Köpeklerin Canlı Canlı Pişirildiği Vahşet: Yulin Köpek Eti Festivali

Çin’in Yulin şehrinde her yıl 21 Haziran’da geleneksel olarak düzenlenen, sokaklarda köpeklerin canlı canlı derilerinin yüzüldüğü, kaynar suya atıldığı, parçalandığı ve yenildiği bir festival var: YULIN DOG MEAT EATING FESTIVAL.

“Cadde kenarlarında kafeslere tıka basa tıkıştırılmış, havlayan ve uluyan binlerce köpek. Bir taraftan da bazıları pişirilmek için hazırlanıyor. Öldürülmeden önce hayvanları iyice kızdırmak için elinde sopa olan birisi vurup, dürtüp duruyor. Kızdırılan hayvanların etleri pişince daha lezzetli oluyormuş.” diye gözlemlerini aktarıyor bölgeyi daha önce ziyaret etmiş biri. 

yulin-kopek-festivali Yulin-Köpek-Festivali-3-768x5761

“Bir kasap çok kızdırıldığı her halinden belli, ağzından salyalar taşan bir köpeği ensesinden yakaladı ve kafesin dışına çekti. Adam takoz gibi bir sopayla köpeğin kafasına sertçe birkaç defa vurdu. Hayvan öldü mü yoksa bayıldı mı bilmiyorum. Kasap, bıçağı çıkardı, hızla dersini yüzdü ve parçaladı. Bunların hepsi 10 dakika içinde oldu.” diye devam ediyor.

İçiniz kaldırmıyor değil mi? Ama devam etmenizde yarar var, size bildiğiniz bir şeyden bahsedeceğim ve elbette festivalin olmazsa olmaz bir de efsanesi var.

Efsaneye göre o gün köpek eti yemek o yıl kötü ruhları ve hastalıkları uzak tutarmış. Eski Çin’de de köpek eti vücudu ısıtan ve erkeğin cinsel gücünü artıran bir ilaç olarak bilinirmiş.    

2Çin’in binlerce yıllık tarihi içinde sayısız kez açlıktan kırılmış bir ülke olması ve ne bulsa yiyerek kolay büyüyen bir hayvanı zamanla besin zincirlerine eklemesi aslında şaşırtıcı değil. Efsane ise sadece algıyı mühürlüyor.

Oldukça soğuk kanlı bir bakış açısı, sizce de öyle değil mi?

Festivalde bir günde on binden (10.000) fazla köpeğin kesildiği söyleniyor.

Yerel halk hayvan hakları aktivistlerinin olağan protestolarına fena halde bozuluyormuş. “Tavuk, domuz ve sığırı hiç sorun olmadan yiyebiliyorsunuz. Diğer hayvanları yememiz sorun olmazken köpek yemek neden bu kadar yaygaraya vesile oluyor?” diye soruyorlarmış. Ve elbette yabancıların festivallerine “saygı” göstermelerini talep ediyorlarmış.  

3

Farkında iseniz köpek eti yeme festivali için bir Çinli sizden saygı göstermenizi bekliyor. İnsanların yaşadıkları coğrafya, damak alışkanlıkları ve dini inanışları ya da efsaneler insanların beslenme şekilleri üzerinde tahmin ettiğinizden daha büyük bir paya sahip.

Eğer bir canlı öldürülüyorsa, kafası kesilip, bedeni parçalara ayrılıyorsa bence bu canlının hangi tür olduğu ve bedeninin hangi inanç ya da festival dolayısıyla parçalandığının, kızartıldığının önemi yok. Köpekler için fazladan üzülüyoruz çünkü sokaklarda sürekli köpekler görüyoruz. Köpeklere üzülüyoruz çünkü onların iyi birer dost ve hissedebilir canlılar olduklarını, sizi anladıklarını, sizi sevdiklerini biliyorsunuz.     

4Türkiye’de kurban bayramında inek olmak da, Çin’de kedi ve köpek olmak da aynı. Mezbahalar her yerde işliyor ve siz et yemeye devam ettikçe bu kan, bu kurban, bu festival hiç durmayacak.

İşe yarar mı bilmiyorum. İşe yaramasını diliyorum, Yulin’deki köpek eti yeme festivali durdurulsun diye imza kampanyaları devam ediyor. Belki işe yarar. Ve belki kendinizle yüzleşirsiniz. Acının aynı acı, kanın aynı kan olduğunu anlarsınız. İmza vermek için şu adresteki kampanyaları ziyaret edebilirsiniz.

https://www.change.org/p/haytap-%C3%A7in-de-%C3%B6l%C3%BCm%C3%BC-bekleyen-k%C3%B6pekler-i%C3%A7in-son-g%C3%BCnler

https://www.change.org/p/%C3%A7in-deki-yulin-k%C3%B6pek-yeme-festivali-ne-son-verin

İşte içimizi parça parça eden bu vahşetten bir kaç kare:5

yulin kopek eti festivali

6

7

8      

9

11

12

14

15

16

17      

18       

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

İçiniz kaldırırsa buyrun görüntüler de burada : (Dikkat çok korkunç görüntüler içerir)