Kanserle Savaşan En Güçlü 22 Yiyecek

Kanser gibi karmaşık olan hastalıklarla doğal yoldan savaşma ve bunları önlemeye yardımcı olabilecek pek çok bitki, ot ve yiyecek bulunur. Dengeli bir beslenme sadece sağlıklı kalmamızı sağlamaz, aynı zamanda pek çok ciddi hastalığa yakalanma riskimizi de azaltır.

Uzmanlar kanserli tümörlerin %50’sinden fazlasının sağlıklı beslenme ile önlenebileceğini kesin şekilde söylerler. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü uzmanlarına göre uygun beslenme ile değişik kanser çeşitlerinin en az üçte biri önlenebilmektedir. Dahası, iyi beslenmenin kanseri önleme ve kanserle savaşmada en güçlü silah olduğunun altını çizmektedirler. Aynı şekilde biz de, bizi pek çok kanser çeşidinden koruyabilecek ve sağlıklı ve hayat dolu kalmamızı sağlayacak bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Zeytinyağı
1Zeytinyağındaki yağlar kalın bağırsak ve rektum kanserini önleme yetisindedir. Bu yağ safra asitleri üzerine etki eder, dokularda dolaşımı ve kanlanmayı artırır, damarları korur ve esnekliklerini sağlar. İlaveten, kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır, kan basıncını düzenler ve kandaki şeker seviyesini farkedilir derecede düşürür. Ayrıca kanseri önleyen güçlü bir antioksidandır.

Su2

Su herhangi bir vitamin veya besleyici madde içermemesine karşın yeri doldurulamaz güçlü bir sıvıdır ve o olmadan yaşam mümkün değildir. Su olmadan hiçbir canlı hayatta kalamaz çünkü su vücudumuzdan toksin atılımı sağlar. Yeteri miktarda su tüketmeyen kişiler kabızlık riskiyle karşı karşıya kalır, ki bu da susuz kalmanın yanısıra toksinlerin birikimine yol açarak genel sağlığı etkiler. Vücudumuzdaki tüm organların görevlerini yeterince yapabilmesi için iyice nemlenmesi çok önemlidir. Günde 2 litre su içmek sağlığımız için olmazsa olmazdır.

Sarımsak ve Soğansogan-kanserHem sarımsak hem soğan sülfürden zengin olan alisin içerir, bu kanda biriken toksinlerin karaciğer tarafından atılmasına yardım eder.

Esmer Pirinç3

Esmer pirinç kanserle savaşmaya yardımcı bir gıdadır. Kalın bağırsak, meme ve prostat kanserine karşı koruyan anti-kanser maddeler içerir.

Yosun4Yosun arındırıcıdır ve bol miktarda vitamin, mineral ve lif içerir. Dahası, yosun bağışıklık sistemini güçlendirir, bu yüzden kemoterapi veya radyoterapi sonrası oluşan yan etkileri önlemek için yenmesi tavsiye edilir.

Turunçgiller

5Bildiğimiz gibi turunçgiller güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. ayrıca kan damarlarının zarlarını koruyan flavonoidleri içerirler.

Yapraklı sebzeler6Brokoli, lahana, karnıbahar, su teresi ve turp günlük beslenmemizin dışında tutulmaması gereken ürünlerdir, içerikleri savunma mekanizmalarımızı güçlendirir ve serbest radikalleri uzaklaştırarak hücrelerimizi korur.
Çilek7Lifi vitamin ve mineralden zengin olan çileğin güçlü arındırıcı etkisi vücudumuzu toksinlerden arındırır.

Orman meyveleri

8Böğürtlen, yaban mersini, frenk üzümü antosiyanin denen, onlara rengini veren ve çok güçlü bir oksidan olan maddeden zengindir. Ayrıca bu tip üzümsü meyveler A ve C vitamini ile mineral, pektin ve sebze asitlerinden de zengindir. Halen bu meyve grubunun lösemiyi önleme üzerindeki etkilerini araştırmakta olan pek çok çalışma yürütülmektedir.

