Bilim, Köpeklerin Bizi Düşündüğümüzden Daha da İyi Anladığını Kanıtladı

Köpeğinize "seni seviyorum" dediğinizde ne dediğinizi anlayıp anlamadığını hepimiz düşünmüşüzdür. Macaristan Eötvös Loránd Üniversitesinde yapılan araştırmalar köpek severleri heyecanlandıracak sonuçlar ortaya çıkarmış. Yapılan çalışmalarda fMRI kullanarak köpeklerin söylenen sözler karşısında beyin aktivitelerinin değişimleri incelenmiş. Bu deney için makinenin içinde yaklaşık 8 dakika “hareketsiz” yatmaları gereken köpekler, söyleneni yapmayı başarmışlar ve deneyin başarılı sonuçlanmasını sağlamışlar.

Sonuçlar oldukça şaşırtıcı: köpekler cümleleri yalnızca söylenen sözlerin anlamına göre değil, söyleniş şekline de göre de yorumlayabiliyor! Beyinleri aynen insanlarınki gibi çalışıyor, sağ beyin kelimeleri analiz ederken, sol beyin de tonlamayı analiz ediyor. Yani aynı cümleyi hem onu överek hem de tersi şekilde söylediğinde her ikisini de farklı analiz edebiliyor. 

Bir çoğunuzun “bunu zaten biliyordum” diyeceğinizi biliyorum. Köpeklerle yaşayan insanlar bunu kendi kendilerine çok kez test etmiştir zaten. Bu deneyin sizzler için şöyle bir faydası olabilir; köpeğinizle konuşurken size garip garip bakan insanlara bilimsel bir açıklama yapabilirsiniz :)

Daha fazla bilgi için: Facebook | Family Dog Project (h/t: huffingtonpost)

dogs-understand-human-budapest-1 dogs-understand-human-budapest-2 dogs-understand-human-budapest-3 dogs-understand-human-budapest-4 dogs-understand-human-budapest-5