2000’li Yıllara Damga Vurmuş 20 Efsane Yerli Dizi

Çoğumuzun çocukluk ve gençlik yıllarına denk gelen, 2000'li yıllarda yayına giren efsane diziler …

 

1. Hayat Bilgisi1Perran Kutman'ın Afet Hoca olarak başrol oynadığı dizide Ortega, Süzme, Kopil, Mennan, Barbie, Arif, Yıldız Asyalı ve benzeri birçok karakter yer alıyordu. Dizinin en ilginç yanı ise Rıdvan Kanat Lisesi öğrencilerinden Pikaçu Kerem'in nerdeyse babamız yaşında olmasıydı.

 

2. 7 Numara2Kastamonu şivesine yakın konuşmalarıyla, saf ve temiz halleriyle çoğumuzu kendine bağlayan bir diziydi. TRT'nin o yıllarda Recep, Haydar, Armağan, Güya, Cansu gibi karakterlerle kalbimizi fethetmesini sağlamıştı.

3. Asmalı Konak3Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay'ın başrollerinde yer aldığı dizi yurt içinde Kapadokya'nın ünlenmesine de sebep olmuştu. Meral Okay'ın yazar olarak bu kadronun içinde yer alması da başarıda önemli bir paya sahip. Asmalı Konak Hayat adıyla sinemaya da uyarlandı.

 

4. Doktorlar4Bir ara Show Tv'yi ele geçirdiğini düşündüğümüz televizyon dizisi, Kutsi'nin Kutsi olduğu yıllarda her bölümde birilerini kurtarıyorlardı.

 

5. Avrupa YakasıbeşGülse Birsel'in ne yaparsa iyi yapar ünvanını almasına sebep olan dizilerin başında gelir. Oldukça iyi bir kadrosu olan dizide Ata Demirer'den Engin Günaydın'a, Gazanfer Özcan'dan Hasibe Eren'e kadar çok sayıda ünlü oyuncu yer almıştır.

 

6. Emret Komutanım6Adını Rüzgar (Nil) Erkoçlar sayesinde bugünlerde de bol bol duyduğumuz dizide Sarp Levendoğlu, Engin Hepileri ve Arda Kural da başrolleri paylaşıyordu.

 

7. Ekmek Teknesi7Kuzguncuk'ta çekilen Ekmek Teknesi de fenomen diziler arasında yer alıyor. Heredot Cevdet, Kirli, Bican, Korkut, Celal ve Ölü ise dizideki efsane karakterler.

 

8. Cennet Mahallesi8Alişan ve Çağla Şıkel ikilisinin dostluğunu bugünlere getiren dizide Zeki Alasya ve Müjdat Gezen'in yanı sıra Melek Baykal da yer alıyordu. Her sabah, her akşam dizinin tekrarlarını izleye izleye ezberledik tüm sahneleri ama çok güzel diziydi.

 

9. Adanalı9Oktay Kaynarca'nın başrolünü oynadığı dizide tanıdı çoğumuz Serenay Sarıkaya'yı. Dizinin jenerik müziği Ceza'nın Fark Var adlı şarkısı da o zamanlar partilerin seçim şarkısı bile olmuştu.

 

10. Çocuklar Duymasın10Pınar Altuğ hala aynı yaşta göründüğü için dizinin bu fotoğrafı çok eskimemiş gibi gelebilir ama Havuç o eski havuç değil. Ozan Güven'in yönettiği dizi Türk dizi tarihinin en çok konuşulan dizilerinden birisi oldu. Tamer Karadağlı da o diziden sonra çeşitli dizi ve filmlerde başrol olarak karşımıza çıktı.