Psikiyatrik Hastalıkları Betimleyen Ürpertici Çizimler

Inktober İngilizce dilinde “Mürekkep” anlamına gelen “Ink” ve “Ekim” anlamına gelen “October” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir kelime. Bu geleneği Jake Parker adlı sanatçı 2009 yılında başlatmış. Gelenek tüm dünyadaki çizim sanatçılarını Ekim ayının her gününde bir çizim yapıp internette #inktober etiketi ile paylamaşa davet ediyor. Jake Parker her sene genel bir tema belirlemek için birkaç anahtar kelime belirliyor ama 2016 yılında Inktober a katılmak isteyen Shawn Cross o sene kendi içinden gelen bir konuyu, zihinsel hastalıkları işlemek istemiş.

Shawn’ın zihinsel hastalıkları betimleyen eserleri bu hastalıkların doğalarını ve etkilerini açık ve korkunç bir şekilde tasvir ediyor. Bu korkunç stili Inktober ile bitmiyor, kendisinin korku kralı olarak bilinen Stephen King ile çalışmışlığı, bu stilde kendi animasyonunu çizmişliği, hatta kendi giyim çalışmaları bile var!

Shawn 2018 yılında Inktober’da tekrar bu konuyu işlemiş. Bu iki seneden olan çalışmalarını derledik, umarım siz de bizim kadar etkilenir ve sizi de bizi ettiği kadar ürpertir!

ADHD / Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bu hastalık çocuklukta başlıyor ve yetişkinlikte de devam edebiliyor. Bu hastalığa yakalanan insanlarda sık görülen semptomlar: aşırı hareketlilik, sabit duramamak, konsantrasyon eksikliği ve düşünmeden, içgüdüsel ani hareketler.

Antisocial Personality Disorder / Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Sosyopati adı altında da anılan bu hastalık sık sık daha ağır bir durum olan Psikopati ile karıştırılır. Psikopatlar insanlara ve topluma zarara yatkınken sosyopatlar daha çok insanların arasına karışıp uyum sağlamaya çalışırlar. Bu insanlarda doğru yapmak ile yanlış yapma kavramına önem vermeme, insanlar ile empati kurmama ve onların başına ne geldiğini umursamama durumları görülür. Bu insanlar yalan söylemekten, zarar vermekten veya üzmekten çekinmezler. Sık sık umursamazlıklarından dolayı yasayı çiğnedikleri ile karşılaşılır.

General Anxiety Disorder / Yaygın Anksiyete Bozukluğu

İşleyeceğimiz 3 anksiyete bozukluğu çeşidinden ilki ve en yaygını. Bu soruna sahip insanlar her durumda en kötü sonucu beklerler ve devamlı aşırı bir gelecek kaygısı ile yaşarlar. Devamlı tetiktelerdir ve olabileceğinden korktukları senaryolar gerçeğin limitlerinin çok dışına çıkabilir.

Panic Disorder / Panik Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu’nun değineceğimiz 2. alt kategorisi. Bu durumdan muzdarip insanlar aniden gelen terör hali ve panik ataklar geçirirler. Fiziksel olarak daralma, terleme ve kalp krizi geçiriyormuş gibi bir his hakim olur.

Social Anxiety Disorder / Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Sosyofobi de denen 3. ve son anksiyete çeşidimize sahip insanlar sosyal bir ortama girdiklerinde aşırı strese maruz kalırlar. Kafalarında kendilerinin beğenilmeyeceği ve küçük düşecekleri endişesi uyanır.

Autism Spectrum Disorder / Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu çocuklukta görülmeye başlanıp hayat boyu süren bir nörolojik gelişim bozukluğudur. Spektrum kelimesinin eklenme sebebi ise farklı yönlerde farklı seviyelerde görülen bir hastalık olmasıdır, bir çok kişide görülür ve farklı etkiler gösterir. Bu insanların dışlanmasını, çaresizliğini, kafalarındaki düşünceleri ve zorluklarını ifade edememelerinden doğan anlaşılamama hissini sanatçının resminde görebiliriz.

