Karısına Yazdığı Aşk Mektuplarını Tanımadığı Kişilere Dağıtan Adam

1

Eşini geçtiğimiz sene yumurtalık kanseri yüzünden kaybeden adam, onu kaybetmesinin üstünden bir yıl geçtikten sonra eşini oldukça duygusal bir yol kullanarak andı. Yazdığı aşk mektuplarını tanımadığı kişilere dağıtan adam, 'İyi yaşanmış bir hayat nedir? Bana kalırsa aşkla dolu yaşanmış olanıdır. Bunu bana Catherine öğretti' diyor.

iki

Geçtiğimiz sene 20 Kasım’da yumurtalık kanserinden ölen eşinin ardından iki çocuğuyla hayat tutunmaya çalışan Yi isimli adam, yaşadığı kaybın ardından içinden geçtiği yası yaşamanın tanımadığı insanlara da iyi gelecek bir yolunu buldu.

3

BuzzFeed’e yaptığı açıklamada eşinin ölüm yıl dönümünü bir sene boyunca endişe ve korkuyla beklediğini söyleyen Yi, yaşadığı bu sıkıntılı dönemden çıkabilmek için, 15 senelik beraberlikleri boyunca eşiyle yaşadıkları güzel anları birer mektuba yazmaya başladı.

6

Aradan geçen bir buçuk aylık sürede yüzden fazla mektup yazan Yi’nin arkadaşları, bu mektupları 100AşkNotu başlığı altında paylaşmasını önerdiler, bu yüzden ona aynı ismi taşıyan bir web sitesi kurmasında yardımcı oldular.
‘Geçtiğimiz senenin en zor, ama aynı zamanda da en ümit verici olanı, Catherine’in olmadığı ancak Catherin’e değecek bir hayatı tanımlamaya çalışmaktı. İyi yaşanmış bir hayat nedir? Bana kalırsa aşkla dolu yaşanmış olanıdır. Bunu bana Catherine öğretti’ yazdığı not ile hazırlanan web sitesini Facebook üzerinden duyuran Yi ve çocukları, geçtiğimiz Cuma günü, Catherine’in ölüm yıl dönümünde, Charlotte, North Carolina sokaklarında mektupları yoldan geçen insanlara dağıttılar.

4

Kimileri mektupları kabul edip yollarına devam etti, kimileri de mektupları aldıktan sonra bunların neden, kime yazıldığını öğrenmek için durup aileye sorular sordu. Bütün bu süreci oldukça iyileştirici olarak tanımlayan Yi, bunu yapmış olmaktan duyduğu memnuniyeti de belirtti.

Çiftin 10 yaşındaki kızları People dergisine ailesi ile birlikte yaptığı açıklamada, ‘İnsanlar bazen sevdiklerinin sonsuza dek orada olacağını düşünüyor ama bazen de sevdikleri insanlar artık hayatlarında olmuyor. Herkes yanındakiler için minnettar olmalı’ dedi.

5
Eşinin her zaman unutulmaktan korktuğunu söyleyen Yi, bu yaptığıyla kaybettiği eşini bir şekilde ölümsüzleştirdiğine de inanıyor. Facebook sayfasındaki üyelere de sevdikleri insanları mutlu edecek notlar yazmaları için teşvik eden Yi, web sitesinin adı olan #100lovenotes hashtagi ile paylaşılan yüzlerce notu görmekten de oldukça mutlu.