Çocuğun Duygusal Zekasını Geliştirmek İçin 7 Yaşına Gelmeden Yapılması Gerekenler

kapak
İnsan beyninin %90’ının doğumdan sonraki ilk beş sene içerisinde geliştiği bilimsel bir gerçek. Ancak, birçok ebeveyn bu gelişimin çocuğun geleceği açısından ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Ebeveynlik Bilimi kitabının yazarı Margot Sunderland, “Bu elzem yıllarda, beyinde milyonlarca bağlantı şekilleniyor” diyor. Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde ise, karışık duygularla başa çıkabilmek gibi beynin yetişkinlik döneminde kullanacağı fonksiyonlarının çoğunun temeli beyinde tamamlanmış oluyor. Hal böyle olunca, 7 yaşına kadar çocuğun hayatında en aktif şekilde yer alan ebeveynlerin çocuklarıyla kurduğu ilişkiler ve yaptığı aktiviteler bir kez daha önem kazanıyor.

‘Rutinler güvenlilik hissini arttırıyor’

Avusturalyalı haber sitesi news.com.au yazarı Alice Williams’ın haberine göre, bu ‘korkutucu’ durumu ‘mükemmel bir fırsata dönüştürmek’ de yine ebeveynlerin elinde. Buna göre, çocuğunuzla erken yaşlarda uygulayacağınız rutinler ile çocuğunuzun beynini eğitebilir ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

cocukla_oyun_oynamak

Melbourne Çocuk Psikolojisi ve Okul Psikoloğu Servisi’nden psikolog Danielle Kaufman’a göre, rutinler çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için oldukça önemli. “Eve gittiklerinde onları nelerin beklediğini bilmek, çocuklara net sınırlar, beklentiler ve devamlılık sağlar” diyen Kaufman, bir rutin belirlemenin düşündüğünüzden daha kolay olduğunu söylüyor.

İster sabah ister akşam

Eğer siz de 7 yaşından küçük bir çocuğa sahipseniz, sabah ya da akşam farketmeden, aşağıda yer alan rutinleri çocuklarınızla uygulayarak sağlıklı bir beynin temellerini atma da çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Sabah rutinleri:

-‘Günaydın’ oyunları: Sabah erken saatlerde yapılan fiziksel egzersizlerin yetişkinlerin sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Aynı durum çocuklar için de geçerli. Her sabah çocuğunuzla mahallenizde yapacağınız kısa bir yürüyüş, sevdiği bir şarkı eşliğinde dans etmek veya birkaç dakikalık bir köşe kapmaca oyunu onun için oldukça yeterli bir fiziksel aktivite olacaktır.

cocuklarla-nasil-oyunlar-oynanmalidir_646x340

-Çocuk meditasyonu: Özellikle şehirde yaşayan çocukların çevrelerinde süregelen hareketli yaşamdan en az bizim kadar etkilendiğini ve yorulduğunu unutmamak lazım. Etraflarındaki hareketlilik erken yaştaki çocuklarda dikkat dağınıklığına ve hiperaktiviteye de sebep olabiliyor. Bu sebeple, çocukları erken yaşta meditasyonla tanıştırmak, hem rahatlamalarına hem de konsantrasyon becerilerini arttırmalarına yardımcı oluyor.

meditasyon

Akşam rutinleri:

– Masal saati: “Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer çok zeki olmalarını istiyorsanız onlara daha fazla masal okuyun”. Bu sözler Albert Einstein’a ait. Akşam yatmadan çocuğunuza anlatacağınız masallar, onları hem rahatlatacak hem de hayal güçlerini harekete geçirerek beyin gelişimine fayda sağlayacaktır.

kitap-okuma-cocuk-1

– Endişe kutusu: Anksiyete ile mücadele eden çocukların sayısı son 10 yılda iki katına çıktı. Kaufman’a göre çocuklara telkin amaçlı endişeye gerek olmadığını söylemek, yardımcı olmaktan çok duygularını incitiyor. Bu yüzden Kaufman, ebeveynlere daha eğlenceli bir yol olan ‘endişe kutularını’ öneriyor. Buna göre, çocuklarınıza her gece yatmadan önce duyduğu endişeleri bir kağıda yazmalarını ve bu kağıdı o uyurken onun için endişelerini saklayacak bir ‘endişe kutusuna’ atmalarını önerebilirsiniz. Bu yöntem çocuklara sorunlarını somuta indirgeyerek, onları gözlemlemeyi öğretecek. Duygusal zekayı geliştiren bu yöntem sayesinde çocuklar düşüncelerinin farkında olacak, gerçek ve gerçek olmayan sorunları ayırt etmeyi öğrenecek.