Kendi İmkanlarıyla Barınak Yapıp Sokak Hayvanlarına Bakan Güzel İnsan: Foto Dursun

“Foto Dursun” ya da İzmirlilerin bildiği nam-ı diğer adıyla Dursun Özbek. İzmir’de 50 yıldır spor fotoğrafçılığı yapıyor. Haliyle İzmir’in çok büyük bir kısmı onu tanıyor. Ya da tanıyordu. Haliyle yaşlandı, işten düştü ama hayvan aşkı her şeye rağmen daha da arttı.

Foto Dursun kendisini “hayvan hastalığına” yakalanmış olarak görüyor. Hayvan hastalığından kastı da; bir süre önce Buca’ da müstakil bir ev tutmuş. Evin arka bahçesine sahipsiz, sakat ve hasta olan hayvanların iyileşmesi ve sahiplenilmesi için bir barınak kurmuş. Tabi alışılageldik sonuç, mahalleden şikayetler yükselmeye başlamış ve mekanı terk etmek zorunda kalmış. Pes etmemiş Foto Dursun, bankadan kredi çekerek Kemalpaşa-Armutlu’ da 1.5 dönümlük bir yer satın almış. 30 kedi ve 30 köpekten oluşan yaklaşık 60 hayvanı da bu bölgeye taşımış. Şartları çerçevesinde bir alan yaratmış burada hayvanların barınması için… Ancak, son yağan kar ve peşi sıra gelen yağmurlarla birlikte bu alan tarumar olmuş.

Onun adı Dursun Özbek, nam-ı diğer Foto Dursun. 50 yıllık fotoğrafçılıktan sonra kendisini sokak hayvanlarına adadı. Bugün, 75 yaşında

1Bu güzel kalpli yaşlı adam bankadan kredi çekerek İzmir Kemalpaşa-Armutlu’da onlarca köpeğe hayat katan barınağını kendi elleriyle kurdu.

75 yaşında ama bankadan kredi çekerek kurduğu barınakta 30 kedi ve 30 köpeğe bakıyor2

Barınaktaki kedilerin ve köpeklerin kışın zorlu koşullarında en iyi şartlar altında yaşayabilmeleri için uğraşan Foto Dursun, ilerleyen yaşına aldırmadan barınağındaki kedilerin ve köpeklerin, yiyecek, barınma, sağlık ve “sevgi” beklentilerini karşılamaya çalışıyor.

O, kendisini aşkla “hayvan hastalığına yakalanmış” olarak tanımıyor…3

50 yıllık fotoğrafçılıktan sonra kendisini sokak hayvanlarına adayan Foto Dursun, her hayvana kendi ismiyle hitap ederken, onların ilk geliş hallerini ve bugünlerini fotoğraflıyor, onları şehir karmaşasından uzakta sevgiyle büyütüyor.

Foto Dursun, tek göz odasını yeni doğum yapan anne köpek ve 4 yavrusuna ayırmış durumda…

4

Bu güzel kalpli yaşlı adam, İzmir, Kemalpaşa Armutlu’daki barınağında sizlerin yardımlarını bekliyor. İletişim için, burayı tıklayabilirsiniz.