Darbe Girişimi Sonrası Yayılan Yalan Haberler

İki gündür halk olarak her iletişim kanalından bilgi bombardımanı altındayız. Açıkcası kime, neye inanacağımızı şaşırdık. Özellikle sosyal medya üzerinden gerçekliği kanıtlanmadan paylaşılan bazı bilgiler insanları çok yanlış yönlendirebiliyor. Mehmet Atakan Foça tarafından derlenen, sosyal medyada 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yayınlanan haberler ve savunulan gerçekler.

Aylak Karga Notu : Bu haberlerde yer alan ve yanlış olduğu iddia edilen haberler, yaşananların vehametini ve gerçekliğini değiştirmiyor. Olaylardan bi haber olan masum erlerin vahşi kalabalıklar tarafından linç edildiği gerçeğini değiştirmez. Yüzlerce masum insanın öldürüldüğü bir günde meydanlara yapılan çağrılar ve akabinde yapılan kutlamalar da toplum olarak yozlaşmamızın, vahşiliğimizin ve bölünmüşlüğümüzün bir göstergesi değil midir?

 

1) Fatih Portakal Adına Paylaşım Yapan Facebook Sayfası (Fatih Portakal'a ait olmadığı belirtildi)

İDDİA: Kafası kesilerek öldürülen asker fotoğrafı.

YANLIŞ: Kafası kesilerek öldürüldü denilerek paylaşılan fotoğraf Burak Salıvermez isimli bir vatandaşın askerlik fotoğrafı olarak Facebook’a yüklediği görsel. Facebook ve Instagram hesaplarından yaptığı açıklamayla bunu belirtti.

 

2) Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Bombalanma Anı

İDDİA: CNN TÜRKT24 ve Cumhuriyet Gazetesi gibi mecralarda kullanılan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bombalanma videosu.

YANLIŞ: Emniyet Müdürlüğü’nün bombalanması denilerek dolaşıma giren video 2014 yılına ve Gazze’nin bombalanmasına ait.

3) Köprüde Linç Edilen Asker Fotoğrafı Eski İddiası

İDDİA: Boğaziçi Köprüsü’nde linç edildiği iddia edilen asker fotoğrafı 2006 yılına ait.

YANLIŞ: Özellikle bazı fenomenler tarafından dolaşıma sokulan bu görsele göre fotoğraf 2006 yılında Van’da bir askeri aracın devrilmesi sonrasında çekilmiş. Ancak bahsi geçen CNN Türk haberinin içinde burada gösterildiği gibi bir görsel bulunmuyor. Bunun yanı sıra sosyal medyada dolaşan pek çok video ve Periscope kaydı da linç girişimini ve bu fotoğrafların darbe girişimi sonrası çekilmiş olduğunu doğruluyor.

4) Trump’ın attığı tweet

İDDİA: ABD Başkan adayı Trump tweet atarak “Asker ülkesini geri alıyor, başkan olursam Amerika’da aynısı olacak” dedi.

YANLIŞ: Bu tweet @realDenaldTrump isimli gerçek olmayan, parodi bir hesaptan atılmış. Trump’ın gerçek hesabı ise @realDonaldTrump

5) Linç edilen asker

İDDİA: Köprü üzerindeki asker, silah bırakınca orada bulunan vatandaşlar tarafından linç edilmek istendi. O sırada kameralara yansıyan bir görüntü, sosyal medya üzerinden tepki çekti.

Capture

YANLIŞ: Fotoğrafta yer alan oyuncu Ali Nuri Türkoğlu, medyada yer alan bu fotoğrafın ardından kendisine yönelik tepkilerin ardından bir açıklama yaptı. Türkoğlu, yaptığı açıklamada askere şiddet uygulamadıklarını aksine ambulansa yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.alinuri-aciklama-sadecehaber

6) Darbe Girişimi Sonrası Fotoğraflar

Ankara’dan olduğu iddia edilen aşağıdaki fotoğraf Mısır’dan.

Atatürk Havaalanı’ndan olduğu iddia edilen aşağıdaki fotoğraf Kore’den ve 2015 yılından.

Ankara’dan olduğu iddia edilen aşağıdaki fotoğraf Mısır’dan ve 2011’den.

Darbe girişimi sonrası sokağa dökülen halk olduğu iddia edilen aşağıdaki fotoğraf Fas’tan ve 2015’ten

Yazının orjinali : http://matakanfoca.com/darbe-girisimi/