Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Coen Kardeşler Filmi

1954 doğumlu Joel Coen ve 1957 doğumlu kardeşi Ethan Coen, 80′li yıllardan bu yana bir arada sinema yapıyorlar. Yönetmenliğini, senaristliğini, kurgusunu ve yapımcılığını çoğu zaman ortak yürüttükleri filmleri ile yaklaşık 30 yıldır kendilerine has dilleri ve mizahlarıyla dikkat çekmeyi başardı.

Hemen herkesin en iyi filmler listesine en az bir film ile girmeyi başaran Ethan ve Joel Coen kardeşlerin mutlaka izlenmesi gereken filmlerini toparladık.coen-bros-540x360

TRUE GRIT, 2010: Bir Western yeniden-çevrimi olan “True Grit”, babasının katilini arayan 14 yaşındaki inatçı genç kız Mattie Ross’un tehlikeli adamları bulmak için tehlikeli adamlarla çıktığı yolculuğu anlatıyor. Filmde Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin gibi usta oyuncuların yanı sıra genç oyuncu Hailee Steinfeld de dikkat çekiyor.

true-gritOscar Karnesi: 10 Adaylık – En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Jeff Bridges), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Hailee Steinfeld), En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Sanat Yönetmenliği, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu

IMDb Puanı: 7.7/10

A SERIOUS MAN, 2009: Orta-Batı ABD’de bir matematik öğretmeni olan Larry Gopnik’in gelenekler, aile hayatı ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalıştığı film geniş kitlelere ulaşamasa da oldukça kişisel bir film olarak dikkat çekiyor ve Coenler sinemasının tüm özelliklerini yansıtıyor. Filmin başrolünde Michael Stuhlbarg var.

serios

BURN AFTER READING, 2008: Birbirinden ünlü oyuncuları hiç görmediğiniz hallerde görmenizi sağlayan, oldukça absürd hikayesi ve karakterleriyle dikkat çeken bu filmde Coenler dahil herkes kendisiyle dalga geçiyor! CIA sırlarının kayıtlı olduğu bir diski spor salonunda unutan bir ajan, bu diski satmaya çalışan spor eğitmenleri ve onların peşine düşen diğer ajanlar… Oldukça eğlenceli bu filmde George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt başrollerde…

burn

NO COUNTRY FOR OLD MEN, 2007: Coen Kardeşler’in bugüne kadar hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerinden biri olan “No Country for Old Men”, onlara uzun zamandır peşlerinde koştuğu Oscar ödülünü kazandırmıştı. Ters giden bir anlaşmanın ardından tarafların peşine düşen psikopat bir seri katilin avlanışını izlediğimiz filmde Javier Bardem’in oyunculuğu ve saç stili en çok dikkat çeken unsurlardı.

no-country-for-old-men-izle-396

THE MAN WHO WASN’T THERE, 2001: Coen Kardeşler’e Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran “The Man Who Wasn’t There” bir kara film. Karısının patronuna şantaj yapan bir berberin ters giden planları sonucu kurban konumuna düşüşünü anlatan filmde Billy Bob Thornton, Frances McDormand ve James Gandolfini gibi oyuncuları izlerken, 17 yaşındaki bir Scarlett Johansson’un yükselişine de tanık olabilirsiniz.

215px-the_man_who_wasnt_there

O BROTHER, WHERE ART THOU?, 2000: Coen Kardeşler’den oldukça absürd bir film daha… Güney ABD’de, 1930′larda geçen filmde 3 hapishane kaçağının gizli bir hazinenin peşinden güney eyaletlerini turlamasını izliyoruz. George Clooney, John Turturro ve Tim Blake Nelson’ın rol aldığı filmde Coen Kardeşler Homeros’un “Odysseia” destanından esinlenmiş. Gözlere dikkat!

brother

BIG LEBOWSKI, 1998: Seyirci tarafından en çok beğenilen, kült mertebesine ulaşmış bir film… Jeffrey Lebowski (ya da “Dude”) milyoner bir Lebowski ile karıştırıldığı için başına gelenler halısının rezil olmasına neden olur. Zararı karşılamak için bowling arkadaşları ile bir maceraya atılan Lebowski’nin absürd hikayesini izlemediyseniz bir an önce listenize ekleyin!

220px-big_lebowski_dvd_kapagi

FARGO, 1996: Başarılı, sert ve hamile bir polis memuru olan Marge Gunderson ve iki sakar, beceriksiz kötü adamın hikayesi… Filmin başından sonuna her şey ters gitmeye devam ediyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor, birçok Coenler filminde olduğu gibi…

images

BARTON FINK, 1991: Yeni bir oyun yazarının California’ya taşınarak Hollywood’un acı gerçekleriyle yüzleşmesini anlatan “Barton Fink” Coenler ve Akademi’nin ilk tanışmasıydı. Filmde sonradan birçok kez Coenler ile çalışan oyuncular John Turturro, John Goodman ve Steve Buscemi rol alıyor.

barton

BLOOD SIMPLE., 1984: Coenler’in ilk filmi, kendisini aldatan karısını öldürmesi için bir kiralık katil tutan zengin ve kıskanç bir adamla ilgili. Hiçbir şeyin göründüğü gibi kolay olmadığı bir hikaye ile başlayan Coenler sineması, 30 yıldır “göründüğü gibi kolay olmayan” durumları anlatmaya ve kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

blood_simple_poster