Mert Fırat’tan Alkışlanacak Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: İhtiyaç Haritası

Sizlere çok güzel bir sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek istiyoruz. Belki duymuş olabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından ihtiyaç sahiplerini buluşturan bu dev platform; oyuncu ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerine gönül vermiş Mert FIRAT tarafından kuruldu.

1
Peki nedir İhtiyaç Haritası?
İhtiyaçharitası.org Türkiye’nin her yerinden birey ve çocukların çeşitli ihtiyaçlarını bildirdiği ve gönüllülerin bu ihtiyaçları karşıladığı online platform sitesidir.

Kendi tanımıyla;
İhtiyacharitasi.org farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platformdur. İhtiyaçların karşılanmasının yanı sıra farklı konularda destek sahibi kurumların ve kişilerin de kullanabildiği bu platform Türkiye’nin her yerinden kullanılabilmektedir. Kuruluş amacı 3 platform altında kurulan İhtiyaç Haritası, toplumsal ve gönüllülüğün birleşmesine katkı sağlıyor.

ihtiyac-haritasi1

ihtiyaçharitası.org da neler var?

3 ana platform üzerinde kurulduğunu söylemiştim. Şu şekilde: İhtiyaç GİR, Destek OL, Gönüllü OL.

İhtiyaç GİR: Bu bölümde, yaşadığınız yerdeki (sokak, mahalle, kent, köy, okul…) eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi konulardaki ihtiyaçlarınızı adres temelli olarak giriyorsunuz.

Destek OL: Farklı konulardaki desteklerin girilebildiği bu bölümde, kişilerin ve kurumların destek konusunu, tanımını ve iletişim bilgilerini yine adres temelli olarak girmesi gerekiyor. Desteğe ihtiyacı olan kişi ve/ya kurumlar buradan başvuru yapabiliyor.

Gönüllü OL: İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dahil olabildiği bir bölüm.

Türkiye’nin her şehri ve her semtine ulaşım sağlayabilmek amaçlanmış. Gönüllü olarak dilediğiniz kent, mahalle ya da size en yakın olan yeri seçebiliyoruz. Dilerseniz de ihtiyaca göre yer belirleyebiliyorsunuz.

2

İhtiyaç haritasının amacı, Türkiye’de ki kent ve mahalle temelinde belirlenen ihtiyaçların, gönüllülerin katılımı ile sistematik olarak öğrenilmesi. Harita tabanlı olarak toplanması ve ihtiyaçların gereken kurum/kuruluş veya özel kişilerin karşılanmasını kolaylaştırması için bir sistem oluşturmak.

İhtiyaçharitası.org adresini girdiğimiz de anasayfada bir harita ile karşılaşıyoruz. Belli başlıklar altında bizi yönlendiren ihtiyaç listelerine ulaşım sağlayabiliyoruz. Aslında oldukça basit bir platform.

3

Çocukların yüzlerinin gülümsemesini kim istemez ki? Kiminin bir ayakkabıya, kiminin bir kaleme ihtiyacı var. İhtiyaç Haritası Türkiye’nin her yerinden çeşitli ihtiyaçların olduğunu bildirildiği bir platform.

Sayfada biraz aşağıya indiğimizde ”İhtiyaç Listesi” ile karşılaşıyoruz. Yan tarafta ise isteğimize göre seçeceğimiz ihtiyaç başlıkları mevcut. Lokasyon kısmından istediğimiz şehri seçebiliyoruz. Kategori ise çeşitli ihtiyaçların olduğu başlıklar belirtiliyor. Kitap, defter, ayakkabı, çanta vb. Kelime bölümünden ise kendimizin karşılayabileceği bir anahtar kelime giriyoruz. Örneğin; Kitap yazdığımızda, Hemen alt alta sıralanmış çeşitli bölgelerden kitap ihtiyacı duyan kesimler karşımıza çıkıyor.

4

İhtiyaçların karşılanabilmesi için Türkiye’nin dört bir yanından Gönüllüler ile el ele veriliyor. Aktarmam gereken önemli bir bilgi ise platform üzerinden nakit akışı kesinlikle sağlanmıyor! Yani belirlenen ihtiyaç için nakdi yardım yapmıyorsunuz. Ayrıca gönüllüler de platform üzerinden başvuru yapabiliyor.
İhtiyaç haritasında gönüllü olabilmek için üye olmamız gerekiyor. Üyelikten sonra bilgilerimizin doğruluğu çok önemli ve bu bilgileri kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşamıyoruz. Bir ihtiyaç girmek istediğimiz de veya destek vermek istediğimiz de sorularımız için info@ihtiyacharitasi.org adresine mail yoluyla ulaşabiliyoruz, onlar bize gerekenler hakkında bilgi veriyorlar.mert-firat_ihtiyac-haritasi_1

Ne gibi ihtiyaçlar var?
Engelli bireylere yönelik akülü tekerlekli sandalye, engelli rampası vb.
Sokak hayvanlarına yönelik; mama ve veteriner desteği vb.
Birey ve çocuklara yönelik giyim eşyası
Özel ders ihtiyaçları; dil öğrenme, tiyatro, müzik aleti vb.

Dev projenin hem kurucusu hem de destekçisi olan Mert Fırat, UNDP Bölgesel Ofisi’nin (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) 7 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da düzenlendiği Sosyal Fayda Zirvesi’nde, İhtiyaç Haritasını’nın tanıtımı yapmıştı. Genç ve başarılı oyuncuyu yarattığı bu dev projeden dolayı tebrik ediyoruz!5

Bu güzel projeye sizde gönüllü olmak isterseniz, www.ihtiyacharitasi.org sadece bir tık uzağınızda!

Sosyal Medya Hesapları;
Mert Fırat – Twitter
İhtiyaç Haritası – Twitter
İhtiyaç Haritası – Facebook