En Çok Para Kazandıran Meslekler

Bu sıralar “Eşit ağırlık bölümünde en çok para kazandıran meslek“ne acaba?, Hangi işi yapmalıyım?  En çok para kazandıran işler ve meslekler neler?Bunların maaşları nelerdir? diye birçok soruyu etrafınızdan sizde bizim gibi duyuyorsunuzdur. Bunun sebebi YGS sınavının insanların hayatındaki inanılmaz önemidir. Sınav sonucunda hayatının devamı için meslek seçmesi gereken adaylar son zamanlarda bu soruyu çok fazla kişi soruyor.

isekonomi.com sitesi bu konuya açıklık getirecek bir kaynak hazırlamış.encok-para-kazandiran-meslekler

Bu yazıyı okumanız halinde aşağıdaki soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

En çok para kazandıran meslekler nelerdir?
Hangi işi yaparak çok para kazanabilirim?
Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Eşit ağırlıkta para kazandıran meslekler nelerdir?
Sözel bölümde para kazandıran meslekler nelerdir?
Sayısal bölümde para kazandıran meslekler nelerdir?
Başlıklara kısa kısa değindikten sonra yavaş yavaş yazımızın içeriğine doğru geçelim. Ancak en çok para kazandıran meslekler konumuza geçmeden önce bir kaç tavsiyemiz olacak. Bunları dikkatlice okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyim?


Öncelikle meslek seçmek olgusu öğrenci olsun olmasın insanlar için zor ve sancılı bir süreçtir. Bunun sonucunda eğer kişi doğru kriterlere göre meslek seçimi yapmazsa gerçekten hayat boyu sürecek pişmanlıklar olabiliyor. Böyle birşeyi yaşamadıysanız ve böyle birşeyin olabileceğine inanmıyorsanız,karar vermekte acele etmemenizi öneririz. Aksi taktirde telafisi zor hatalar yapmanız mümkündür.

Şunu belirtmeliyiz ki,meslek seçmek istiyorsanız öncelikle sevdiğiniz işlere odaklanın,sadece para kazanmak amacıyla meslek seçmek isteyen insanlar seçiminde başarılı olsalar o mesleği yapabilir hale gelseler de paranın bir süre sonra psikolojik rahatlıktan ve mutluluktan daha önemsiz olduğunu anlarlar.Size tavsiyemiz bir meslek seçmeye niyet ettiyseniz yada iki mesleği yapmak arasında kaldıysanız, kesinlikle sevdiğiniz mesleği tercih etmeye çalışınız.

Meslek seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar

1

İlgi alanınız
Bir mesleği seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri o mesleğin ilgi alanınıza uygun bir meslek olmasıdır. Eğer hiç müzikten hoşlanmıyor ancak güzel bir gelir elde ediyor diye müzik öğretmeni olmak isterseniz bu bize göre yanlış bir seçim olacaktır. Eğer bir meslek ilgi alanınızın dışında kalıyorsa,o mesleği tercih etmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Karakter / Fıtrat
Meslek seçiminin bir önemli ayağı da karakterinize uygun şekilde meslek tercih etmektir.Bir örnek vermek gerekirse,eğer istikrar ve düzenden hoşlanıyorsanız planlı biriyseniz her şeyin ne zaman olacağı sizin için planlı olarak gelişmesi gerekiyorsa,web ajansları gibi gecesi gündüzü belli olmayan işyerlerinde çalışmanız performansınızı ve hayat kalitenizi düşürecektir. Zevk almadığınız ve sürekli çalıştığınız bir iş size istediği kadar gelir getirsin mutlu etmeyecektir.

Yaşam Tarzınız
Yaşam tarzınız da meslek seçiminde önemli olan faktörlerden biridir. Eğer her yerde huzuru,sessizliği,sakinliği arıyorsanız kendinizi her fırsat bulduğunuzda kırsal yerlere atıyorsanız tahmin ediyoruz ki,Beşiktaş’ın göbeğinde bir plazada kargaşa ve karmaşa dolu bir iş hayatı hiç ilginizi çekmeyecektir. Bunun yerine tarımsal iş fikirlerini tercih etmeniz daha etkili olacaktır.

Maddi Beklentileriniz
Tüm bu yukarıdaki verdiğimiz bilgilerden maddi beklentilerinizi bir kenara koyun gibi bir anlam çıkarmayın. Bizim yukarıda söylediğimiz şeylerin özeti,eğer bir mesleği sevmiyorsanız sadece maddi beklenti için o işi yapmayın. Ancak tabiki şuana kadar getirmiş olduğunuz bir hayat standartınız var eğer bu standartı bozmak istemiyorsanız belli bir seviye de maddi beklentiniz olmalı. Ancak bu maddi beklenti kıyaslaması en az iki adet sevdiğiniz meslekler arasında olmalı. Sevmediğiniz bir mesleği sadece para için yapmayın.

