İnsanoğlunun Keşfedilen En Yakın Akrabası: Homo Naledi

Güney Afrika'da paleontologları şok eden, modern insan ve insansı maymun özelliklerine sahip yeni bir tür keşfedildi: Homo Naledi.

Araştırmalarda paleontologlardan alınan bilgiye göre ilkel zamanlara ait çukurlarda 1500 kemiğe, 15'den fazla ölmüş bireye rastlandı. Berger ve ekibi modern insan kökeninin, benzer özelliklere sahip olduğu için Homo naledi olabileceğini söylüyor. İki ayak üstünde duruyorlar ve ayak yapıları insanlar ile neredeyse aynı. Aynı zamanda insansı maymunlar gibi uzun kolları ve kavisli parmaklarıyla ağaçlara tırmanabiliyorlardı. Fiziksel olarak ise geniş bir göğüse, insansı maymunlara benzeyen omuzlara sahiplerdi.

Alet Kullanabiliyorlar. Avuç içleri, elleri ve parmaklarının aynı modern insanlarınki gibi olması bunu kanıtlıyor.Kafatasları oldukça gelişmiş fakat beyinleri çok küçük olan Nalediler, hemen hemen bir portakal büyüklüğünde beyine sahiptiler. Derin, karanlık mağaralarda yaşama, ölülerini dikkatlice gömme ve cenaze töreni yapma özelliği için daha gelişmiş bir beyne sahip olmak gerektiği günümüzde kabul gören bir anlayıştı. 

https://www.youtube.com/watch?v=-oqEkcBCMYQ

Ayrıca kemiklerin bulunduğu yerin, ateşin ilk olarak kullanıldığı alan olarak kabul edilen yere de çok yakın olması ilgi çekiciydi. Mağaranın yer yer 17-18 cm’e kadar darlaşmasına rağmen bu bölgede yürüme yollarına rastlanması, araştırmacıların aklına burada yaşayan Homo naledi’lerin ateşe ulaşmak amacı ile bu yolları kullanabileceğini düşünmelerine sebep oldu. Diğer araştırmacılara göre Homo naledi fosilleri diğer bir insan türü olan Homo erectus'larla daha yakın akraba. Henüz ne kadar yıl önce yaşadıkları kesinleşmese de 3 Milyon yıl önce yaşadıkları tahmin ediliyor.

Homo naledi'nin yaşı hesaplandığında insan soy ağacında yeri belirlenebilecek.