Soğuk Savaş Döneminden Az Kişinin Bildiği Çok İlginç 19 Ayrıntı

1947 ve 1991 arası devam etmiş, iki Süper güç'ün sevgili tripleşmesine benzer hareketleri yüzünden insanların sürekli "aman savaş mı çıkıyor" paranoyası yaşadığı dönemden çok şaşıracağınız 19 bilgi.

1. Dönemin en çok rekabet yaşanan olayı uzay seyahatlerinde ilk olarak ABD ve SSCB beraber hareket etme kararı almıştı fakat başkan Kennedy suikasti olunca proje rafa kalktı.1

 
2. SSCB Pentagon'un uydu fotoğraflarında tam ortada olan bölümü "çok gizli bir toplantı salonu" sanıyordu. Gördükleri ise aslında bir "Sosisli sandviç standı" idi :)
2

 
3. Soğuk savaş döneminde SSCB pasaportunuzun sahte olup olmadığını kullanılan "zımba" türünden anlayabiliyordu.
3

 
4. ABD jetlerdeki fırlatma koltuklarının testinde ayıları kullandı.
4

 
5. "Soğuk Savaş" terimini ilk olarak kullanan kişi ünlü yazar George Orwell'dir.
5

 
6. Şimdi gelişmişlik belirtici olan "x. dünya" kalıbı o dönem ABD ve SSCB ile ilişkileri olan devletler için kullanıldı. 1-Amerika, 2-Rusya, 3 ise Tarafsızlar…
6

 
7. ABD silah teknolojisinde gövde gösterisi yapmak için uydumuz Ay'da atom bombası patlatmayı planladı fakat daha sonra projeyi iptal etti.
7

 
8. Dönemin en iyi kartografları SSCB'nin elindeydi. O zaman yapılan çoğu harita hala kullanımda…
8

 
9. CIA "Kitty Operasyonu" adını verdiği proje için 15.000.000 dolar bütçe ayırdı. Casuslukta kedileri kullanmak istediler ama başarılı olamadılar.
9

 
10. 1945 yılında bir grup sovyet öğrenci ABD büyükelçisine ziyarette bulundu ve üzerinde ABD mührü bulunan bir hediye takdim etti. 7 yıl boyunca duvarda asılı kalan mührün içinde dinleme cihazı vardı.
10

 
11. SSCB'nin kutuplarda denediği "Çar Bombası'nın" çıkardığı duman bulutu Everest'in 7 katına eş değerdi…
11

 
12. Savaşın ortasında, Mathias Rust adındaki Alman pilot sovyet savunmasını yararak Kızıl Meydan'a indi. Daha bitmedi; pilot 50'den az uçuş tecrübesi olan 18 yaşında bir gençti :)
12

 
13. SSCB 1983 yılında, casusluk iddiasında bulunduğu New York – Seul seferini yapan sivil bir Boing747 düşürdü. 269 kişi hayatını kaybetti.
13

 
14. Yine 1983 yılında sovyet bilgisayar sistemi, ABD'nin "nükleer bir saldırı" yaptığını tespit etti. Sovyet albay Stanislav Petrov sistemin yanıldığını anlamasa çok büyük bir savaş çıkacaktı.
14

 
15. ABD ise 60'larda, nükleer başlık yüklü, 5 adet uçağı sürekli hava dolaşımında tutuyordu. Bunlardan ikisi kaza ile düştü.
15

 
16. CIA; Dönemin sansasyonel liderlerinden, ABD'nin belalısı Fidel Castro'ya 638 kere suikast girişiminde bulundu.
16

 
17. ABD'nin hava saldırıları için kullandığı siren sisteminin sesi 40 km öteden duyulabiliyordu.
17

 
18. Almanya-Çek Cumhuriyeti arasındaki elektrikli çitler yüzünde geyikler (günümüzde çit olmadığı halde bile) sınır değiştirmiyorlar. Ölen geyiklerden, "doğal öğrenim" yolu ile bunu kavramışlar.
18

 

19. Yine Castro ile bitirelim; CIA için Castro'yu öldürmek öyle bir takıntı olmuştu ki "mafyadan" bile yardım istediler :)19