Renk Körlüğü Olan Birinin Gözünden Hayat Neye Benziyor?

Renk körlüğü olan birinin gözünden hayatın neye benzediğini merak ettiniz mi? color-blindness.com adlı web sitesi bu sorumuza cevap veriyor. Renk körlüğü aslında insanların dünyayı siyah beyaz gördüğü anlamına gelmez. Yani, tüm renk körü insanların %99’undan fazlası bazı renkleri görebiliyor. Bu nedenle “renk görme eksikliği” (KVH) terimi daha doğru olarak kabul edilir. Color-blindness.com’a göre kadınların %0.5’i (200’de 1) ve erkeklerin %8’i (12’de 1) KVH’dan muzdarip.

Renk körlüğü çeşitleri söyledir; Deuteranomalia (her şeyi biraz solmuş gibi gösterir), Protanopia (her şey biraz yeşil gibi görünen) ve Tritanopia (yeşilimsi-pembe renk tonları) ve dünya nüfusunun yalnızca %0.00003’ü de toplam renk körlüğü çekiyor (Tek Renklilik).

Normal görme

1Normal görme yeteneğine sahip biri farklı renkleri bu şekilde  görür.

Deuteranomalia

2
Renk körlüğünün en yaygın türü Deuteranomalia’dır. Erkeklerin yaklaşık% 4.63’ü ve kadınların% 0.36’sı bu tür bir renk görme eksikliği yaşamaktadır ve çoğu sorun olduğunu bile bilmemektedir. Deuteranomalia’ya sahip insanlar, özellikle yeşil ve kırmızı gibi renklerde daha hafif bir renk paleti görüyorlar.

Protanopi

3Bir kişide Protanopia hastalığı bulunuyorsa, yeşil ve kırmızı tonların tümü soluk görünür; sarı ve mavi tonlar büyük ölçüde etkilenmez gibi görünür.. Erkeklerin yaklaşık% 1’i bu tür KVH’u yaşamaktadır.

Tritanopia
4
Tritanopya’lı insanlar renkleri yeşilimsi / pembe bir tonla görürler. Çok nadir görülen bir renk körlüğü biçimidir. Erkeklerin ve kadınların sadece% 0.0001’ini etkilediğine inanılıyor.

Toplam renk körlüğü (Tek renklilik)

5
Toplam renk körlüğü veya Tek Renklilik, renk görme eksikliğinin en nadir biçimi. Buna sahip insanlar sadece siyah beyaz olarak görebilir ancak dünya nüfusunun yalnızca% 0,00003’ünün bu özel durumdan etkilendiği tahmin edilmektedir.

# 1 Lale Bahçesinde Boxer
11
# 2 Stoplight

12

# 3 Gökkuşağı Saçları

13

# 5 Gecenin Melodisi Leonid Afremov15
# 6 Papağanlar16
# 7 Nyan Kedisi

17

# 8 Domates
18
# 9 Frida Kahlo
19
# 10 The Simpsons
20