Barınaktaki Korkak Köpeklere Kitap Okuyan Çocuklar

Barınaklara getirilmiş hayvanların birçoğu, oldukça acımasız hayat şartlarının içinden geliyor. Başlarından tam olarak ne geçtiğini bilemesek de insanlarla kurdukları iletişime bakarak geçmişlerine dair korkunç ipuçları yakalayabiliyoruz. Bu utangaç, hırçın, korkak hayvanların tekrar güvenini kazanmak ise hiç de kolay olmuyor. Fakat şimdilerde Amerika’da, bu hayvanların rehabilitasyonu için mükemmel bir faaliyet düzenleniyor: “Barınak Arkadaşları Okuma Programı” (The Shelter Buddies Reading Program)

1

Humane Society of Missouri adlı derneğin iş birliğiyle başlatılan bu programın, hem hayvanların hem de çocukların hayatında büyük farklar yaratacağı kesin. Nasıl mı? Program kapsamında 6-15 yaş arası çocuklar barınaklara gelerek stresli, tedirgin, utangaç köpeklere kitap okuyorlar. Bu etkinlik elbette yaşı küçük çocuklar için bir okuma egzersizi oluyor. Fakat daha da önemlisi köpekler sakinleşip canayakın davranışlar sergilemeye başlarken çocuklar hayvanlarla iletişim kurabildiklerini fark ediyorlar. Korkuları geçen köpeklerse daha kolay sahiplenilir hale geliyorlar.

2

İnternet üzerinden başvurulan bu programa başlamadan önce çocuklar 10 saatlik bir kursa katılıyorlar. Bu kurs onlara bir köpeğin vücut dilini nasıl okuyabileceklerini öğretiyor. Böylece köpeklere bakıp, stresli mi tedirgin mi olduklarını anlayabiliyorlar. Çocuklar, barınakta böyle bir köpeğe rastladıklarında kafesin önüne oturup kitap okumaları için teşvik ediliyor.

3

Program direktörü Jo Klepacki “Bir çocuğun kitap okuduğunu duymak bu köpekleri gerçekten sakinleştiriyor. Köpeklerde gördüğümüz tepki inanılmaz.” diyor. Klepacki ayrıca çocukların okuyarak köpekler üzerinde kendi yarattıkları olumlu etkiyi fark ettiklerini ve dünyaya hayvanların perspektifinden de bakar hale geldiklerini anlatıyor. Jo Klepacki ilerleyen zamanlarda bu programı başka barınaklara da taşımayı ve hatta kedi barınaklarında da uygulamayı amaçlıyor.

4

5

6

7

8