Alınmayacak Ürünü Aldıracak Yaratıcılıkta Ambalaj Tasarımları

Bir ürünü almak konusunda bizi en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi belki de ürünün ambalajı. Bu nedenle iyi bir ambalaj neredeyse her şeyi sattırmayı başarabilecek güçte. Ancak bu konuyu iyiden de ileriye götürüp, şaşırtıcı tasarımlara imza atmış kişiler ve markalar da var. 

1.Vampirin enerji içeceği

Son zamanların büyük trendi vampirler. Bu rüzgarı arkasına almak isteyen bir firmanın ürettiği ve kan torbasında sunmayı tercih ettiği bir içecek. Dikkat çekici olduğu kesin.

paket tasarımları, package design - Vampirin enerji içeceği

2.Yemeğinizi kimselere kaptırmayın

Eğer yemeğinizin kimse tarafından "iç edilmesini" istemiyorsanız çözüm işte bu poşetler. İçine koyduğunuz bir sandviçi üzerindeki sahte küf lekeleriyle iştah açıcı olmaktan uzak tutuyor ve dolayısıyla da yemeğiniz size kalıyor.

paket tasarımları, package design - Yemeğinizi kimselere kaptırmayın

3.Çay gardolabı

Poşet çay üreticilerinin ezberini bozan bu tasarımda çaylar sanki bir elbise dolabına asılmışcasına peketlenmiş. 

paket tasarımları, package design - Çay gardolabı

4.Dünyanın yükünü taşır

Ford'un yeni bir aracı için üretilen bu kibrit kutuları ilk bakışta kütükler taşıyan bir araç olarak algılanıyor. Daha ucuz ve etkili bir tanıtım düşünebilen?

paket tasarımları, package design - Dünyanın yükünü taşır

5.Alışveriş poşeti

Bir mide biçiminde penceresi olan bu alışveriş poşeti, satın aldığınız yiyeceklerin yolculuğunu size hatırlatırken aynı zamanda da sağlıklı beslenme konusuna dikkat çekiyor.

paket tasarımları, package design - Alışveriş poşeti

6.Boya fırçaları

Çeşitli boylarda satışa sunulan bu boya fırçalarının herhangi bir rafta ya da dükkanda dikkat çekmeme olasılığı var mı?

paket tasarımları, package design - Boya fırçaları

7.Çilek reçeli

Bir çilek reçeli için üretilebilecek en şık ve iştah açıcı paket tasarımlarından biri.

paket tasarımları, package design - Çilek reçeli

8.Saç tokası

Yine son derece dikkat çekici bir tasarım daha. Basit saç tokaları satan bir firma, her pakette 24 adet bulunan tel tokaları farklı saç şekilleri oluşturacak şekilde bu karton yüzlerin üzerine sıralamış ve ortaya bu görüntü çıkmış. Bu aynı zamanda ne kadar basit bir ürün satarsanız satın, hala bir yenilikle bir adım öne çıkma şansınız olduğunun da ispatı niteliğinde. 

paket tasarımları, package design - Saç tokası

9.Kartondan ev

Resimde gördüğünüz kartondan ev aslında ünlü bir grubun albüm ambalajı. Albümü satın alıp keyifle dinlerken, aynı zamanda bu karton ev ve gruptaki müzisyenlerin küçük karton bebekleriyle uzunca bir vakit öldürebilirsiniz. 

paket tasarımları, package design - Kartondan ev

10.Boy sırası

Farklı uzunluklarsa üretilmiş makarna çubuklarının doğru sırayla bir araya getirilmesi sonucu makarnadan bir Empire State binanız olabilir. Ama pişirmeye kıyabilir misiniz bilinmez.

paket tasarımları, package design - Boy sırası

11.Peynirden kalem olur mu?

