Dünyanın En Psychedelic 14 Canlısı

Koyu renkli çevrelerine uyum sağlamak için evrimleşmiş yüzlerce koyu renkli hayvanın yanısıra Doğa Ana’nın bambaşka bir tutum sergilediği ve renk paletiyle harikalar yarattığı bazı istisnalar da yok değil. Gerçekten de doğanın kendisi psychedelic! Doğanın, bu psychedelic 14 canlısı adeta bunu kanıtlıyor.

Bu çılgın renkli yaratıklardan bazıları çevrelerine rahatça uyum sağlar, çünkü canlı renklerden oluşan habitatlarda yaşarlar. Bazılarının coşkulu renkleri aşkta kazanmalarını sağlar. Bazıları ise böylesi dikkat çekici renklere sahip oldukları için “Hey bakın, buradayım!” diye bağırıyor gibi görünebilir, ki bu minik tırtıllar ya da deniz böcekleri gibi savunmasız canlılar için pek de mantıklı değil.

Ama Doğa Ana kesinlikle beceriksiz değildir, aslına bakarsanız bu küçük canlılar ne kadar parlak renkliyse, potansiyel avcılarına karşı da bir o kadar zehirliler. Pastel renkleri adeta “Dikkat et, pişman olursun!” diye bağıran bir uyarıdır. Gelin onları daha yakından tanıyalım.

Yazının Orjinali : Gaiadergi.com

Lila renkli kuzgun (Coracias caudatus)

İlk olarak, resimde gördüğünüz lila renkli kuzgun. Bu büyüleyici güzellik Afrika kökenli, aynı zamanda Kenya ve Botswana’nın milli kuşu. Milli kuş olarak seçmekte kesinlikle haklılar!

1

Tavus Örümceği (Maratus speciosus)

Tüm bu “danseden tavus örümcekleri” olayı çok, ama çok çılgınca. Canlı renkleri ve desenleri olan ve Michael Jackson’ı bile utandıracak dans hareketleri bilen bir örümcek familyası. Buradaki dostumuz ise bir kıyıda yaşayan bir tavus örümceği. Palyaço suratı ve asimetrik kesik bacaklarıyla ilgi çekici ama dürüst olmak gerekirse, bu familyanın hepsi ilgi çekici! Şu çılgın hareketlere bakın:

2

Deniz Tavşanı (Hypselodoris bennetti)

Biraz Pokemon biraz da Dr. Seuss ekleyin ve ta-da! Karşınızda zarif deniz tavşanınız. Kendisi daha güzel ya da acayip olamazdı! Bilinen 3 bin+ farklı tür deniz tavşanı, canlı renkleri ve süsleri ile birbirinden ayrılıyor. Gezegendeki en parlak renkli hayvanlardan biri.

3

Mandalina Balığı (Synchiropus splendidus)

Emilio Pucci’yi çağırın! Batı Pasifik Okyanusunun yerlisi olan ve Ryukyu adalarından Avustralya’nın güneyine kadar uzanan mandalina balığının Latince ismi Synchiropus splendidus – bu ismi olağanüstü renklerinden dolayı aldığı ise apaçık!

4

 Semerli Tırtıl (Acharia stimulea)

Peluş oyuncakla Çin Yeni Yıl Ejderhasının aşk meyvesi gibi gözükse de, bu egzotik semerli tırtıl aslında Kuzey Amerikalı. Eğer karşınıza çıkarsa dikkat edin! Büyüleyici ponponların sizi kandırmasına izin vermeyin, vücudunun geri kalanı gibi ponponları da zehir salgılayan kaşındırıcı tüylerle kaplı. Seni sinsi küçük şey. Neyse ki pek sevimli.

5

Kırmızı gözlü ağaç kurbağası (Agalychnis callidryas)

Çoğu renkli ağaç kurbağasının aksine kırmızı gözlü ağaç kurbağaları zehirli değildir. Renkli desenleri sayesinde savunma mekanizmalarını kullanırlar. Rahatsız edildiklerinde dev kırmızı gözlerini açarlar ve büyük turuncu ayaklarını gösterirler, böylece avcıyı şaşırtıp kaçmaya yetecek kadar zaman kazanmış olurlar.

