Giyim Firmasının Reddettiği Down Sendromlu Asher’in Hikayesi

1Asher Nash henüz 15 aylık. Bu gülüşüyle internette fenomen oldu. Her şey, annesinin bir çocuk giyim markasının reklam yüzü aradığı ilanı görmesiyle başladı. Anne Nash hemen ajansla irtibata geçti. Asher’in fotoğrafını gönderdi.

2Down sendromlu Asher için reklam ajansı aileye dönmedi. Haber çıkmayınca, anne ajansı aradı. Aldığı cevap şöyleydi; ‘Gönderdiğiniz fotoğrafı değerlendiremiyoruz çünkü firma özel gereksinimleri olan bir çocuk aramıyor.’

3Aldığı cevaptan hayal kırıklığına uğrayan anne Nash harekete geçti. Ve çocuk modasında güzellik tanımını değiştirmek için sosyal medyada bir kampanya başlattı. Sadece kendi oğlunun da reklamlarda oynayabilmesi için değil, reklam sektörünün daha kapsayıcı olması için mücadeleye girişti.

4
15 aylık Asher’in fotoğrafları ve videoları sosyal medyada hızla yayıldı.

5
Asher’in bu tebessümü, Facebook’ta down sendromlu çocuklar sayfasında 100 binden fazla kişi tarafından tıklandı.

6

Çocuk giyim firması, Asher ve annesiyle irtibata geçti. ‘Özel gereksinimleri olan çocuklara her zaman ihtiyacımız var’ denildi.7Birleşmiş Milletler’in, 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler bu genetik farklılığının daha da tanınmasına yardımcı oldu.

8Farkındalığın ’21 Mart’ gününde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel… 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor.

9Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye’de ise rakamların kesin olmaması nedeniyle 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.