Sizi Dünyanın En Şirin Minibüsü ile Tanıştıralım: Olli

Ulaşım sektöründe köklü değişimlerin ve devrimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Her gün bir yenisi açıklanan süper arabalar, elektrikli otomobiller ve sürücüsüz araçlar ile beraber, sadece bireysel ulaşım sektöründe değil, toplu ulaşım sektöründe de ciddi gelişmeler yaşanıyor. Olli ise bunlardan sadece bir tanesi. Başlığa aldanıp sadece şirinliği dolayısıyla dikkatimizi çektiğini zannetmeyin. Olli, içerisinde barındırdığı özelliklerle geleceğin küçük çaplı toplu taşıma aracı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

46ltC5s
 Tamamen 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilen Olli aynı anda 12 yolcuya hizmet verebiliyor. Sürücüsüz olarak ilerleyebilen Olli kendisine belirlenen rota üstünden yolcu alıp istedikleri noktada onları indirebiliyor. Tamamen elektrikli olmasıyla da oldukça çevreci bir resim çizen Olli, Washington merkezli bir girişim olan Local Motors tarafından üretiliyor. 
 MtumV3mŞimdilik sadece Washington’daki küçük bir rota üstünde hizmet veren Olli, ilerleyen yıllarda büyük şehirlerin ulaşım sıkıntılarına çare olması için geliştiriliyor. IBM’in bilişsel öğrenme yeteneği olan özel bilgisayarı Watson tarafından yönetilen Olli tamamen olmasa da büyük ölçüde geri dönüştürülebiliyor. 
 ue8ZK28
Olli, başarılı girişimin ilk ürünü de değil. Daha önceleri Strati adını verdikleri başka bir elektrikli araç ile gündeme gelen şirket, geleceğin otomobil üreticilerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor.