Banksy, Batı Şeria’daki Dünyanın En Kötü Manzaralı Otelini Duvar Resimleriyle Süsledi

Dünyanın en ünlü sokak sanatçılarından Banksy, Batı Şeria’daki bir oteli İsrail-Filistin meselesine gönderme yapan resim ve objelerle dekore etti.1
Beytüllahim’deki ‘The Walled Off (Duvarla Çevrili)’ Otel, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria içinde ve çevresinde ördüğü tartışmalı duvara bakıyor. Otel “dünyanın en kötü manzarasına sahip olmakla” övünüyor. İsrail duvarın ‘terör saldırılarını’ engelelemek için gerekli olduğunu savunuyor, Filistinliler ise duvarın araziye el koymanın bir aracı olduğunu savunuyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi duvarı “yasa dışı” ilan etti.

Otelin odaları da eleştirel duvar resimleriyle tanınan ve kimliği bilinmeyen Banksy’nin çoğunluğu çatışmayla ilgili olan çalışmalarıyla donatıldı. Otelin sahibi 20 Mart’tan itibaren hizmet vereceklerini açıkladı. Otel bir yandan sanat galerisi, diğer yandan da siyasi beyan işlevi görüyor.

2
İsrail vatandaşlarının, Batı Şeria’nın pek çok bölgesine gitmeleri yasak. Ancak otel, İsrail’in kontrolü altındaki kentte olduğu için İsrailliler tarafından da ziyaret edilebilecek.3
Duvarın yanındaki otelde bütün odalar da Banksy’nin çalışmalarıyla dekore edilmiş. Banksy basın bülteninde muhasebecisinin “bazı kişilerin Batı Şeria’ya gitmeye korkacaklarından endişelendiğini” kaydediyor.
4
Cumhurbaşkanlığı suiti ise kırmızı renkte dekore edilmiş ve yatağın başında dikenli tellerle çevrilmiş kalp şeklinde bir resim bulunuyor5Odalardaki televizyonlar bile sanat eserine dönüştürülmüş.

6Filistin posterleri de duvarlarda yer buluyor.

7Banksy’nin bir protestocuyu çiçek atarken gösteren ünlü ‘Rage, Flower Thrower’ (Öfke, Çiçek Atıcı) resmi de otelin lobisinde yer buluyor. Bu ünlü duvar resmi Kudüs’te ortaya çıkmıştı.