Çığ Gibi Büyüyen Sosyal Medya Akımı ‘Brelfie’: Emzirmenin Yeri Olmaz

Kadınların bebeklerini halka açık alanlarda emzirmesini normalleştirmek ve bu konuda tüm anneleri cesaretlendirmek amaçlı sosyal medya üzerinden başlatılan ‘brelfie’ hareketi ,UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkatini çekti. 

1Binlerce kadının dahil olduğu akımda, anneler, bebeklerini emzirirken fotoğraflarını çekiyor ve sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Anne sütünün önemine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü, ‘cesaret verici’ diye tanımladığı kampanyaya ilişkin “Kesinlikle devam etmeli” açıklamasında bulundu.dunya-emzirme-haftasi.jpg.700x0_q85_autocrop_crop-smart_upscale

‘Dünya Emzirme Haftası’ ve farkındalık

UNICEF de kampanyanın, 1 Ağustos’ta başlayacak ‘Dünya Emzirme Haftası’ndan hemen önce başlamasına işaret etti ve ‘brelfie’nin uluslararası düzeyde farkındalık yaratmak için altın bir fırsat olduğunu duyurdu.

Yenidoğanlarda anne sütü kritik önemde        

gisele_bundchen_brelfie_1aet001-1aet007

UNICEF’in verilerine göre, 77 milyon yenidoğanın neredeyse yarısından fazlası, özellikle ilk bir saat içinde anne sütüyle beslenmiyor ve bu durum ölümcül hastalıklara yol açabiliyor.

İlk altı aylarında yeterli anne sütüyle beslenenen bebekler, beslenmeyenlere oranla, enfeksiyonlara karşı yedi kat daha dayanıklı oluyor.Processed with VSCOcam with b1 preset                                     

The-rise-of-the-brelfie-Brelfie_box