Bir Tutam Saç Kocaman Mutluluk: Saçım Saçın Olsun

“Saçım Saçın Olsun” kampanyasında yüzlerce kişi hiç tanımadığı kanser hastaları için saçlarından bir tutam kesti. Her teli sevgi dolu 100 peruk hazırlandı. İngilizce öğretmeni Kader’e de yeni saçlarını oyuncu Mert Fırat ulaştırdı.

650x344-bir-tutam-sac-kocaman-mutluluk-1485297609138
İstanbul’da İngilizce öğretmeni Kader Demirkır (34) geçen temmuzda meme kanserine yakalandı. İki göğsündeki kistler temizlendi. Sonrasında kemoterapi süreci başladı. Çok sevdiği kahverengi saçları da dökülmeye başladı. Aynaya her bakışında gördüğü manzara karşısında hastalıkla mücadelesi yara alıyordu. Bir gün ‘Saçım Saçın Olsun’ kampanyasını duydu. Kanserle Savaş Derneği’yle irtibata geçti ve ‘Sağlıklı halimdeki gibi saçlarım olsun istiyorum’ dedi. Dernek, hemen bağışçılarına bildirdi. Birbirlerini hiç tanımayan gönüllüler, sevgiyle en az 30 santim saçını kesti. Bu süreçte gönüllü kuaförler de bu güzel proje için seferber oldu. Böylece bu saçlardan sevgi peruğu oluşturuldu. Kader Demirkır, şimdi kemoterapiden önceki saçlarının tıpa tıp aynısına kavuştu. Üstelik yeni saçları ona kargoyla da gönderilmedi. Hayranı olduğu ünlü sanatçı Mert Fırat, bir sürpriz yaparak ansızın Kader’in kapısını çaldı. Yakışıklı oyuncu, Kader’e o çok istediği kahverengi saçlarını geri verdi.

SEVGİLERİ BAŞIMA TAÇ OLDU
Dökülen saçlarının yarattığı travmadan her teli sevgiyle hazırlanmış yeni peruğuyla kurtulan Demirkır duygularını şöyle dile getirdi: “Hiç tanıdığınız insanların sadece saçlarını değil, sevgilerini yüreğinizde taşıyorsunuz. Bu kadar güçlü bir sevgiyle kanseri yenmemek mümkün mü? Kapıda Mert Fırat’ı görünce çok mutlu oldum. Bana, ‘Buyrun kahverengi saçlarınız’ deyince neye sevineceğimi şaşırdım. Bu inanılmaz bir andı. Sevgi paylaşmaktır. Sevgi kanseri de yener. Adlarını bile bilmediğim yüreklerin sevgisi yeni saçımla taç oldu başıma.”

300 GÖNÜLLÜDEN 100 PERUK
Kanser Savaşçıları Derneği’nin başlattığı “Saçım Saçın Olsun” kampanyasıyla bugüne dek 100 kanser hastasına peruk ulaştırıldı. Bu peruklar içinse yaklaşık 300 kişi, saçını hiç tanımadıkları insanlar için kesti. Bir peruk için sevgiyle kesilen 2 ya da 3 kişinin saçı, yepyeni bir hayat yarattı. Proje Sorumlusu Gizem Tokça, “Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşan kişiler anlaşmalı olduğumuz kuaförlerde saçlarını ücretsiz kestirebiliyorlar. En az 30 cm uzunlukta, kimyasallarla yıpranmamış ve belli bir gürlükte olan saçlarını bize gönderiyorlar. Gelen saçlar peruk haline geliyor. Peruklar mümkün olduğunca onların istekleri doğrultusunda şekilleniyor” diye konuştu.