Savaşın Korkunç Etkilerinin Askerlerin Yüzlerine Yansıması

En kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir.” – Cicero

Cicero’nun bu sözü aslında pek çok sorunun da cevabı. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra yükselişe geçen savaş çanları; doğanın, çocukların, hayvanların ve herhangi bir cinsiyete bağlı kalmadan tüm insanların yaşamlarında büyük yaralar açıyor. Silah satanlar kazanıyor, ötekiler kaybediyor.

Gazeteci, fotoğrafçı ve film yapımcısı Lalange Snow’un hazırladığı fotoğraf serisi, eli silah tutan erkeklerin savaştan ne denli etkilendiğini kanıtlamak için en güzel delillerinden bir tanesini oluşturuyor. Kimisi savaşmak zorunda hissediyor, kimisinin de savaşmak dışında para kazanabilecek herhangi bir seçeneği yok. Suçlu ise savaşı dayatan sistem ve buna boyun eğenler.

 

1

Thinking Humanity isimli internet sitesinin belirttiğine göre, fotoğrafçının bu seriyi hazırlamaktaki amacı; savaştan önce, savaş sırasında ve savaştan sonra bireylerin yüz hatlarındaki değişimi göstermek. Snow, fotoğrafını çektiği 13 asker ile savaşın insan üzerinde bıraktığı fiziksel etkilerin yanı sıra duygusal deneyimlerin insan suratına nasıl yansıdığını betimliyor.2

 

3

 

4

 

beş

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

onbir

 

12

 

13