İnsanların Vajinasına Dokunmasına İzin Veren Kadının Garip Eylemi

Cinsellik fazlasıyla kişisel bir konu. Peki ya, bir kadın cinselliğini tüm dünyanın görmesi için sergiye çıkarırsa ne olur?

Earth Child’dan derlediğimiz habere göre Milo Moiré adındaki sanatçı, ‘rıza’nın önemini anlatmak için bir gösteri hazırladı ve tüm dünyanın cinsel organlarına dokunmasına izin verdi.
Çoğu insan kendini ifade etmekten çekinir. Ancak İsviçreli gösteri sanatçısı Milo Moiré tam tersi. 32 yaşındaki sanatçı, yakınlarda insanlara hepimizin dikkat etmesi gereken bir konuyla ilgili ders verdi: Rıza.

9

‘Ayna Kutusu’ sanatçının en son halka açık gösterisi.

1
“Bir kadının cinselliği halka açık olursa ve bu yakınlaşmanın kuralları olursa ne olur?” diye sormuş Milo.

3
Gösterisi boyunca, memelerini ve vajinasını kaplayan aynadan bir kutu taktı, yola koyuldu. Sonrasında hiç tanımadığı insanları cinsel organına ve memelerine dokunmaları için davet etti.

5
Kutulardaki boşluklardan ellerini soktu kadın ve erkekler.

10
Hatta, bütün deneyimi kaydetmek için kutulara kameralar yerleştirilmişti.

4

https://www.youtube.com/watch?v=TEjYUaKiY9c

ATTN’e verdiği röportajda projesini şöyle anlattı:
“Bugün burada, kadın hakları ve cinsel otonomiye dikkat çekmek için duruyorum. Kadınlar, ne zaman ve nasıl kendilerine dokunulmasını istediklerine kendileri karar verir. Ve ne zaman istemediklerine de.”

8

Bu gösterinin birkaç kuralı vardı. Yabancıların en fazla 30 saniye dokunmaya hakkı vardı, bir saniye bile fazlasına izin yok.
Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, birçok insan teklifini kabul etti.
images (1)

Düsseldorf’taki gösterisinde, memelerine dokunanların %40’ı kadındı. Ancak Amsterdam ve Londra’da, vajinasına toplamda 2 kadın dokundu.

7
Gösterisi boyunca, insanlara rızanın gerçekten ne olduğunu anlatmaya çalıştı.
Buna ek olarak, 1960’larda kadın hakları için savaş veren Avusturyalı gösteri sanatçısı Valie Export’a da bir saygı gösterisi yaptığını belirtiyor.B5DFB5909C5C52E8E7196B1361ECE4D9
Görünen o ki, Export, 1960’larda buna benzer bir gösteri yapmış. 1968 yılında, Viyana sokaklarında memelerini straforla kaplayıp yabancıları dokunmaya davet etmiş.

1155665-330x413
Bu gösteri, kadınların da cinsellik konusunda eşit partnerler olduğunu, herhangi bir erkek kadar cinsel bir doğaya sahip olabileceğini ve sekse razı olması gerektiğini anlatıyor.

images
Bir başka kural da elini kutuya sokan yabancıların Milo’nun gözlerine bakmak zorunda olması.
İnsanlar fazlasıyla saygılıymış, hiç negatif bir yorum yapmadığını belirtiyor Milo.
Milo güvenliği için endişe duymuyor mu?

indir
Genellikle halka açık gösteriler yaptığı için güvenliği konusunda gerekli önlemleri aldığını söylüyor. Ancak bu gösteri, en çok etkileşim içereni olduğu için her şeyi titizlikle ayarlamış ve sevgilisi sürekli olarak yanında durmuş. Neyse ki, tehlikeli bir şey yaşanmamış.

Milo’nun cinsel eşitlik için ilk gösterisi bu değil.
Birkaç ay önce, Almanya’da yılbaşında tacize uğrayan 1000’den fazla kadın için tamamıyla çıplak bir şekilde “Bize saygı duyun! Çıplakken bile kolay hedef değiliz!!!” yazan bir tabela tuttu.

6360273579484043361565904215_La-artista-sueca-Milo-Moire

Londra’da gösteri yüzünden tutuklanmasından sonra şöyle bir açıklama yaptı:
“Hücrede kalmak gerçekten korkunç bir deneyim. Ancak bu riski tekrar alırdım, çünkü benim için amaç çok önemli. Sonuçta, gösterilerime korkudan çok umut yol gösteriyor. Dünya çapında ne kadar çok insanın, özellikle kadının mesajımı aldığını görmek beni hem şaşırttı hem de tatmin etti!”