Bir Fotoğraf İki Yorum: “Çok Duygusal” ve “Çok Uygunsuz”, Sizce Hangisi?

Oğlunu duşta tutan bir babanın bu fotoğrafı son on iki haftada yüz binlerce kez Facebook’ta paylaşıldı. Bir çok insan bu fotoğrafın ne kadar güzel ve duygusal olduğundan bahsederken, bazıları da eleştirdi.Heather WhittenBazı açılardan, fotoğraf oldukça günlük bir sahneyi gösteriyor gibi görünüyor. Bir baba, ağır hasta çocuğunun ateşini düşürmek için kollarına alıyor ve beraber duşa giriyor. Fotoğraf ABD’de Arizona’da yaşayan fotoğrafçı Heather Whitten tarafından sosyal medyada yayınlandı. Fotoğraf birçok insan için ebeveyn sevgisinin dokunaklı bir portresidir.

Whitton, fotoğrafa eşlik eden yazısında “Thomas ateşi düşürmek ve kusmuğun ve ishalin ortaya çıkardıklarını temizlemek için onunla duşta saattler geçirdi” dedi. “Kucağındaki o küçük oğlumuzla o kadar sabırlı ve sevecen ve o kadar güçlü ki … Kendimi tutamadım, birkaç fotoğraf çektim ve tabii ki paylaştım” dedi.

Ve şöyle yorumlar geldi:

Bir anne, “Ebeveynlerin bebekleri için yaptıkları fedakarlıklardan yalnızca biri” dedi.

Bir diğeri: “Şahsen babanın oğluna olan sevgisini gördüğümde gözyaşlarımı tutamadım, bence bu harika bir resim.”
Heather Whitten2Fakat bazı insanlar için bu fotoğrafın pedofiliyi çağrıştırdığı yorumları yapılınca Whitten şaşkına döndü. İnsanların çoğunluğunun olumlu yorum yapması bile onun üzüntüsünü ve şaşkınlığını gideremedi. Heather “bazı insanlar hikayeyi gözden kaçırdı ya da çıplaklığın ötesine bile bakmadı” diyor.

Çıplak çocukların fotoğraflarının kabul edilebilirliği konusunda tartışmalar yeni değil. Hatta çocuk istismarı nedeniyle konunun yargıya taşındığı durumlar da yaşandı.  Bu konuda bir çok örnek olmakla birlikte, geçen ay Avustralyalı Kelli Bannister, Whitton’un fotoğrafına benzer bir pozu vererek kızı Summer’ı kucakladığı bir fotoğraf yayınladı. Bu görüntüye verilen tepki ezici bir çoğunlukla olumluydu. Acaba bu, fotoğraftakinin baba değil de anne olmasıyla mı ilgiliydi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?Kelli Bannister