100 Yıllık Küvetlerin İçinde Müzik Dinleyip Çöl Manzarası İzlenilen Kaplıca: Mystic Hot Springs

Amerika’nın Utah eyaletinde, Monro’da 100 yıllık banyo küvetlerinin mineral sularıyla dolduğu; gün batımını izlerken 40 derece sıcaklıkta küvetinizde yatıp canlı canlı banjo dinleyebildiğiniz masalsı bir yer bulunuyor: “Mystic Hot Springs“.

IMG_5182

Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-2

Kaynağından 75 derece sıcaklıkta gelen suyu ilk olarak 1880’li yıllarda Thomas Cooper ve karısı değerlendirerek burada bir tesis kurmuş. Ardından 1916 yılında Charles Wilkes adında bir adam burayı satın alarak tesise bir de dans pisti yaptırmış. Mekan gittikçe ilgi çekici bir hal almaya, müşteriler de daha uzaklardan buraya gelmeye başlamış.

Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-3

O günlerden bugüne 100 yıl geçmiş ve mekan şu anda “Mistik Mike” ismindeki sanatçı Mike Ginsburg’a ait. Burayı satın aldığında pek çok eksiğini gideren Mike şimdi antika banyo küvetleri ve 15 odasıyla hizmet veriyor.

Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-4

Aşırı sıcak küvet seçenekleri ve müthiş bir çöl manzarası sunan tesis, burayı ziyaret eden ve hakkında yazan Messy Nessy Chic‘e göre yıldızları ve ayı izlemek için müthiş bir nokta.

Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-5

Mistik Mike mekanın ruhuna uygun müzikler yapan grupları zaten düzenli olarak buraya getirerek müşterilerine sıcak küvetlerinin içindeyken dinleyebilecekleri güzel şeyler sunuyormuş. Bununla birlikte şimdi bir de yıllık müzik festivali için kollar sıvanmış. 4 gece boyunca müziğin, sanatın, hava fişeklerin ve pek tabii sıcak suyun olduğu, insanı şöyle bi’ merak ettiren türden hani… Belki gideriz?..

Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-6 (1) Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-6 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-7 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-8 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-9 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-10 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-11 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-12 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-13 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-14 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-15 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-16 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-17 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-19 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-20 Mystic-Hot-Springs-col-banyolari-21