Esrarengiz Nazca Çizgileri Yapay Zeka İle Aydınlatılıyor

Gün geçmiyor ki gezegenimizle ilgili yeni ve esrarengiz bir şey keşfedilmesin. İnsanoğlunun milattan sonra 2000’li yıllarda bile Dünya’nın sadece %5’ini aydınlatabilmiş oluşu hem üzücü hem de şaşırtıcı. Bu sefer Japon bilim adamları Peru’da bulunun ve Nazca çizgileri olarak tanımlanan devasa şekillerle ilgili yeni ve önemli bilgilerle karşımızdalar.

Nazca_cizgileri

Nazca Şekilleri Nedir?

Nazca şekilleri, And Dağları’nın güneyi ile Pasifik Okyanusu arasındaki bir çölde bulunduğu ileri sürülen ve 1939 yılına kadar aydınlatılamayan yüzlerce metre uzunluğunda büyük şekiller olarak anılıyordu. Focus Dergisi‘nde yayınlanan makaleye göre bu belirsizlik, Peru’nun başkenti Lima’nın açığında bulunan Nazca Bölgesi üzerinde uçuş yaparak çektiği fotoğraflarla şekillerin varlığını kanıtlayan arkeolog Paul Kosok tarafından sona erdirildi. Böylece yüzlerce metrelik hayvan ve yaratık çizimleri arkeoloji meraklıların gündemine girdi. Daha sonra yakın bölgelerde yapılan araştırmalar ve -ülkemizde de oldukça popüler olan- Erich von Däniken’in Tanrılar’ın Arabası kitabı bu keşifin Nazca Çizgileri olarak ünlenmesinde rol sağladı.

nazca_cizgileri_2

Japon Bilimadamları Yeni Çizimler Keşfettiklerini Açıkladılar

Milattan önce 500 ve milattan sonra 500 yılları arasına dayandığı belirtilen devasa çizgiler günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve özellikle küçük uçuşlarla araziyi yukardan görmek isteyen turistlerin yoğun ilgisine maruz kalıyor. Çizgilerin tam olarak ne anlatmak istediği ve hangi amaçla oluşturulduğu konusunda gizem henüz çözülemese de Japon bilimadamları şu zamana kadar yapılan keşiflere yapay zeka sayesinde bir yenisini daha eklediklerini belirtiyor.

Arkeoloji Keşiflerinde Yapay Zeka’nın Katkısı

Yamagata Üniversitesi’nden araştırma ekibinin başında yer alan Profesör Sakai, çapı 50 kilometreyi bulan bu keşif arazisinde 15 yıldır çalıştıklarını belirtirken, ekip bu keşiflerdeki temel başarıyı yapay zeka ve üç boyutlu modelleme teknolojisi kullanmalarına bağlıyor. Bu araştırma için IBM Japonya ile iş birliği yaptıklarını belirten Sakai, amaçlarının tüm sahayı tarayarak, yer yer boyları 400 metreyi aşan bu gizemleri şekillerin daha kolay anlamlandırılması ve keşfedilmemiş olanların gün yüzüne çıkarılarak dünya tarihine bir katkıda bulunmak olduğunu belirtiyor.

Görsel Kaynak Canva, haber BoredPanda