Ceviz ailesi9Ceviz, fındık, badem ve ay çekirdeği büyük E ve B vitamini kaynağıdır. Magnesyum, selenyum ve çinko gibi mineraller içerirler. Ayrıca beslenmemize iyi miktarda antioksidan sağlarlar.

Baklagiller10Mercimek, garbanzo fasülyesi, bezelye ve yeşil fasülye gerçek kanser karşıtı yiyeceklerdir. Kalın bağırsak kanserinden koruyucu olan liften çok zenginlerdir.

Elma11Elma kanserin belirmesini önleyen klorojenik ve elajik asit içerir. Bu, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanıtlanmıştır. Elma pektin ve lif içerir, dışkı yoluyla toksin atılımı sağlar.

Kavun
Kavun, antioksidan ve beta karotenden zengindir. Ayrıca kalorisi çok düşüktür, böylece obezite ile ilişkili tümörleri önler.

Bal
12Bal antiseptik özellikleri olan doğal bir üründür, kemoterapi sonrası zayıflamış savunma sistemi yüzünden gelişen enfeksiyonları önlemeye yardım eder.

Balık13Omega-3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığımızı için çok önemlidir. Ayrıca balık, kanser hastalarına destek tedavi olarak önerilir.

Biber14Biberin can alıcı yeşil, kırmızı ve sarı rengi sağlığımıza olan faydalarının da göstergesidir. Çok miktarda karoten içerirler, bu da C vitamini ile beraber müköz zarlarımızı koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Diğer bir bileşeni ise kapsaisindir, bu da et ve tütsülenmiş balıkta bulunan kanserojen ajanları bloke eder.

Pancar15Pancar, kendisine kırmızı-mor rengi veren betalain denen güçlü hücresel yenileyici içerir.

Yeşil çay

16Yeşil çay, nitrozaminlerin etkilerini tamamen ortadan kaldıran polifenolleri içerir. Çok güçlü antioksidandır ve bizi çevresel radyasyondan korur.

Domates17Çiğ yenen domates, ona rengini veren bir karoten olan likopenden zengindir. Ayrıca prostat kanserine karşı da güçlü bir koruyucudur. Domates kabuğunda ve çekirdeklerinde kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek bazı maddeler içerir.

Üzüm

18

Kabuğu ve çekirdeği ile yenen üzüm kanserojen ajanları bloke eden ve bazı tümörlerin büyümesini durduran resveratrol isimli çok güçlü bir antioksidan içerir.

Yoğurt
19Yoğurdun içinde, bağırsaktaki bakteri ortamını yenileyen ve toksik maddelerin sindirim işlemine olan etkisini önleyen faydalı bakteriler bulunur. Özellikle kalın bağırsak kanseri önlemede faydalıdır. Yine de yararları tüm tümör çeşitleri üzerinde kesinlikle bulunur.

Havuç

20

Havucun turuncu rengi, çok değerli ve güçlü bir antioksidan olan beta karotenden zenginliğine bağlıdır. Sigara kullananlara veya kullanıp bırakmış olanlara özellikle önerilir çünkü solunum yollarındaki hücrelerin yenilenmesi üzerinde muhteşem etkileri bulunur.

Sonuç…
Vücudun değişik yerlerindeki kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilen bu uzun yiyecek listesinden de anlaşıldığı üzere, pek çok hastalığı önlemede esas olan beslenmedir. Doğanın bize sunduğu bu gıdaları alarak, çok sayıda sağlık sorununu olduğu kadar, kanser gibi agresif bir hastalığı da önlemenin mümkün olduğu aklımızda olmalıdır. Organik ve sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz. Ayrıca unutmayın, iyi ve sağlıklı beslenmenin yanısıra düzenli spor yapmak, strese girmekten kaçınmak ve öfkemizi frenlemek, her zaman mutlu olmaya çalışmak da çok önemlidir.