Gelmiş geçmiş en ilgi çekici tasarımlardan biri, yemeğinizin üzerine biraz peynir serpmek isterseniz bunu yapmanın en eğlenceli yolu. Kalem şeklinde üretilmiş bu peynirler yanında bir adet de özel kalemtraş ile satılıyor. Tek yapmanız gereken tıpkı bir kalem açar gibi peyniri kalemtraşına sokmak ve çevirmek. 

paket tasarımları, package design - Peynirden kalem olur mu?

12.Gizli şişe

Bu kütük şeklindeki şarap şişesi her ne kadar yüzyılın mühendislik harikası olmasa da son derece dikkat çekici olduğu kesin. Ortadan ikiye ayırdığınızda içinden şişe çıkan bu tasarımla bir çok kişiyi şaşırtma imkanınız olduğu gibi, kıymetli şarabınızı yabancı gözlerden de saklamış oluyorsunuz.

paket tasarımları, package design - Gizli şişe

13.Dişlerinizi fırçalayın lütfen

Bir pizza firmasıyla anlaşan bir diş macunu markasının yaratıcı reklamı. Akşam yemeğinde yediğiniz şeylerin, sabah ağzınızı kokutan şeyler olmaması için dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye ediyor. Sarmısaklı, soğanlı bir pizza ziyafetinin sonrasında hayli faydalı bir tavsiye olduğu kesin.

paket tasarımları, package design - Dişlerinizi fırçalayın lütfen

14.Transparan bardak

İlk bakışta şaşırtıcı bir görüntüsü olan bu bardaklar aslında sadece bardağın üzerinde yer alan şişe görselinin, bardağın içini gösteren bir malzemeden üretilmesiyle ortaya çıkmış. Bunun yanında ne kadar içeceğinizin kaldığını size göstermesi de bir avantaj olarak sayılabilir. 

paket tasarımları, package design - Transparan bardak

15.Origami şişesi

Özellikle elini mutlaka bir şeyle meşgul etmek zorunda hissedenler için çare bu şişe, daha doğrusu şişe etiketi tasarımı. Doğru bir biçimde ve sırayla katladığınızda bir çiçek halini alan bu origami şişesi en sıkıldığınız anlarda imdadınıza koşabilir.

paket tasarımları, package design - Origami şişesi

16.Aç balıklar

Bir sandviç ekmeği markası için hazırlanan bu paket tasarımı da hayli neşeli.

paket tasarımları, package design - Aç balıklar

17.Ayakkabı kutusundaki stadyum

Bu ayakkabı kutusunu açtığınızda şaşırtıcı bir stadyum görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. (Bir ayakkabı kutusundan çıkabileceklerle ilgili olarak dünyada en son şaşkınlığa uğratılabilecek millet olduğumuz gerçeğini bir kenara bırakalım).

paket tasarımları, package design - Ayakkabı kutusundaki stadyum

18.Hamburger ekmeği

Resimde gördüğünüz paket bir hamburger ekmeğine ait. İlk bakışta hayli gelişkin karın kasları gibi dursa da dikkatli bir şekilde baktığınızda karın kası gibi gözüken şeylerin aslında birer hamburger ekmeği olduğunu farkediyorsunuz. Firmanın yaman bir çekişkiye imza attığından haberi var mıdır bilinmez ancak tasarımın eğlenceli olduğu kesin. 

paket tasarımları, package design - Hamburger ekmeği

19.Su geçirmez saat

Bir saat üreticisiyseniz ve saatinizin su geçirmediğini iddia ediyorsanız, bu konuda şüphe duyan müşterilerinizi ikna etmek için en iyi yol ne olabilir? Bu soruyla yola çıkan tasarım ekibi bu markanın saatlerini içi su dolu bir poşete koyarak satmaya karar vermiş. Hayli ikna edici gözüküyor.

paket tasarımları, package design - Su geçirmez saat

20.Bıçaklı yağ paketi

Özellikle gezginler ve kamp severleri için harika bir buluş. Bu küçük tereyağı paketini açtığınızda, tereyağını ekmeğinizin üzerine sürmek için bir adet de bıçağınız olmuş oluyor.

paket tasarımları, package design - Bıçaklı yağ paketi