6

Gökkuşağı Loriini (Trichoglossus haematodus)

Kuşların avcılardan kaçma yeteneği onları kamufle olma derdinden kurtarıyor, bu da renklerini özgürce sergileyebilmeleri anlamına geliyor. Bahçemizin ziyaretçileri alakargalar bile dişi kuşların kalbini kazanmak için canlı renkler sergiler. Daha egzotik iklimlerdeki kuşlar ise tamamen cafcaflı oluyor, bu yeşil enseli loriini gibi. Kendisi Avustralya, Endonezya, Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda ülkelerinde yaşayan gökkuşağı lori’nin bir alttürü. Keşke insan erkekler de bu kadar renkli olabilseydi!

7

Mandril

Gezegenin en renkli hayvanlarının çoğu kürklü hayvanlar kümesinde olmasa da Mandril gösterişli bekleneni veriyor. Bu maymunlar babunlara benzeseler de, aslında mangabey maymunları ile akrabalar. En büyük ve en renkli maymunlardır. Charles Darwin’in sözünü unutmamak gerek: “Memeliler arasında yetişkin erkek mandriller kadar inanılmaz renklere sahip olan başka hiçbir canlı yoktur.”

8

Mavi Halkalı Ahtapot (Hapalochlaena lunulata)

Şu inanılmaz renklere ve desenlere sahip muhteşem canlıya bir bakın! Fakat bir gün sahilde karşılaşırsanız, uzaklaşmanız en mantıklısı olacaktır. Sadece bir kurşun kalem boyutunda olmasına rağmen dünyadaki en zehirli hayvanlardan biridir. 25 gram ağırlığında bir mavi halkalı ahtapot 10 kişiyi öldürmeye yetecek kadar tetrodoksin barındırır.

9

Peygamberdevesi Karidesi

Küçük ama kuvvetli canlılar temamızı devam ettirelim, karşınızda peygamberdevesi karidesi. Genelde huysuzlar, etrafı kırıp dökmeyi sever ve hayvanlar aleminin en hızlı yumruğunu atarlar. Bir çekiçleri vardır ve dünyadaki her şey onlara çivi gibi gözükür. Büyük olanların akvaryum camını tek vuruşta kırdığı görülmüştür.

10

Panter Bukalemunu

Bukalemunlar kılık değiştirmede ustalıkları ile ünlüdür ve bulundukları ortamın rengini aldıklarına dair süregelen bir inanış vardır. UC Berkeley tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre bukalemunlar ruh hallerine ve belli etmek istedikleri duyguya göre renk değiştiriyorlar, kamufle olmak için değil.

11

Mavi Morpho (Morpho peleides)

Mavi morphonun kanatları bir illüzyonist tarafından dizayn edilmiş olmalı! Üst kısmı muhteşem bir mavi iken, alt kısımları donuk kahverengidir, böylece kanatlarını kapattığında kolayca kamufle olabilir. Uçarken mavi ve kahverenginin birbirini izleyen hareketi, kelebek önce kaybolup sonra tekrar ortaya çıkıyormuşcasına bir illüzyon yaratır. Bir varmış bir yokmuş.

12

Yeşil Taçlı Sinek Kuşu (Heliodoxa jacula)

Sinek kuşları pek azimli! En küçük kuşlardan olmalarının yanı sıra çılgın uçuş tekniklerine sahipler; sağa, sola, yukarı, aşağı, geriye doğru uçabilirler. Tabii baş aşağı da. Üstelik havada da durabilirler. (Gerçekten peri gibiler, değil mi?) Ve şu renklere bir bakın! Bu yeşil taçlı sinek kuşu eş bulmak için yanar döner renklerini sergiliyor.

13

Mavi zehirli ok kurbağası (Dendrobates tinctorius “Azureus”)

Bu mavi zehirli ok kurbağasının ismini nereden aldığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Rengi mavidir ve toksinleri zehirli ok yapımında kullanılmıştır. Zehirli ok kurbağaları ailesinde mavi renkliler en zehirli olanlar değildir, bu unvan 10 yetişkin insanı öldürecek zehre sahip altın zehirli ok kurbağalarına aittir.