İyi ki Doğdun Kazım Koyuncu, Nam-ı Diğer “Şair Ceketli Çocuk”

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem”

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle 11 yıl önce aramızdan acı bir şekilde ayrılan Karadeniz’in hırçın çocuğu Kazım Koyuncu bugün 45 yaşında.. Şarkılarıyla, yaşama inancı ve birbirinden güzel hayalleriyle gönüllerimizde yer edinen “Şair Ceketli Çocuk” un doğum gününü içtenlikle kutluyor bir kez daha saygıyla anıyoruz.. Işıklar içinde uyu sevgili Kazım Koyuncu.. Onun korkusu ölüm değil, mücadelesini ve umutlarını bırakmaktı. Ölmeden önce “Ben bütün savaşımı özgürlük için veriyorum yoksa ölümden korktuğum için falan değil..” demişti.. Onun gibi bir değeri o kadar erken kaybettiğimiz için o kadar üzgünüz ki.. İyi ki doğdun Şair Ceketli Çocuk!

kazim-koyuncu Hafızalarımıza kazınan son sözlerinden ;

 

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz.

Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük.

Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik.

Teşekkürler dünya.”

hqdefault