Bana Mazlum’u Getirin: 25 Maddede İçimizden Biri “Kemal Sunal”

Kemal Sunal'ı kaybedeli  15 yıl oldu. Kimilerimiz Öztürk Serengil'e güler kimilerimiz Sadri Alışık'a. Kimimiz Cem Yılmaz'a güler, kimimiz Şahan Gökbakar'a. Ama hepimiz istisnasız Kemal Sunal'a güleriz. Türkiye'yi ülke olarak bir araya getirebilen belki de tek şey bir Kemal Sunal filmi, ya da onun bir sahnesidir. Bu kadar özel bir insanı kaybettiğimiz  bu  temmuz ayında kendisini içimizden biri yapan 25 karakteriyle anıyoruz.

 

 

kapito

 

11 Kasım 1944'te bir adam doğdu bu ülkede. Hepimiz farklı şeyleri sevdik, farklı şeylerin kavgasını yaptık, farklı hayaller kurduk… Ama bir ülke olarak bir bütün halde yapabildiğimiz tek şey oldu her zaman ; ona gülmek. Türk sinemasının belki de taraflı tarafsız herkes tarafından idol olarak kabul edilen tek kişiliği o. 3 Temmuz 2000 tarihinde aramızdan hiç ayrılmamış gibi hala onu izliyor ve hala ona gülerken bulabiliyoruz kendimizi. O kelimenin tam anlamıyla bir efsane, ölümsüz, tahtı sarsılamaz bir kral. Toplumun her kesimi tarafından benimsenen ve tabulaştırılan bir kültürel değer adeta. Bazı sanatçılar vardır yıllarca severek izleriz. Sevmek başka, severek izlemek başka. Biz milyonlarca yürek bu ülkede hepimiz Kemal Sunal'ı çok seviyoruz. Hepimiz bir adamı sevebiliyorsak, bu topraklarda neyi paylaşamıyoruz? Belki de kahrına güç bela katlandığımız bu coğrafyadaki tüm dertleri bir kenara bırakıp, hep birlikte Kemal Sunal'ı izlemek kurtaracak bizleri. Gülerek daha çok anlaşacağız, gülerek daha çok kaynaşacağız ve gülerek barışacağız herkesle. Birilerinin değil, hepimizin ortak kültür mirası Kemal Sunal. Dedelerimiz de izledi, annelerimiz de, ağabeylerimiz de, çocuklarımız da izliyor ve torunlarımız da izleyecek. Kemal Sunal'ın bir saniyelik bakışı yeterken gülmek için, boşuna ağlıyoruz ve ağlatıyoruz birbirimizi… Peki neden bu kadar çok seviyoruz Kemal Sunal'ı? Belki de işin sırrı, hepimiz olabilmesindedir. Sizler için 25 farklı karakteriyle içimizden bir adamın portresini hazırladık. 

 

1. Defineci1

Bir çoğumuz zengin olma hayaliyle yaşamıyor muyuz? Tıpkı kardeşleriyle İstanbul'un altını üstüne getiren Saffet gibi… İlla bir define aramaya gerek yok, her hafta sayısal loto tezgahının önünden geçerken hepimiz birer Saffet olmuyor muyuz?

 

2. Mazlum2

Çoğumuz dayak yemesek de patronlarımızın manevi şiddeti altında debelenmiyor muyuz? Patronundan dayak yemek için para alan Şaban gibi hissetmiyor muyuz her Pazartesi sabahı?

 

3. Memur3

Sefasını süren insanlar etrafımızı çevirmişken, kendi sıramızın ne zaman geleceğini beklemiyor muyuz Mülayim misali? Onun gibi bombacı olamıyoruz belki ama, onun gibi yutkunduğumuz anlar olmuyor mu bu hayatta? 

 

4. Kaleci4

Bu ülkede sporcu yok mu? Var elbet, onlar da Şaban gibi günün birinde manavda karpuz atıp tutarken keşfedilmeyi beklemiyorlar mı? Umutsa onlarınki de umut, illa memur olmaya gerek yok. 

 

5. Minübüsçü5

Hepimizin atıp tuttuğu olmuyor mu bu hayatta? Dokunmayın Şabanıma'nın minibüsçüsü gibi belli etmesek de salladığımızı, yalanın bini bir para olmuyor mu dillerimizde bazı bazı? 

 

6. Aşık6

Olmuştur illa aramızdan bazılarına, sevdiği uğruna girmiştir başı belalara. Dayak da yemiştir, atmıştır da, Yedi Bela Hüsnü'ye bakıp da kendinden bir şeyler bulan yok mudur?

 

7. Fakir7

Hiç aç kaldığımız olmadı mı? Herkesin hayatı tıkırında değil ki, kimi bolluktan ne yapacağını şaşırır, kimisi de yokluktan. Vitrine ekmek banmasak da, olmuştur hepimizin kötü zamanları. 

 

8. Dilenci8

Yok mudur bizim de beceremeyip de bir şeyleri saçmaladığımız anlar Mavi Boncuk'taki Kemal Sunal'ın dilenci tiplemesi gibi? Bugün ıslık olur yarın başka bir şey… 

 

9. Öğrenci9

Hepimizin okul yılları olmuştur, okul yıllarında haylazlık yapan da vardır, Şaban'a bakıp da kendinden bir şeyler bulmayan var mıdır okul yıllarına dair? 

 

10.Politikacı10

Bu ülkede siyaset yapan da var, siyaseti takip edenler de. Onlar da Zübük'e bakıp görmezler mi benzerlikleri, görmezler mi bu ülkedeki siyasetin mizaha ne kadar yakın olduğunu?

 

11. Çapkın11

Vardır hepimizin çapkınlık yaptığı dönemler ve zamanlar, iyi çocuklarızdır da aslında, gençlik yıllarında yapılır bazı haytalıklar. 

 

12. Reklam Yıldızı12

Bu ülkede reklamcı da var, reklamlarda oynayanlar da. Onlar da 100 Numaralı Adam'ı izleyip kendilerinden bulmaz mı bir şeyler?

 

13. Sakar13

Sakarlık başa bela durum. Her elimiz ayağımıza dolandığında, biz de birer Sakar Şakir olmaz mıyız? Onun gibi salatalık yiyemesek de, onu aratmayacak sakarlıklara imza attığımız olmaz mı hiç?