Peri Masallarından Fırlamış Gibi Olan 20 Büyüleyici Yer

Yeryüzünde bu dünyanın çok ötesinde gibi gözüken yerler hala var! Üstelik bazılarına gitmek için vizeye bile ihtiyacınız yok. İşte kendinizi bir rüyanın içerisinde hissedeceğiniz 20 muhteşem doğa harikası…                      

5

 

1) Hallstatt, Avusturya. Göl kenarı manzaraları ve etkileyici binaları ile Hallstatt tam fotoğraflık! Bu nedenle turistlerin ve özellikle fotoğrafçıların büyük beğenisini topluyor; hatta bu beğeni öyle bir düzeye ulaşmış ki Çinli bir girişimci kendi ülkesinde yüksek sosyete için bir konaklama alternatifi üretmek amacıyla kasabanın birebir kopyasını dahi yapmış!                  

2

 

2) Seljlandsfoss, İzlanda.İzlanda’nın telaffuzu bir hayli zor bölgesi Sórsmerkurvegur’da bulunan bu şelale her açıdan göz doldurucu ancak en çarpıcı manzaraya ulaşmak için biraz tırmanmak gerektiği de bir gerçek. 3

 

3) Quinta de Regaleria, Portekiz. Lizbon yakınlarında bulunan bu etkileyici malikanenin birçok albenisi var; örneğin gösterişli bahçeler, şatafatlı saraylar veya duvarlarında spiral merdivenleri olan derin kuyular.                 

4

 

4) Aşk Tüneli, Ukrayna. Turistik bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra halen yük taşımacılığında da kullanılan bu tünel özellikle ilkbahar aylarında eşsiz bir görünüme bürünüyor. İnanışa göre tünele ilk kez gelen ve birbirlerine aşık çiftlerin tuttuğu dilekler gerçekleşiyor.                      

5

 


5) Reed Flute Mağarası, Çin. Adını içinde bulunan flüt benzeri sarkıt ve dikitlerden alan nefes kesici mağara görenleri hayrete düşürecek kadar renkli. Bu güzelliğin kaynağı ise maalesef bir büyü değil, suya yansıyan renkli ışıklandırma.                         

6

6) Rakotz Köprüsü, Almanya. 19.yüzyıldan kalma bu taş köprü, altından akan durgun suya yansıdığında her açıdan tam bir daire oluşturmasıyla ünlü. Bölgede bulunan doğal güzellikler ile birlikte, köprü fotoğrafçıların uğrak yeri olmuş durumda.                          

7

7) Colmar, Fransa. Şüphesiz ki; ahşap iskeletli evleri, renkli cepheleri ve çiçeklerle bezenmiş kanalları ile Colmar Walt Disney’in en sevdiği film platolarından biri olurdu.                      

8

8)Ashikaga Çiçek Parkı , Japonya. Ashikaga’nın mor salkımlı ağaçları her yıl bahar aylarında parkı pembe ve mor pastel tonlarının bir cümbüşü haline getiriyor. Ağaçların çiçek açtığı o birkaç hafta parkı ziyaret etmek için en uygun zaman!                           

99) Melek Meşesi, ABD. Pan’ın Labirenti filminin setinden çıkmış gibi duran bu devasa meşe ağacının boyunun yaklaşık 20 metre, yaşının ise 300-400 olduğu tahmin ediliyor.                          

10

10) Hohenzollern Kalesi, Almanya. Yaklaşık 228 metre uzunluğundaki bu görkemli kale özellikle kapalı havalarda kelimenin tam anlamıyla bulutlar üzerine oturtulmuş bir kale görüntüsü sunuyor.                        

11

11) Chiang Mai, Tayland. Her yıl Yi Peng festivalinde, binlerce fener Chiang Mai’ın gökyüzünü aydınlatır. Tangled hayranları, valizleri hazırladınız mı?                         

12

12) Reschen Gölü, İtalya. Gölün bulunduğu Güney Tirol bölgesi bir zamanlar onlarca küçük köye ev sahipliği yapıyordu. Ancak, 1940’larda bölgede başlayan bir baraj inşasının sonunda köylerin hepsi sular altında kaldı. Batık köylerden geriye kalan tek yadigar ise 14.yüzyıldan kalma bu çan kulesi. Kule size de hem Rapunzel’i hem de Açlık Oyunları’nı anımsatmadı mı?                          

13

13) Hallerbos Ormanı, Belçika. Belçika’daki bu kayın ormanı bahar gelince puslu ve düşvari bir manzaraya dönüşüyor. Binlerce çan çiçeğinin ormanı bir örtü gibi kapladığı bu aylarda manzaranın peri masallarından fırlamış gibi gözüktüğünü söylemek hiç de yanlış değil.                          

14

14) Şehir Sarayı, Hindistan. Pembe şehir olarak da bilinen Jaipur’un Şehir Sarayı klasik döner kule ve kemerli taş yollardan ibaret saray mimarisinin oldukça dışında bir karaktere sahip. Sarayın etkileyici atmosferi Avrupa’daki benzerlerine meydan okuyor.                        

15

15) The Dark Hedges, Kuzey İrlanda.Peri masalları illa ki toz pembe olacak değil ya! Efsaneye göre, bu korkutucu yolun sahibi ise hava kararınca teşrif eden bir hayalet; Kurşuni Leydi!                      

16

16) Angkor Wat (Ta Prohm), Kamboçya.Kamboçya’nın ünlü balta girmemiş ormanları tapınağı harabeye çevirmiş olsa da, tapınağın merak uyandıran kalıntıları burayı turistler için bir cazibe merkezi haline getirmeye yetmiş gözüküyor. Kalıntılar Lara Croft: Tomb Raider hayranlarına tanıdık gelmiş olsa gerek.                      

17

17) Aziz Vasil Katedrali, Rusya.Aziz Vasil Katedrali, şeker renkli kubbeleri ve sarmal biçimli yapısıyla Kızıl Meydan’ın tam ortasında ilginç ve biraz da tuhaf duruyor. Ama bu yapı, bir şekilde insanlara Moskova’yı hatırlatan manzara olmayı başarmış.                         

18

18) Longleat, İngiltere. Longleat malikanesinin bu baş döndüren labirentinde yönünüzü bulmaya çalışırken Alice Harikalar Diyarında’nın Kupa Kızı, veya uslu bir çocuk olursanız David Bowie, ile karşılaşmanız bizce de çok olası.                           

19

19) Puez-Geisler Doğal Parkı, Italya. Meşhur İtalyan Dolomitleri’nin arasına gizlenmiş bu doğal park ziyaretçilerine her mevsim kartpostal gibi güzellikler sunuyor. Dağların arasına gizlenmiş küçücük kiliseyi de gözden kaçırmayın.                          

20

20) Oneonta Geçidi, ABD.Oregon ve Washington sınırında bulunan bu geçit hem jeologlar hem de uzun yürüyüşleri seven doğa tutkunlarının uğrak noktası.                                  

211