Avrupa’da Az Bilinen Küçük ve Şirin Yerler

Güzelliği ile baş döndüren birçok şirin ve küçük yere de ev sahipliği yapan Avrupa‘da, Orta Çağ’dan günümüze dek uzanan köklü bir tarihin ayak izlerini bulma şansı sunan bu yerleşim yerleri, her yıl daha popüler hale geliyor.

Avrupa’da Görülmesi Gereken 10 Şirin Yer

10-Braşov, Romanya1Kış sporlarına meraklı olanlar için sayısız kayak merkezi bulunan Braşov, Romanya’nın en çok ziyaret edilen ikinci şehri olarak biliniyor. Kış turizminin yanı sıra kültür turları için de cazip seçenekler sunan şehirde, başta Eski Kent olmak üzere ziyaret edilmesi gereken çok sayıda kilise ve müze yer alıyor.

9-Gruyères, İsviçre2Yokuşlu sokakları, sevimli kafeleri ve muhteşem doğasının yanı sıra Orta Çağ’dan kalma görkemli şatosuyla da görenleri kendine hayran bırakan Gruyères kasabası, İsviçre’nin en popüler yerlerinden biri. Bu şirin kasaba, ünlü Gravyer peyniriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

8-Vianden, Lüksemburg3Our Nehri boyunca uzanan Vianden, 450 metre yükseklikte inşa edilen ve 14. yüzyıldan bu yana kasabayı kuşbakışı izleme şansı sunan kalesiyle dikkat çekiyor. Eşsiz bir doğa içerisinde konumlanan kasaba, bir dönem Fransız Yazar Victor Hugo’nun sürgün olarak yaşadığı yer olmasıyla da anılıyor.

7-Oviedo, İspanya4Mutfağı ve kültürüyle İspanya’dan farklı bir yapıya sahip olan Oviedo, 9. yüzyıldan kalma tarihi binaları ve göz alıcı mimarisiyle ilgi çekici bir coğrafya. Santa Maria del Naranco ve San Miguel de Lillo kiliseleri UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilen Oviedo, çoğu kişi tarafından ülkenin kültür yuvası olarak görülüyor.

6-Levanto, İtalya5Cenova yakınlarında, yaklaşık dört bin kişilik nüfusa sahip küçük bir kasaba olan Levanto, yaz aylarında bölgeye gelen turistler nedeniyle oldukça kalabalıklaşıyor. Çevresinde başta Cinque Terre köyleri olmak üzere gezip görecek çok sayıda yerleşim yeri bulunan Levanto, yemyeşil doğasıyla huzurlu bir kaçamak noktası.

5-Olomouc, Çek Cumhuriyeti6Masalsı görünümü ve mimarisi nedeniyle ‘Küçük Prag’ diye de bahsedilen Olomouc‘un şehir meydanı UNESCO koruması altına alınmış. Tarihi yapılarının ve özelliklerinin yanı sıra bir üniversite şehri olmasıyla da dikkat çeken Olomouc, uygun fiyalı küçük kafe ve barlarıyla öğrencilerin ve turistlerin gözdesi.

4-Sopron, Macaristan7Orta Çağ mimarisinin muhteşem izlerini taşıyan binalarıyla etkileyici bir görünüme sahip olan Sopron, uygun ücret politikası sayesinde sağlık turizmi konusunda da öne çıkıyor ve diş tedavisi yaptırmak isteyen çok sayıda turisti de ağırlıyor.

3-Trier, Almanya8Kuruluşu Milattan Önce 15’li yıllara dayanan ve Almanya’nın en eski şehri olarak kabul edilen Trier, turistlerin ve gezginlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerleşim yeri. Karl Marx’ın doğum yeri olmasıyla da ünlenen şehir, Roma döneminden kalma yapıları ve tarihi eserleriyle büyülüyor.

2-Porec, Hırvatistan9Istria eyaletindeki Istria yarımadasının batı bölümünde yer alan Porec, Slav, Latin ve Osmanlı kültürlerinden etkilenen mimarisi ve dar sokaklarıyla turistlerin en sevdiği turizm destinasyonlarından birini oluşturuyor. Milattan Önce 2. yüzyılda bugünkü şehir merkezinin olduğu yere yapılan Antik Roma Castrum’un izleri ise hala korunuyor.

1-Aurillac, Fransa10Gerçek dünyanın ötesinde sihirli bir görünüme sahip olan Aurillac, bu haliyle pek çok filme mekan olmuş bir yerleşim yeri. Fransa’nın Cantal şehrine bağlı olan Aurillac, Saint Geraud Kilisesi ve Saint Etienne Şatosu gibi çok sayıda tarihi yapıyı barındırıyor.

Kalabalık sokakları ve etkileyici turistik noktalarıyla günümüzde tam bir cazibe merkezine dönüşen Avrupa, popüler büyük şehirleriyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alıyor. Harika manzaraları ve tarihi yapılarıyla göz alan bu şirin yerlere doğru hareket ederek, keyifli ve farklı bir Avrupa deneyimi yaşamak mümkün.