Moda Sektöründe Deri Yerine Ananas Kullanımı

Moda devlerinin beklediği materyal Piñatex olabilir mi?1

Moda endüstrisi, uzun yıllardır deriye alternatif bir materyal arıyor. Hayvanseverlerin giderek artan tepkisi, doğal çözümleri de beraberinde getiriyor. Ananas Anam adlı firmanın ananas yapraklarından elde edilen selüloz liflerinden ürettiği Piñatex, özlemle beklenen materyal olmaya aday.

2

Piñatex, halihazırda Filipinler’deki çiftliklerden ananas artığı topluyor ve bunları yerel fabrikalarda kıyafet, ayakkabı ve mobilya yapımına uygun dokunmamış kumaşa dönüştürüyor. 480 yapraktan yaklaşık bir metre karelik Piñatex elde edilebiliyor. Ve bu kumaş muadili büyüklükteki bir deri parçasından çok daha ucuza mal edildiği gibi çok daha da hafif oluyor.

3

Londra merkezli tasarım stüdyosu SmithMatthias’ın Piñatex’ten yaptığı çanta ve iPad kılıfı

Piñatex kumaşı nefes alabiliyor ve aynı zamanda oldukça esnek. Bu özelliklerine ek olarak üzerine baskı da yapılabiliyor. Rulo halinde satın alınabildiği için deride olduğu gibi biçimsiz, fazla parçalar da ortaya çıkmıyor. Dayanıklılığı artırması adına şu an için materyalin üzerinde biyo-çözünür olmayan bir kaplama bulunuyor. Ancak firma doğal bir koruma arayışlarını sürdürüyor.

4

Lübnan asıllı Belçikalı tasarımcı Mayya Saliba’nın Royal Academy of Art’ta sergilenen Piñatex el çantası

Şimdiye kadar Camper ve Ally Capellino markalarının prototip ürünler tasarladığı materyal yakın gelecekte daha önemli bir hale gelebilir. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 40 bin ton ananas artığının yakıldığı ya da çürümeye terk edildiği düşünüldüğünde ortada büyük bir potansiyel olduğu bir gerçek.

5