Dünyanın 20 Farklı Ülkesinin Gelinleri ve Gelinlikleri

O özel güne, evliliğe ilk adımın atıldığı düğüne hazırlanmak için neler yapılır neler… Ama düğün hazırlığında kuşkusuz en önemlisi gelinin giyeceği gelinliktir. Şöyle bir dünya turuna çıksanız, geleneksel düğünlere uğrasanız, ne çok gelinlik türüyle karşılaşırsınız. O zihnimizdeki beyaz, tül gelinlik ezberini yerle bir eden öyle renkli, öyle değişik kostümler var ki dünyada…

İşte dünyadan farklı farklı gelinlik örnekleri ve arkasındaki hikayeler…

1# İtalya1Gelinler, yeşilin şans ve bereket getirdiğine inanıyorlar ve her ne kadar beyaz popüler gelinlik rengi olsa da sıklıkla yeşil giysi ve yeşil aksesuarı tercih ediyorlar.

2# Filistin2Filistin’deki geleneksel seremonilerde, gelin beyaz gelinlik giyiyor. Ancak aynı zamanda ikinci bir elbisesi de olması gerekiyor. Ki bu da annesi tarafından elle işlenmiş özel bir giysi oluyor.

3# Peru3Peru’nun başkenti Lima’da gelinler geleneksel olarak, kat kat eteği olan kırmızı-siyah kıyafet giyiyorlar.

4# Japonya4Japon gelinler beyaz kimono giyiyorlar ve ‘tsunokakushi’ denilen özel ipek başlıklar takıyorlar. Bu başlığı takmanın amacı, gelinin “kıskançlık boynuzları”nı örtmek. Yani bu, onların egolarını ve bencilliklerini örtmelerini, nazik ve uysal bir eş haline gelmeye karar vermelerini sembolize ediyor.

5# Bulgaristan5Bulgar kadın başlıklı geleneksel düğün kıyafetiyle…

6# Çeçenistan6Çeçenistan’da gelinler, broş ve kemerle süslenmiş beyaz gelinlik giyiyorlar. Kıyafet, gelinin tüm bedenini örtmek  ve alçakgönüllülüğünü göstermek zorunda. Gelinin başına da beyaz bir örtü takılıyor.

7# Endonezya7Her bir Endonezya adasının kendi düğün geleneği var. Ancak sıklıkla gelinler, yoğun nakış işlemeli parlak renkli kıyafetler giyiyorlar.

8# Eritre8Eritre’nin geleneksel düğünlerinde koyu renk kadifeden yapılmış başlık, altın işlemeli mor elbise giyiliyor. Gelinin kıyafeti damadın kıyafetine saygı niteliğinde, benzer oluyor.

9# Hindistan9Hintli genlinler, sıklıkla kırmızı renkte geleneksel Hint elbisesi giyiyorlar ve 16 tane aksesuar ve mücevher takıyorlar.

10# Irak10Irak’ta gelinler geleneksel olarak mümkün olduğunca fazla kıyafet değiştirmeye çalışıyorlar. Yedi ya da daha fazla, farklı renkte kıyafeti düğün boyunca değiştirerek giyiyorlar. Kırmızı, aşkı ve romansı sembolize ediyor.

11# Kore11Binlerce yıldır Güney Koreli gelinler ’Hanbok’ denilen, Kuzey Koreli gelinler ise ’Joseon-ot’ denilen kıyafetleri giyiyorlar. Uzun kollu bluz ve yüksek belli etekten oluşan kıyafet, pamuk ya da ipek kumaştan yapılmış oluyor.

12# Mali12Mali’de gelinler “kaftan”, damatlar da “dashiki” denilen bol bir kıyafet giyiyorlar. Çiftler genellikle beyaz rengi tercih ediyorlar ama bazen eflatun ya da moru da seçtikleri oluyor.

13# Nijerya13Nijerya’da gelinler parlak dantelli bluz ve genelde Hint kumaşından yapılan desenli kaftan giyiyorlar. Mercan boncuklar ve desenli başlık da kıyafeti tamamlıyor.

14# Nubai14Gelinler, başörtüsü ve hem başlarını hem de yüzlerini örttükleri beyaz duvak takıyorlar.

15# Pakistan15Pakistanlı gelinler, koyu kırmızı, pembe ya da mor gelinlikler giyiyorlar. Düğünde hem gelin hem de damat, boncuk ve kumaş kurdelelerden yapılmış geleneksel başlık takıyor.

16# Sri Lanka16Sri Lanka’da, gelinin kıyafetinde Doğu ve Batı gelenekleri kombinleniyor. Kadınlar, işlemeli ipek sariler ve örtülerle düğüne hazırlanıyor. Mücevherlerin tek sayıda taş içermesi gerekiyor, çünkü tek sayılar uğurlu olarak kabul ediliyor.

17# TibetonyediTibet’te düğün günü, damat geline gelinlik ve aksesuar getiriyor. Ayrıca başlık, saç süslemesi için gümüş sikke ve küçük metal Budha muskasını da kıyafetle birlikte geline veriyor.

18# Tuva Cumhuriyeti, Rusya18Tuva’da ulusal giysi, yerel halkın göçebe hayatını yansıtıyor. Seremoni kıyafeti, ata binmeyi kolaylaştıracak kadar rahat olacak şekilde, açık renkli kumaştan ve zengin süslemeli olarak hazırlanıyor.

19# ÜrdünondokuzBatı modasından etkilenen Ürdün’de, modern gelinler beyaz gelinlik giyip altın ve gümüş takılar takıyorlar. Sıklıkla gelinlerin başlarına yeşil kumaş örtülüyor. Bu renk, büyümeyi, uyumu ve güvenliği simgeliyor.

20# Türkiye20Hepimizin bildiği kırmızı kuşak hikayesi, dünyanın farklı yerlerinden insanlara göre ilginç bir gelenek. Gelinin ağabeyi ya da amcası tarafından bele bağlanan kırmızı kuşak, mutluluk, şans ve masumiyeti simgeliyor.