İki Anne, Kanser Hastası Küçük Kızlara ‘Sihirli Saçlar’ Örüyor

Alaska'da yaşayan iki anne, kanser tedavisi gören küçük kızların hem morallerini düzeltmek hem de onları bu zor dönemlerinde sevdiği masal kahramanları gibi hissettirmek için onlara yünden 'sihirli saçlar' örüyor!

1


 Holly Christensen ve Bree Hitchcock Alaska’da yaşayan iki anne. İkisinin de üç çocuğu var. İki kadın, kanser tedavisi gören küçük kız çocukları için sosyal medyada giderek daha da bilinilirlik kazanan bir proje başlattı. Magic Yarn Project isimli çalışma kapsamında, kanser tedavisi sırasında saçları dökülen küçük kız çocukları için yünden masal kahramanlarınkine benzer saçlar ören annelerin çalışması hem ailelerden hem de projeden haberdar olanlar insanlardan destek gördü.

2

 

Holly Christensen BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada geçmişte bir dönem kanser hastalarının hemşireliğini yaptığını söyledi. Bu deneyimin kendisine bu proje için ilham verdiğini söyleyen Christensen, geçtiğimiz son baharda üniversite arkadaşlarından birinin iki yaşındaki kızının kansere yakalandığını duymasıyla da projeyi hayata geçirmeye karar verdiğini anlattı.

3

Açıklamasında, ‘Ne kadar hasta olacağını, sarı, kıvırcık saçlarını kaybetmenin ne kadar zor olacağını ve saçlarını kaybettikten sonra kafasının daha hassas hale geleceğini ancak peruk takamayacağını bildiğim için ona ördüğüm berenin üstüne diktiğim yünden Rapunzel saçını yolladım.’ diyen Christensen, arkadaşının kızı bu yünden yapılmış Rapunzel saçını çok beğenince, daha fazlasını örüp Amerika’daki kanser merkezlerine gönderebileceğini düşünmüş.

4

Gittiği kilisedeki birkaç kadın arkadaşının yardımıyla ‘küçük ama etkili’ olacağını düşündüğü projesi için bir Facebook sayfası açınca ise işler değişti. Yün bağışlamak isteyenlere ulaşmak için sayfada bir mesaj yayınladığında, bu mesaj bir anda pek çok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Avustralya ve İskoçya’dan dahi projeye nasıl katkıda bulunabileceklerini soranlar oldu.
İlgi bu kadar büyük olunca perukları örebilmek için küçük sınıflar oluşturuldu. Bugüne dek 80 peruk örüp bunları Amerika’daki kanser hastası kız çocuklarına ulaştıran ekip, Amerika’daki yerel bir örgü kulübü ve hapishanedeki hükümlülerden de yardım alıyorlar.

beş

Perukların ulaştığı küçük kızların mutluluğunun kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Christensen, açıklamasında insanların projeden haberdar olunca yün alabilmeleri için para yardımı teklifinde bulunduklarını da belirtti. Şu an da kar amacı gütmeyen bir kurum olma yolunda adımlar atan oluşum, adlarına açtıkları kitlesel fonlamada para bağışlarını kabul ediyor.

6

Christensen, ‘Bir kanser hemşiresi olarak çalıştığım dönemde dünyayı kurtaramayacağımı öğrendim. Bu korkunç hastalığı dünyadan silemem belki ama yapabileceğim şeyler de var. Kanser hasalarının hayatlarına ufak da olsa bir ışık getirebilirim ve onlara bu zor ve karanlık dönemde büyülü bir kaçış sunabilirim’ diyor