Kedi Mırıltısının Tedavi Edici Gücü

Kedi dostunuzun mırıldadığı esnada hem sizi hem de kendisini iyileştirdiğini biliyor muydunuz? Bir kedinin tüylerini okşarken belki de stresinizin azaldığını, sakinleştiğinizi hissettiğiniz olmuştur. Bu aslında bir his olmaktan da öte, bilimsel bir gerçek.

Yazının Orjinali: Gaia Dergi

Kediler 20-140 Hz aralığında mırlama titreşimleri yayarlar. Bazı bilim insanları bu sesin gırtlaktaki bir titreşim sayesinde oluştuğunu, bazıları da kedilerin göğüs duvarındaki kan damarlarının titreşimiyle bu sesin çıktığını iddia etmektedir. Bu konuda araştırmalar yapan tüm bilim insanlarının ortak görüşü ise “kedi mırıltısının tedavi edici gücü”dür.

1Kedilerin mırıltısını her zaman mutluluklarıyla özdeşleştirmişizdir. Bu doğru olmakla birlikte aslında biraz eksiktir. Kediler mutsuzken veya canları acırken de mırıldarlar. Bir örnek olarak, doğum yapan kedilerin doğum anında mırıldadığı gözlemlenmiştir. Bu, onlar için bir tür terapidir. Mırlama titreşimleriyle kendilerini hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileştirirler. İşte minik dostlarımızın kendilerini iyileştirmelerine yarayan bu ses, bizleri de daha sağlıklı hale getirmektedir.6Kedi mırıltısı stresi azaltır. Düşük frekansta seyreden ve devamlı bir uğultu halinde olan bu ses işitildiğinde beyindeki temporal lobun derin yapılarında bulunan Hesl Giyrusu denen yerde oksijen ve glikoz tüketimi artar, vücuttaki kan basıncı düşer. Bu durum kişide pozitif duyguların oluşmasına sebep olur. Mırıltı esnasında insan vücudunda kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlayan serotonin, prolaktin ve oksitosin hormonlarının da arttığı belirlenmiştir.2Kedi dostuyla yaşayanların, diğer insanlara göre yüzde 40 daha az kalp krizi riski olduğu da kanıtlanmıştır. Bilim insanları bu durumu mutluluk verici, sakinleştirici etkiye dayandırmaktadır. Yani daha az stres, daha az kalp krizi riski…3Mırıltının, kedilerin kendi kemikleri üzerinde ve onlarla etkileşimde olan insanların kemikleri üzerinde iyileştirici etkisi de vardır. Çünkü 20-50 Hz ve 100-200 Hz frekansları kemik sağlığını korumada en uygun titreşim aralıklarıdır. Aynı zamanda bu frekans aralığı, tendon ve kas sakatlanmalarını da rahatlatmaktadır.4Evde bir kediyle yaşamanın nefes darlığı (dispne) ve astım riskini düşürdüğü de ortaya çıkmıştır, bunun sebebi mırıltının solumum sistemimize de iyi geliyor olmasıdır.

Görülen o ki, minik dostlarımız sevimli olmalarının yanı sıra yaşamımızı daha mutlu geçirmemize de yardımcı oluyor!5