Manevi beklentileriniz
En iyi gelir elde eden meslekler seçerken en az maddi beklentileriniz kadar manevi beklentilerinizde olabilir.Meslek seçerken buna da dikkat etmeniz gerekebilir.En azından şöyle bir örnek vermek gerekirse,eğer bir meslekten beklentiniz maddi gelirden çok prestij gibi manevi bir şey ise,insanların gözünde çok da iyi bir yere sahip olmayan meslekler seçmeniz mutlu olmanıza engel olacaktır.

Öğrenciyseniz dikkatlice okuyun. [Ek tavsiye]
Sınav stresinizi attıysanız artık seçim yapma zamanınız gelmiş demektir.Tam olarak bu noktada ailesel olarak alınan kararlarda dikkatli olunması gereken bir şey mevcut. Şunu bilmelisiniz ki anneniz ve babanız her zaman sizin için en iyi ve en prestijli olanı isteyecektir. Onların tavsiyelerini dikkate alın ancak sevmediğiniz veya nefret ettiğiniz bir mesleğe yöneltmemek konusunda ailenizle konuşun. Ancak kalplerini kırmadan ve onların anne ve baba olduğunu unutmadan bir konuşma yapın iyi bir uslüp kullanmayı unutmayın.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

2


Bu başlık altında Türkiye’de en çok gelir getiren meslekleri listelemeye çalışacağız. Bunların ortalama rakamlar olduğu aklınızdan çıkmamalıdır. Her zaman aynı rakamlar kazanılmaz. Her aynı işi yapan aynı geliri elde etmez. Biliyorsunuz ki,para kazanmak sizin yetenek ve tecrübelerinizin yanı sıra,nasibe de bağlıdır. Aynı koşullara sahip iki dükkan sahibinden biri çok zengin olabiliyorken diğeri batmak durumunda kalıyor. Bunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın ki,eğer nasip yoksa hiç bir işte başarılı olamazsınız.

Sıralamalar rastgele düzenlenmiştir.Listenin sürekli güncellenmesi için büyükten küçüğe sıraya koyma isteği duymadık. Ayrıca diğer platformlarda yer alan ancak Türkiye’de yapılamayacak gerçekçi olmayan işleri listeye dahil etmedik.

 

Doktorluk

dok


Doktorluk herkesin gözbebeği olan ve en çok gelir getiren mesleklerin başındadır.Hemde prestij olarak en prestijli meslekler arasında yer almaktadır. 6 sene okuduktan sonra gerek devlette gerek özel sektörde rahatlıkla iş bulabilir ve çalışabilirler.. Bu çalışmaları esnasında kendilerini geliştirirlerse gerçekten zengin olabileceğiniz mesleklerden birisi olabilir.

 

Anestezi Uzmanlığı

ane


Doktorluğa yakın olan mesleklerdir.Bu kişilerin yaptığı şeyler ameliyat veya operasyon geçirecek hastalara en uygun dozda narkoz vererek güvenli bir operasyon geçirmesini sağlamaktır. Çoğu kişinin merak ettiği sorulardan biride anestezi uzmanlarının ne kadar kazandığıdır. Tabiki bunun net bir cevabı bulunmamakla beraber 4.000 TL’den başlar ve yukarı doğru bir seyir söz konusudur. Okuması zor, ancak kazançlı bir meslektir.

Kaptanlık

kap


İşte çok kişinin beğendiği tam bir prestij abidesi bir meslektir. En çok gelir getiren meslekler arasında olan kaptan maaşları oldukça dolgundur. Ve insanlar tarafından itibar gören bir meslek arıyorsanız sizin için idealdir. Gerek okullardan gerek özel yapılanmalardan gemi kaptanı olabilirsiniz.

Dişçilik

dis


Dişçilik hem devlette hem özel sektörde çalışabilen kaç para kazandığı merak edilen oldukça temiz ve sakin bir meslektir. Bunun yanında iyi bir gelir hakkına ve halk gözünde bir itibara sahiptir. Okul olarak kazanması zordur. Ancak iş imkanları geliştir. Dişçilerin maaşları da yüksektir.

Hava Kontrolü

hav

 

Aramızda hava kontrolleri ne iş yapar bilmeyen olabilir. Ancak kısaca özetlemek gerekirse,aynı arabaların trafikteki durumlarını düzenleyen trafik polisleri gibi uçak trafiklerini iniş ve kalkışlarını düzenleyen personellerdir. Yaptıkları iş çok strestli ve yoğun olmasına rağmen.İyi bir gelir elde ederler ve hava kontrollerinin maaşları ne kadar diye sorarsanız? Buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak standartın üstünde maaş aldıklarını söylemek mümkündür.

