Kararsız Kalınca Barınaktaki Köpeklerin Tamamını Sahiplenen Güzel İnsan “Danielle Eden”

kapakiko

Dog Tales Rescue and Sanctuary (Köpek Masalları Kurtarma ve Barınak Merkezi) kurucusu Danielle Eden dünyanın birçok yerindeki barınaklara davet edilen bir isim. Danielle bazı barınaklarda olan çok zor durumdaki köpekleri yanına alarak tedavilerini sağlıyor. Yanında getirdiği köpek sayısı genelde 5-6 civarı kalırmış bazen ise 50 civarı köpek bile getirdiği oluyormuş. Fakat bu sefer biraz daha farklı olarak köpeklerin tamamını sahiplendi.

https://www.youtube.com/watch?v=_FG4LAnJ7uE

Fakat durum bu sefer biraz farklı, geçtiğimiz ocakta İsrail’de bir barınağa davet edilen Danielle çok kötü bir manzara ile karşılaşmış. Hayatında gördüğü en sefil barınağa gittiğini fark etmiş ve her köpeğin depresyonda olduğunu anlamış.

indir

Bu barınak 70 köpek için tasarlanmış fakat 250 civarı köpek doldurulmuş. Köpeklerin çoğu yıllardır bu kafeslerdeymiş, ekmekler adeta köpekler kavga etsin diye atılıyormuşçasına kulübelerin etrafına atılıyormuş. Köpekler adeta ekmek yiyebilmek için birbiri ile kavga ediyorlarmış ve köpek sayısından çok daha fazla fare varmış.

Danielle bu sefil sahneleri izlerken bir yandan da hangi köpeği Kanada’da yeni bir hayata başlamak için yeterli şansı hak ettiğini düşünmüş ve maalesef tüm köpeklerin bu korkunç kaderi paylaşmasından derin üzüntü duymuş ve tüm barınağı sahiplenmeye karar kılmış. 2 ayda 90 köpeğin İsrail içinde daha iyi koşullara kavuşmasını ve yuvalandırılmasını sağlamış. Diğer bir 25’i ise Kanada’ya yolculuk yapmış. Sonuç olarak 150 köpek kalmış ama bu sırada Danielle’in de çabaları ile barınak yeni bir yapılanmaya gitmiş. Şimdilik kalan köpekler hâlâ oradalar ama durumları eskisine göre çok daha iyi ve veterinerlerin kontrolü altında. Fakat Danille’in amacı köpeklerin tamamını Kanada’ya taşımak.

2

Artık köpeklere ekmek yerine mama veriliyor 25’ten fazla köpek yuvalandı ve yemek için kavga etmek yok.

– Barınaklar hayvanlar için otel değildir.
– Barınaklardaki köpekler belediyeler tarafından seçilmeden görevlendirmiş belki de hayvanları hiç sevmeyen hatta iğrenen belediye işçileri tarafından şiddete maruz kalıyorlar.
– Soğuk havalarda önemsenmedikleri için donarak ölüyorlar.
– Barınakta doğan her 10 yavru köpekten en az 8’i ölür.
– Barınaklarda ölümcül bulaşıcı hastalıklar vardır.
– Barınaklardaki köpekler genelde açtırlar. Onlara gönderilen mama paraları çoğu zaman yolsuzluk yapılarak hiç edilir. Mama için verilen ödenekler yetkililerin cebine giderken hayvanlara sadece kuru ekmek layık görülür.
– Çoğu barınağın veterineri yoktur. Çoğu barınakta hayvanların sağlık durumlarına ancak belli bir noktaya kadar müdahale edilir. Belli bir noktadan sonra ‘imkansızlık’ devreye girer ve hayvanlar kaderine terk edilir. Aslında bu yapay bir kaderdir çünkü eğer insanlar onları barınaklara koymasa sokakta yada doğada daha iyi bir kader yaşayabilirlerdi.
– Bazı barınaklardaki psikopat görevliler köpeklerin arasına kedi atarak onların parçalanmasına neden olur.
– Bazı barınaklardaki görevliler o kadar bilgisizdir ki yaşlı köpekleri genç köpeklerin arasına atarak ölmelerine sebep verir.
– Köpekler yıllarca kafeslerde yaşatılırlar bu da onların özgürlük haklarına en büyük darbe olmakla birlikte faşist bir tutumdur. Köpekler de tüm hayvanlar gibi özgürlüklerine düşkün ve farkındadır.
– Eğer sokağınızdaki köpekten korkuyorsanız onu belediyeye şikayet etmek yada taş atmak yerine ona yiyecek vermeyi yada onları sevmeyi denerseniz insan dışı bir canlı ile iletişim kurmanın ve ahbap olmanın ne kadar farklı ve güzel bir deneyim olduğunu fark edebilirsiniz. Kendinizden zayıfı öldürmek kolaydır. Asıl güç onlarla iletişim kurabilmekte. Unutmayın onlar da bizle aynı sokakların sakinleri ve çare onlarla bir arada yaşamayı öğrenmek.

dog-tales-1-300x300

Barınaklarla ilgili olarak alt alta verdiğim maddelerin tamamı kişisel barınak deneyimlerim ve arkadaşlarımızın barınak deneyimleri ile gözlemlenmiş olmakla birlikte internette de kanıtları mevcuttur.

Barınakların genel durumu ve İBB’ye bağlı barınakların genel durumu ile ilgili kaynağa (+18) buradan ulaşabilirsiniz.