Atatürk Posterini Öpen Cevriye Teyze; “Atatürk’e Dil Uzatanların Dilini Keserim”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde belediye meydanındaki dev Atatürk posterinin önüne gelip Atatürk’ün defalarca ellerini öpen 76 yaşındaki Cevriye Kartal konuştu.26

Kartal, “Gençler bugünümüzün değerini bilsin, yolda yürüyorsak nefes alıyorsak Atatürk’e borçluyuz. Atatürk’e dile uzatanların dilini keserim. Atatürk’ün elini de öperim ayağını da öperim, nefesim yettiğince gelip burada dua ederim” dedi.

Belediye Meydanı’nda Bodrum Belediyesi tarafından bir yıl önce asılan 60 metrekare büyüklüğündeki dev Atatürk posterinin altına gelerek Atatürk’ün defalarca ellerini öpen ve bu görüntüsü sosyal medyada paylaşım rekorları kıran yaşlı teyzenin üç yıl önce Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Karaağaç köyünden Bodrum’daki oğlu internet işletmecisi Kazım Kartal’ın yanına gelen 4 çocuk 4 torun sahibi 76 yaşındaki Cevriye Kartal olduğu ortaya çıktı. Kartal bugün yine Atatürk meydanına geldi. Posterin altında dakikalarca Atatürk’e dua etti.

27

Cevriye Kartal geçtiğimiz yıllarda çok daha sık geldiğini ancak yürümekte zorluk çektiği için haftada üç dört kez gelebildiğini belirtiti. Cevriye teyzeyi görenler ellerini öptü, teşekkür etti.

El sanatları sanatçısı 48 yaşındaki Sema Tunç “Bu teyzenin elleri öpülmez de kimin elleri öpülür. Öyle bir zamanda öyle bir dönemde o kadar güzel mesajlar verdi ki hepimize ders ve örnek oldu, o nedenle onu bugün burada görünce hemen ellerini öptüm ve teşekkür ettim dedi.

“Atatürk’e dil uzatanların dilini keserim”

97421_590x391

Cevriye Kartal belediye meydanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kartal, ”Ben okula gitmeden Atatürk sevgisini annemden babamdan öğrendim, Atatürk olmasaydı bugün nefes alamazdık, Atatürk olmasa ne yapardık biz, her şeyimiz O’na bağlı yolda yürüyemezdik, O’nun yaptıklarını nasıl unuturuz, bize emanet ettiği Cumhuriyetimizi nasıl korumayız.

Atatürk’e dil uzatanların dilini keserim, elini defalarca öperim ayağınıda öperim, bu zamanın gençleri O’nun kıymetini bilsin bilmeyene ne diyim ben, O’nsuz olmaz Atatürk’süz olmaz, o her şeyimiz” dedi.

Yaklaşık 15 dakika posterin altında kalan Cevriye Kartal ilgi odağı oldu yerli ve yabancı turistler Kartal’ın Atatürk posterindeki elini öpmesini ve dua etmesini izledi.

8319808