Eczacılık

ec

Sadece etrafınıza baktığınızda”eczacılar ne kadar kazanır” sorunun cevabını net olarak görebilirsiniz.Her caddede iki,üç eczane olduğu halde birçoğu yıllar boyunca ayakta durur.Bu da özellikle iyi bir konumda olanlar standartların üstünde gelir elde ederler.

Yöneticilik

yo


Aslında bu genel bir tanımdır. Ve tepeden inme olunacak bir iş değildir ( hayatın normal seyrinde) herhangi bir okulu yoktur. İnsanlar istidat kabiliyet ve nasiplerine göre yönetici olabilirler. Özellikle üst düzey yönetici olan insanlar (çalıştıkları alanlara da bağlı) iyi gelir elde ederler.Bu gelirin haricinde hayat standartını yükseltecek avantajları da beraber gelebilir.

 

Avukatlık

av


Hukuku sağlamak ve adalete yardımcı olmak her zaman üstün bir duygudur.İşini gerçekten iyi ve hakkıyla yapan insanlara gerek hukuksal faaliyetlerde gerek diğer alanlarda insanlara ihtiyaç vardır. Avukatlık gerçekten iyi para kazandırabilecek bir meslektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir önemli konu var,günümüz hukuk boyutunda genelde çok para kazanmak için bazı değerlerinizi görmezden gelmek durumunda kalabilirsiniz. Pek tabiki her çok kazanan avukat için bunu demiyoruz. Ancak ince bir çizgidir.Karar sizin.

Noterlik

not


Noter olmak gerçekten zor bir iştir.Ancak her sene Türkiye’nin en çok kazananları listesinde ilk 10 sırada bir kaç tane noter bulunur.Yakın zamanda yazacağımız noter nasıl olunur?yazısında detaylı olarak nasıl noter olunabileceğini anlatacağız.

Tercüman

ter


Yabancı dil biliyorum ne iş yapmalıyım diye sorular çok geliyor bu konuda verebileceğimiz tavsiyelerden en iyilerinden birisi tercüman olmaktır. Tercümanlık iş olanakları oldukça geniş olan bir meslektir.Üstelik okurken öğreneceğiniz ikinci yabancı dilinizde sizi otomatik olarak 2 dil bilen ve bu dilleri iyi konuşabilen biri olursunuz. Sadece çeviri işleri yapmak zorunda da değilsiniz. Uluslararası şirketlerde satış,satın alma gibi departmanlarda da rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Şef aşçılık

sef


Filmlerden gördüğünüz gibi şefler olabildiğince prestijli olarak gösterilen insanlardır. Bu gerçekte de böyledir. Oldukça geniş çalışma şartlarına sahip olan şef aşçıların maaşları da dolgundur. Ancak şef aşçılık da üst düzey yöneticilik gibi yılların birikimiyle olan bir meslek türüdür

Psikolog

psi


Günümüzde oldukça popüler mesleklerden birisidir. Özellikle yeni genç nesil tarafından çok fazla tercih edilen bir meslektir.Ancak bu işten para kazanmak istiyorsanız kendinizi geliştirmek zorundasınız. Eğer kendinizi geliştirmeye kapalıysanız,okulun size verdiği bilgileri yeterli görüyorsanız bu sizin için iyi bir seçim değildir.

Hosteslik

hos


Kabin memurluğu da yazıda bahsettiğimiz diğer mesleklerin ve maaşları gibi dolgun.Hostestlik geçmişten günümüze kadar oldukça popüler bir meslektir.Sizin için nasıl hostes olunur‘u konu alan bir yazı yayınladık. Aşağıdaki bağlantıya tıklamanız halinde hostestik ve hosteslerin görevleri,sorumlulukları çalışma koşulları ve maaşları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 

Pilotluk

pil


Listemizin sonuna doğru halk tarafından çok ilgi gösterilen çok havalı olarak atfedilen,ve çok fazla maaş alan pilotlardır. Pilot olmak kolay sayılmaz ve maaliyetli sayılabilecek bir meslektir.Çünkü eğitimler için gerçek manada para harcamanız gerekmektedir.Ancak bu parayı kat kat çıkardığınızı da sizlere bildirmek isterim. Pilotluk özellikle uçak ve gökyüzüne ilgi duyanlar için mükemmel bir seçenektir.

CEO / Genel müdür

nyse


Yabancı ülkelerde ceo denilen bizde genel müdür olarak bilinen şey bir meslek değil,ünvandır. Olması kolay değildir. Herkes olamaz uzun çalışmalar sonucunda nasip dairesinde başarıya ulaşmanız halinde ceo olabilirsiniz. Ancak gerçekten iyi paralar kazanabilirsiniz. Sizin için iyi bir ideal değil mi?