Dünya Üzerindeki En Sıradışı 11 Kitabevi

Kitapları internetten de alabilirsiniz, ama bu bir kitapçıya gidip kitapları elinize alarak seçmenin yerini tutamaz. İşte içindeki kitaplar kadar etkileyici olan eşsiz kitap dükkanlarından bazıları.

1. Saraiva

1

 
Rio de Janeiro'da yer alan bu kitapçıda, kitaplardan gökkuşağı oluşturulmuş bir alan mevcut. O kitaplar satılık olmasa da zemin katta satışta olan birçok kitap seçeneği var. Geniş olmasına rağmen tasarımcılar mekanın sıcak ve samimi olmasını istemiş. Dükkanın ana temasını renkler oluşturuyor: Üst kattaki çocuk bölümünde ayrıca çeşitli renklerde çizgili bir oturma alanı var.

2. Waanders In De Broeren

iki

 
Kitapçılar neredeyse her çeşit binada bulunabiliyorlar. Waanders In de Broeren kitapçı dükkanı, Amsterdam'ın kuzeydoğusundaki Zwolle bölgesinde yer alan 15. yüzyıla ait restore edilmiş bir katedral binasında yer alıyor. Dükkan kilisenin nef ve büyük ahşap yapısı da dahil orijinal özelliklerinin çoğunu koruyor. Mimarlar bu tercihi "Kiliseye yapılan ilavelerin, kiliseye saygıdan dolayı süssüz ve gösterişsiz olmasını istedik" şeklinde iade ediyor.

3. La Caverne Aux Livres

3

 
Fransa'nın Auvers-Sur-Oise bölgesindeki artık kullanılmayan bu posta treni tıkabasa kitaplarla dolu. Dışarıdan belli olmasa da La Caverne aux Livres (Kitap Mağarası), her türe ve döneme ait onbinlerce kitabı barındırıyor.

4. Book Barge

4

 
Eski bir gazeteci olan Sarah Henshaw 2009'da Book Barge'yi açtığında tekneler veya iş sahibi olmak konusunda pek bir şey bilmiyordu. Ailesinden borç aldığı parayla dar bir tekne satın aldı ve teknenin içini bir gazeteye verdiği ilan sonucu bağışlanan kitaplarla doldurdu. Günümüzde bu yüzen kitapçı dükkanı, en çok satanlar listesinden özenle seçilmiş kitapları satıyor. Ziyaretçiler Cumartesi günleri İngiltere'nin Staffordshire bölgesindeki Barton Marinasında gemiye tırmanabiliyorlar.

5. Livraria Da Vila

beş

 
Eğer etrafınızın gerçekten kitaplarla sarılmasını istiyorsanız Livraria da Vila'ya gidin. São Paulo'da yer alan özel olarak dizayn edilmiş bir binada yer alıyor ve dönen kitap rafları dükkanın vitrinini  oluşturuyor. Eskiden ev olarak kullanılan çok katlı bu binada, kitaplar yerden tavana kadar uzanıyor ve zemin kat ile bodrum katı arasında, yine kitaplarla dolu geniş yuvarlak bir boşluk var.

6. Faulkner House

6

 
Adından da anlaşılabileceği üzere, William Faulkner New Orleans'taki bu dairede ikamet etmiş. 1925'te sadece 6 ay kalmış sa olsa mekan edebiyatla ilişkisini koruyor. Dükkanın sahipleri olan Joe DeSalvo ve Rosemary James daireyi restore etti ve nadir bulunan yayınları, klasiklerin ilk basımlarını ve Faulkner'in yazığı ve Faulkner hakkında yazılan kitapları içeren bir kitap dükkanına dönüştürdüler.

7. Albertine Books

7

 
Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'nda yer alan bir tarihi konaktaki bu etkileyici Fransız ve İngiliz kitapçısı Fransa Konslosluğu'nun bir projesi. Üst katta tepede Grand Central Tren İstasyonunda bulunan duvar resmini andıran bir burçlar kuşağı resmi var. Bu duvar resmi, bilim ile şiir arasında hayal meyal bir çizginin olduğu İtalyan Rönesansından ilham almış.

8. Bart's Books

8

 
Bart’s Books, ABD'deki bağımsız idare edilen ve yönetilen en büyük dış mekan kitapçısı. Richard Bartinsdale, kendi kitap koleksiyonuyla başa çıkamaz hale gelince, 1960'larda California'nın Ojai bölgesinde bu dükkanı açtı. Bartinsdale o zamanlar para kasası yerine kahve kutuları kullanıyordu ve onun onuruna bu sistem hala kullanılıyor. 35 cent kadar ucuza bulunabilen kitaplarla bu sisteme ayak uydurmak oldukça kolay.

9. Brazenhead Books

9

 
Kitapsever New York'lular, bir zamanlar bir dairede gizlice kitap satışı yapan bu mekanı iyi bilirler. Dükkanın sahibi Michael Seidenberg, The New York Times'a bu konuda "Bazı geceler kitap dükkanından ziyade kitap gecesi gibiydi." şeklinde konuşuyor. Kitapçı geçenlerde dükkan sahibinin Seidenberg'ı çıkarması nedeniyle kapanmak zorunda kaldı, ama Seidenberg kitap koleksiyonu için yeni bir yer arayışında.

10. The Spotty Dog Books & Ale

on

 
Eskiden itfaiye istasyonu olan New York'taki Spotty Dog Books & Ale in Hudson isimli mekan, günümüzde bir yandan raflardaki kitapları incelerken bir yandan biranızı içebileceğiniz bir bar-kitapçı olarak hizmet veriyor. Eski itfaiye istasyonunun çalışanları olan C.H. Evans Hook & Ladder Co. da bazen barı ziyaret edip bira eşliğinde eski günleri yad ediyorlar.


11. Libreria Alta Acqua

11

 
İtalya'nın Venedik şehrinde yer alan Libreria Acqua Alta isimli bu kitapçı sıradışı kitap depolama çözümleriyle meşhur. Ziyaretçilerin incelediği kitaplar küvetlerde, teknelerde ve diğer sıradışı şeyler içinde yer alıyor. Deniz temalı kitapçıda dev boyutta bir gondol da mevcut. Bu fantastik kitapçıda aradığınız her kitabı bulabilirsiniz, ama alerjisi olanlar için bir uyarı: kalın toz tabakasının yanısıra raflarda dolaşan çok sayıda kedi var.