Fotoğraflarla Bilim Dünyasından Göz Alıcı Kareler

İngiltere Kraliyet Fotoğraf Derneği’nin Uluslararası Bilim Fotoğrafları yarışmasında öne çıkan 15 çarpıcı kareyi derledik.1
MOSTAFA GHROZ
İngiltere Kraliyet Fotoğraf Derneği, Uluslararası Bilim Fotoğrafları Yarışması’nın bu yılki kazananları açıklandı. Yağmur damlalarıyla kaplı bu uğur böceği fotoğrafı Mostafa Ghroz tarafından çekildi.

2
PHRED PETERSEN
Tüm bilim dallarını kapsayan fotoğraflar için başvuru çağrısı yapılan yarışmada tıp, zooloji, mühendislik ve astronomi dalları var. Phred Petersen’e ait bu fotoğraf, kamp ocağından çıkan ısı bulutunu yansıtıyor. Fotoğraf 26 yaş ve üzeri kategorisinde altın ödülü kazandı.

3
ANUP DEODHAR
Jüri üyeleri, 2500’den fazla başvuru arasından 100 fotoğraf seçti. Anup Deodhar’ın Hindistan’dan yakaladığı karedeki yelpaze boğazlı kertenkele zerafetiyle fotoğrafçıya 26 yaş ve üstü kategorisinde gümüş madalya kazandırdı.

4
ALEX CLASS
Aynı kategorideki bronz ödül, gece ve köprü temalı bu uzun pozlama fotoğrafla Alex Class’a verildi.

5
TERESA ZGODA
Teresa Zgoda, 18-25 yaş grubunda birinciliği bir denizaltı canlısı olan Obelia Hydroid fotoğrafıyla kazandı.

6

JESSİCA CHATBURN
Bu yıl 17 yaş ve altı kategorisinde 450 fotoğrafçının yakaladığı kareler yarıştı. Jessica Chatburn’ın ısırgan denizanası fotoğrafı altın madalyanın sahibi oldu.

7
PEDRO JARQUE
Yarışma kriterlerine göre, görselin çekici olması yanında, anlatısı da bilim hikayeleri açısından dikkate alındı. Peru’nun başkenti Lima’dan, Pedro Jarque, bu goril ailesi portresini jüriye sundu.

8
HİEP NGUYEN
Diğer bir şaşırtıcı kare, su damlacıklarının yakalandığı örümcek ağı ve arkasındaki floranın büyüteçle objektife yansıyışı oldu. ‘Minyatür Dünya’ adı verilen fotoğraf, Hiep Nguyen tarafından çekildi.

9
PİER LUİGİ DODİ
Dokuz aylık erkek Kurzhaar cinsi köpeğinin gözbebeği, Pier Luigi Dodi’nin yarışmaya katılma konusu oldu.

10 IAN COOK
Ian Cook’un, tepeli kertenkelenin gözünü nemlendirdiği fotoğrafı Yeni Kaledonya da yarışmada ilgiyi üzerine topladı. Kertenkeleler dünyanın sıcak bölgelerinde yaşıyor. Bilinen yaklaşık 1,450 kertenle türü var.

11
DON KOMARECHKA
Görünmez mürekkeple sabun karıştırılarak oluşturulan bu buz damlacığı Don Komarechka tarafından fotoğraflandı.

12
RİCHARD BEECH
Richard Beech’in renkli boyaları ses hoparlörü üzerine, müzik titreşimleri etkisiyle bıraktığı, sıçrayan renkler fotoğrafı da yarışmada yer aldı.

13
MATT DOOGUE
“Her yıl olduğu gibi geçen yıl da bahçemde karınca kolonilerinin yuvalarından hareket ettiklerini fark ettim” diyor fotoğrafçı Matt Doogue. “Bu larvaların hareketlerini hızlıca yakalarken şanslıydım.”

14
ANTHONY COOPER
Anthony Cooper’ın objektifinde Sawfly larvaeler yaprak yerken keyifli görünüyor.

15
YEVHEN SAMUCHENKO
Samanyolu, Yevhen Samuchenko tarafından Nepal’deki Himalayalarda bulutların üstünde resmedilmiş.

2016 Uluslararası Bilim Fotoğrafları sergisi İngiltere turnesi öncesi Londra The Crystal’de 17 Ekim’e kadar açık.