Dünyayı Sevgi Kurtaracak: Kız Çocukların Eğitimi İçin Evini Satan Emine Yelboğa

Çanakkale’de yaşayan 75 yaşındaki Emine Yelboğa’nın evinin satışından elde ettiği paranın çoğunu bağışladığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) altı kız öğrenciye burs vermeye başladı.

canakkale-huzurevi
2005 yılında Çanakkale’ye yerleşen Emine Yelboğa, kız çocuklarına burs sağlamak için evini satıp huzurevine yerleşti. Evini 350 bin TL’ye satan Yelboğa, paranın 200 bin lirasını ÇYDD’ye bağışladı. Kalan meblağı kendi hesabına yatıran Yelboğa, tüm mal varlığını, ölümünden sonra ÇYDD’ye bağışlayacağını taahhüt etti. Yelboğa, kalan paranın bir bölümüyle de Kepez beldesinde adının verildiği çocuk parkını yaptırdı.

canakkale-huzurevi1ÇYDD, Yelboğa’nın bağışladığı parayla altı kız öğrenciye burs vermeye başladı.

‘Kızlar hep okusun’

Sosyal Hizmetler’de çocuk eğiticisi olarak 30 yıl çalışıp emekli olan Yelboğa, ortada eğitimsiz insan kalmaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Gönlümde hep kızların ve çocukların okuması yatıyordu. Ortada tahsilsiz insan kalmasın istiyordum. Eğer biz çocukların elinden tutsaydık, daha rahat okurlardı. Aileler çocuklarını okutsunlar. Park yaptırdım, özgeçmişimi yazmamı istediler. Liseyi yazdım. Üniversitede okuyup yazamadığım için çok ağladım o zaman. Bu yüzden kızlar hep okusun.”