Tarihin en ünlü güzellik ikonu Marilyn Monroe ikinci evliliğini Amerikalı efsanevi beyzbol oyuncusu Joe DiMaggio ile yapmış ve nikahında beyaz kürk yakalı koyu kahverengi kalem elbise giymişti. Moda eleştirmenleri Monroe’nun bu sıradışı tercihini hiç bir zaman unutmadı ve “sarışın bomba” yine sıradışılığı ile yıllara damgasını vurmayı başardı.

Bella Swan8Alacakaranlık serisinin ana karakteri Bella Swan’ın gelinliği film gösterime girdiği andan itibaren moda camiasında olay yarattı. Uzun kolları, upuzun bir kuyruğu ve transparan sırt dekoltesi boyunca inen düğmeleriyle göz dolduran bu gelinlik Carolina Herrera tarafından tasarlandı. Gerçek fiyatı 35.000 dolar olan gelinliğin taklitlerini internetten 800 dolar gibi bir fiyata sipariş edebilirsiniz.

Renee Zellweger9Carolina Herrera tarafından tasarlanmış başka bir elbise daha var listemizde. Renee Zellweger’in 2005’teki düğünü için tasarladığı bu gelinlik, straplez ve elegan tarzı ile minimalizm seven moda eleştirmenleri tarafından çok fazla ilgi ve takdir görmüştü.

Victoria Beckham10Victoria Beckham’ın kendisi şu anda gelinlikler de tasarlayan bir moda ve stil ikonu olmasına rağmen biz kendisini evlendiği zaman “Posh Spice” olarak tanıyorduk. 1999 senesinin Temmuz ayında futbolcu David Beckham ile gerçekleştirdikleri düğünde Vera Wang tarafından tasarlanan (ve hala dolabında asılı duran) bir gelinlik giydi. Şampanya rengi elbise 6 metrelik kuyruğuyla peri masallarındaki gelinleri andırıyordu.