İlk Gördüğünüz Anda Mutluluktan Ağlama Hissi Uyandıran Bir Yer: Cesky Krumlov

cesky-krumlov-gezi-rehberi

İlk gördüğünüz anda mutluluktan ağlama hissi uyandıran yerler vardır hani; işte Cesky Krumlov gezi rehberi onlardan birisi. Güney Bohemya bölgesinin bu şirin kasabasına adım atmanızla Ortaçağ’a ışınlanmanız bir oluyor. Bir günde kaç km yol yürünür, kaç fotoğraf çekilir, hepsinin sınırlarını zorladığınız bir yer.

2

3

Çekya’nın başkenti Prag’ın güneyinde bulunan Český Krumlov, 22 km2′ lik alanda yaklaşık 19.000 nüfuslu bir kasaba. Barok, Rönesans ve Gotik esintileri taşıyan tarihi merkezi 13. yy’ da kurulmuş. Vltava Nehri kıyısındaki bu büyüleciyi yer, Komünist rejim zamanı hasar görse de ayakta kalmayı başarıyor. Kadife Devrim sonrasında hızlı bir restorasyon ve nehir kıyısına yapılan cafelerle daha da çekici bir hale getiriliyor. 1992 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine seçilmesiyle birlikte popülerliği tavan yapıyor. Kartpostaldan fırlamış manzarası, tarihi dokusu, huzur kokan doğası ile günümüzde Çekya’nın Prag’dan sonra en çok ziyaretçi çeken noktası haline gelmiş durumda. Český Krumlov Prag’a 170 km, Viyana’ ya 202 km mesafede. Yol daha kısa olduğu için günübirlik ziyaretçiler yoğunluklu olarak Prag’dan geliyor. Cesky Krumlov nasıl gidilir Otobüs, tren ve shuttle ile ulaşım sağlayabilirsiniz fakat önceden rezervasyon yaptırmak gerekli, aksi halde istediğiniz zamanlarda yer bulmanız zor. En hızlı, konforlu, kolay ve görece ekonomik yol elbette ki otobüs. Český Krumlov’ a giden otobüsler Prag’da 2 noktadan kalkıyor; ana otobüs terminali Florenc veya Na Knizeci. 3 saat süren yolculuk sonunda kasabaya vardığınızda iniş noktası için de 2 seçeneğiniz var; ilk durak “Turist Durağı” olarak adlandırılan, kaleye 5 dk mesafedeki nokta, diğeri ise ana otobüs garı. Yokuş çıkmadan hemen kaleye uğramak isterseniz Turist Durağı’nda inmeniz gerekli. Ama kasaba o kadar minik ki her yer birbirine yürüme mesafesinde. Ana durakta inseniz bile kaleye yarım saat mesafedesiniz.

4

Cesky Krumlov’da haritayı ve “Cesky Krumlov Gezilecek Yerler Listesi”ni bir kenara bırakarak gönlünüzce yürüyebilirsiniz. Nereye gittiğinizi bilmeden, üçgen çatılı rengarenk evlerin sardığı daracık sokaklardan geçmek kadar keyifli bir şey yok burada. Elbette şehrin en tepesinde bulunan, ihtişamıyla görenleri hayran bırakan tarihi kalesini görmeden olmaz. Kale ve çevresi uzun uzun vakit geçireceğiniz, fotoğraf çekmelere doyamayacağınız bir yer. Muhteşem bir manzara sunmasının yanısıra Bohemya’nın en büyük ikinci kalesi olma özelliğini taşıyor. İçinde bulunan kulenin tepesine çıkabilir, kış dönemi haricinde kalenin müzesini gezebilirsiniz. Bir de dillere destan bahçeleri var tabii. Bolluk ve bereketin simgesi olan bahçeleri, içindeki tüm ağaçlar yapraklarını dökmüş haldeyken bile etkileyici. Onun dışında, eski şehir merkezinin tarih kokan meydanını ve çevresini turlamadan olmaz. Yorulunca nehir kıyısındaki cafelerde bir mola…Hemen ardından nehir boyunca yeşilliklerin arasında bir gezinti…Bu kasabanın tam bir müze cenneti olduğuna da değinmeden geçmeyelim. Bohemya tarihi hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz Ulusal Müze’nin yanı sıra İşkence Müzesi, Kukla Müzesi, Fotoğraf Müzesi, Moldavit Taşı Müzesi, Balmumu Müzesi gibi farklı müzeler mevcut. Bunları hepsini gezmek gibi bir niyetiniz varsa en az 2 gün ayırmanız şart.

5

Gelelim genel bilgilendirmeye; Prag için geçerli özelliklerin hepsini Cesky Krumlov için de söylemek mümkün. AB üyesi olmasına rağmen kendi paralarını kullanmaya devam ediyorlar. Euro kabul eden yerler var elbette fakat Çek Kronu olmadan gezmemekte fayda var. Hava sıcaklığı Prag’a göre düşük. Kışın seyahat edecekler genelde sıfırın altında derecelerde gezmeye hazırlıklı olmalı. Karlar altındaki o romantik görüntüyle karşılaşmak umuduyla kışın gittim ama önerilen seyahat dönemi bahar ve yaz ayları. Açıkçası ben de doğanın uyandığı mevsimde daha nefes kesici olacağı düşüncesindeyim. Ayrıca kışın hava 16.00 gibi kararmaya başlıyor, buna bağlı olarak ziyaret saatleri de daha sınırlı. Fakat yılbaşı öncesi kurulan Noel Pazarı bir nebze de olsa sizi ısıtmaya yetiyor. Eski şehir merkezi tamamen Arnavut kaldırımlarından oluşuyor ve bolca yokuş var. Bu şirin yere geldiğinize pişman olmak istemiyorsanız ayakkabı seçimi önemli. Prag veya Viyana’ya yolunuz düşerse hayatınızın 1 gününü burada geçirmenizi tavsiye ederiz.

6

7