Tarihin En Güzel İntiharını Gerçekleştiren Evelyn McHale’in Hikayesi

1947'de 23 yaşında Empire State binası'nın 83'üncü katından atlayarak intihar ederek gelmiş geçmiş en güzel intihar etmiş insan fotoğrafını vermiştir Evelyn Mchale. Sanki Empire State binasından atlamış ve bir arabanın üzerine düşüp onu paramparça etmiş gibi değil de, hurdalıktaki bir arabanın üzerine yatmış uyuyan bir kadın gibi görünmektedir.

İntihar notunda şöyle yazmaktadır: 

"Ailemin içinden veya dışından hiç kimsenin hiçbir parçamı görmesini istemiyorum. lütfen bedenimi yakarak yok edin. size ve aileme yalvarıyorum, benim için tören veya anma düzenlemeyin. nişanlım haziran'da evlenmeyi teklif etti. ben kimse için iyi bir eş olabileceğimi düşünmüyorum. o benden çok daha iyi birisi. babama söyleyin annemle çok fazla ortak yönümüz var."

İntihar nedeni çok açık olmasa da işte Evelyn'in intihar hikayesi:

Bugün Perşembe, Evelyn McHale inci kolyesini takmış.Evely Mchale

Evelyn'in nişanlısı, Pensilvanya Lafayette Koleji'nde öğrenciydi ve onu görmek için 4 günlük bir ziyarete gittiğinde vermişti kolyeyi Evelyn'e. Evelyn bu çift sıralı kolyeye bayılmıştı ve hayatı boyunca değer verecekti. Ama bu ziyaret, inci kolye dışında pek iyi gitmemişti. Nişanlısı Evelyn’e çalışmasından mutlu olmadığını söylemişti. Ama o biliyordu ki asıl problem, onu her gün beraber çalıştığı genc erkeklerden kıskanmasıydı.ev4Ziyaretin üçüncü gecesinde Evelyn nişanlısını kaldığı öğrenci yurduna bıraktı ve onun ısrarıyla kaldığı, yalnızca kadınların bulundugu şehirdeki oteline döndü. Yatağına oturdu, günlügünü actı ve “Bensiz cok daha iyi bir hayata sahip olacak” yazdı. Sonra yazdıklarını sildi. Sonra şunlar döküldü kağıda : “Ben hiç kimse icin iyi bir eş olamam.” Ama yine üzerini karaladı. Sayfayı günlüğünden yırttı, buruşturdu ve odanın öbür ucuna fırlattı. O gece uyumaya hazırlanırken annesini düşündü. Sorumluluk sahibi, cana yakın ve çalıskan annesini. Annesinin kendisine ne kadar sık aptalca davranmayı bırakıp bir düzen kurmasını ve ciddileşmesini söyledigini hatırladı. Hayat, derdi annesi, disiplin gerektirir, romantik düşler değil. Yatmadan nişanlısı ile geçireceği son günün her ikisi için de mutlu geçmesi icin çabalayacağına dair kendi kendine söz verdi.

Güne bir kahvaltıyla başladılar, Lafayette’teki kemere yürüdüler, daha sonra köprüye. Köprünün ortasında nişanlısı durdu, Evelyn’e döndü, ellerini tuttu ve “Şehirde çalışmayı bırakmanı istiyorum. Aslında istediğim, planladığımızdan daha önce evlenmemiz.”

Evelyn “Anlamıyorum, planlarımızı zaten yapmıştık, sen okulu bitirene kadar bekleyecektik. ” dedi.

– “Senden ayrı olmaya dayanamıyorum. Buna senin de mutlu olacağını düşünmüştüm.”

– “Mutluyum zaten, ama planlarımızda büyük bir değişiklik bu.”

– “Biliyorum. Hatta bence şehirdeki işinden istifa etmeli ve belki de kampüsün yakınlarında bir iş bulmalısın düğüne kadar. Ayın ilk gününden itibaren çalışmayı bırakmanı istiyorum.”

Evelyn sinirlendi, üzüldü ancak kendine verdigi sözü hatırladı ve günleri kötü geçmesin diye nişanlısının söylediklerine itiraz etmedi. Ziyaret sonrasında Evelyn şehre döndü.

Ve bugün 1 Mayıs 1947, Perşembe, ayın ilk günü ve Evelyn günlerdir nişanlısının telgraflarına cevap vermedi. Iki hafta önce kampüsten şehre geldiğinde işinden de istifa ettiği icin gideceği hiçbir yer yok. Ama yine de sabahın köründe Manhattan’ın sokaklarında amaçsızca dolaşıyor. Üzerinde içinde birkaç dolar olan cüzdanı ve makyaj çantası var. İnci kolyesini ve beyaz eldivenlerini giymiş. Yürürken bir elini ceketinin cebine sokuyor ve otel odasında yazıp buruşturduğu kağıt geliyor eline. 

Evelyn, önünden geçtiği Empire State binasına giriyor, asansöre binip 86. katındaki gözlem platformuna çıkıyor. Kendisiyle Manhattan kaldırımları arasında ufak bir parmaklık, minik bir çıkıntı ve 250 metre yükseklik var. Evelyn ceketini çıkarıyor ve parmaklığa asıyor. Cüzdanını ve içinde aile fotoğrafları olan makyaj çantasını yere koyuyor. İnci kolyesini bir tılsım gibi tutunan Evelyn McHale bırakıyor kendisini derin boşluğa, bir arabanın üstüne düşüyor ve dünya tarihine en güzel intihar eden insan olarak geçiyor. Evelyn, üzerine düştüğü arabanın tavanını çökertirken kendisi sanki uyurrmuşcasına, tüm güzelliğiyle yatıyor, eliyle inci kolyesini tutarken.The Most Beautiful Suicide - Evelyn McHale leapt to her death from the Empire State Building, 1947 artisticDört dakika sonra fotografcı Robert Wiles, Evelyn’in araba üzerindeki uysal, dingin ve huzurlu cesedini ölümsüzlestiriyor.