Bipolar Disorder / Bipolar Bozukluk

Manik Depresif Bozukluk olarak da anılır. Ruh halinde düzensiz ve görünüşte sebepsiz dalgalanmalara ve buna bağlı olarak bir insanın hayattaki fonksiyonelliğinde değişime sebep olur. 4 çeşidi olmasına rağmen genelde insanlar 2 başlıca ruh hali arasında gidip gelirler, “Manik” denen hareketli, enerjik hal ve “Depresif” denen üzgün, halsiz ve umutsuz hal.

Borderline Personality Disorder / Sınırda Kişilik Bozukluğu

Bipolar Bozukluk ile çok yakındır ve sıkça karıştırılır. Bipolar insanlar manik ve depresif dönemler arasında normal dönemler yaşarken Borderline Kişilik Bozukluğuna sahip insanların durumu daha devamlıdır ve depresif ve veya negatif dönemler daha istikrarlıdır. Bu kişilerde çoğu zaman terk edilme ve yüzüstü bırakılma korkusundan doğan ani sinir patlamaları, kendine zarar verme, dengesizce birden ilerleyebilen veya birden kesilebilen ilişkiler görülür. Bu kişilerin kendilerine bakış açıları devamlı değişimdedir ve soru işaretinde kalır.

Dependant Personality Disorder / Bağımlı Kişilik Bozukluğu

Bağımlı Kişilik Bozukluğu’na sahip insanlarda yalnız kalamama, insanlara muhtaç olma, duygusal stabilite arayışında ve karalar alabilmek için insanlara muhtaç olma semptomları görülür.

Depression / Depresif Bozukluk

Depresyon yaygın ama çaplı ve ciddi bir hastalıktır. Birçok semptom gözlenir, ama bunlara sahip olmanız Depresif Bozukluğunuz olduğunu göstermeye yetmezken yokluğu da olmadığını göstermez. Bu semptomlardan bazıları şunlardır:

  • Devamlı üzgünlük, boşluk hissi ve endişe
  • Umutsuzluk ve kötümserlik
  • Kolayca sinirlenme ve rahatsız olma
  • Aktivite ve hobilerden zevk almamak
  • Yorgunluk
  • Konsntrasyon, hafıza ve karar verme problemleri yaşama
  • Uykusuzluk veya fazla uyku
  • İştah ve kilo değişimleri
  • Ölüm ve intihar düşünceleri, intihara girişim

 

 

 

Insomnia / Uyku Bozukluğu

Bu probleme sahip insanlarda uyuyamama, sık sık uyanma, sabah erken uyanma ve uyku alamama problemleri açığa çıkar.

OCD / Obsesif Kompulsif Bozukluk

Bu hastalık yaygın, kronik ve uzun süren bir bozukluktur. Bu insanlarda kontrol edilemeyen, tekrar eden düşünceler ve aynı şeyi tekrar tekrar yapmayı istemesine sebep olan takıntılar görülür.

 

 

 

Schizophrenia / Şizofreni

Şizofreni ciddi ve kronik bir bozukluktur. Bir insanın nasıl düşündüğünü, davrandığını ve hissettiğini etkiler. Şizofren insanların bir anlamda gerçeklikten koptukları söylenebilir. Nadir olsa da çok kısıtlayıcı bir hastalıktır. Halüsinasyonlar ve insanımızın deyişi ile “Gaipten Sesler” görülür. Sanatçımızın resimlerinde “Paranoid” ve “Normal” olarak ayırmasına rağmen, 3 Şizofreni çeşidi “Şizofreni” adı altında toplanmıştır.

Nonsuicidal Self-Injury Disorder / İntihar Amacı Gütmeyen Kendine Zarar Bozukluğu

Bu bozukluğa sahip insanlar intihar amacı gütmeden kendilerine zarar verme eğilimindedirler. Bu kendini kesme, yakma, dövme ve ısırma şeklinde gerçekleşebilir.

 

Post Traumatic Stress Disorder / Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Yaşanan bir travma sonrası anlık korku nöbetleri, sinir krizleri, uykusuzluk ve kabuslar şeklinde etkisini gösteren bir bozukluktur.