Sokak Köpekleri İçin Gönüllülerin Kurduğu Patipark’a Destek Ol!

Tamamen hayvansever gönüllülerden oluşan Patipark’ta tam 400 sokak köpeği besleniyor…Grup gönüllü katılımcıları bekliyor…

4Ankara İmrahor vadisi civarında 7 ayrı noktada kurulan “Patipark”ta noktada her gün 400 civarında köpek besleniyor. Başıboş köpek nüfusunun artmaması için de aralıksız kısırlaştırma çalışmaları da sürdürülüyor. Grubun ihtiyaçları da var… Kuru mama, yaş mama, pişmemiş tavuk ve makarna gibi…. Bunlara ek olarak battaniye, su ve mama kabı gibi benzeri ürünlere, tıbbi malzemelere de ihtiyaç duyuyorlar… Belediyeler ve bazı kurumlar yardımcı olsa da halkın sürekli desteğine ihtiyaçları var.

1Her ne kadar beslenen köpeklerin klubeleri olsa da grubun amacı sahipsiz köpekleri sahiplendirmek… Vatandaşlar da Patipark’a gelerek sokağa atmamak şartıyla istedikleri köpeği seçebiliyor. Patipark’la sosyal medya hesaplarından irtibat kurulabiliyor. Patipark Gönüllüleri sorulara şöyle yanıt verdi;

Patipark Ankara nedir? Nerede bulunur?

-Tamamen hayvan sever gönüllülerden oluşan bir köpek besleme grubudur. İmrahor vadisi civarında bulunur. Bize katılmak isteyen gönüllülerin ilk seferinde bulması zor olan bir noktadır. Bu yüzden ilk ziyarette biz yardımcı oluyoruz.

8178565 (1)

Patipark Ankara kaç bölgede, kaç adet köpeği beslemektedir?

-Bir ana bölge olmak üzere, toplamda yedi noktada her gün besleme yapılmaktadır. Bütün bu bölgelerdeki toplam köpek sayısı 400 civarındadır. Köpek nüfusunun artmaması için aralıksız bir şekilde kısırlaştırma yapılmaktadır.

Patipark nelere ihtiyaç duyuyor?

-Öncelikli ihtiyaçlarımız her yerde olduğu gibi kuru mama, yaş mama, pişmemiş tavuk ve makarna. Bunlara ek olarak battaniye, su ve mama kabı gibi benzeri ürünlere, tıbbi malzemelere de ihtiyaç duyuyoruz. Belediyelerden, kurumlardan çeşitli konularda destek alsak da halkın sürekli desteği çok önemli.

Patipark’tan köpek sahiplenilebilir mi?

-Tabi ki. Hatta bundan mutluluk duyarız çünkü; her ne kadar çoğunun kulübesi olsa da önceliğimiz evlere gönderebilmek. Sokakta yaşamak ile evde yaşamak aynı şey değil. Eve çıkan köpeklerin kısa sürede nasıl değişim gösterdiklerini heyecanla takip ediyoruz. Sokaktan köpek almak eşittir hastalık demek değildir. Gerekli bakımları yapıldığı takdirde her köpek dikkat çekicidir. Köpeklerimizin tamamı son derece uysal olup, köpek sahibi olmak isteyenler Patipark’a gelerek sokağa atmamak şartıyla istedikleri köpeği seçebilirler.

2

Patipark’ın vermek istediği mesajlar nelerdir?

-Sokakta gördüğünüz hayvanlara lütfen sahip çıkın. Biraz yemek veya mama, su verin, zamanla sizi ne kadar çok sevdiklerini göreceksiniz ve yemek su vermediğiniz gün vicdanen rahatsız olacaksınız. Hızla artan nüfus nedeniyle hep beraber mücadele etmek zorundayız. Bu dünya sadece insanlara ait değil. Her canlıya ait. Birimiz olmadan bir diğerimiz olamaz. Son olarak; hayvanların stresi azalttığı, bir çok hastalığı hisleriyle haber verdiği, görme engelli vatandaşlara yardımcı olduğu (bunlar arttırılabilir) düşünüldüğünde ne kadar önemli oldukları bir kere daha anlaşılmaktadır. ”Sahiplenin”

-Size destek vermek isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Twitter: @patiparkankara @mkaplan1907

Facebook Patipark Ankara